9 Najważniejszych Wynalazków Archimedesa

Archimedes

Grecki filozof i matematyk Archimedes, żyjący w czasach starożytnych w Syrakuzach, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych matematyków tych czasów i jednego z największych w dziejach. Jego wszechstronność była zadziwiająca, a oto 10 jego najważniejszych wynalazków.

1.Przenośnik ślimakowy, nazywany śrubą Archimedesa, to urządzenie pozwalające na transport w górę wody lub ziarna. Do dziś ten wynalazek greckiego uczonego wykorzystywany jest w miejscach, gdzie nie ma pomp, do nawadniania pól. Choć jest on przypisywany Archimedesowi, w rzeczywistości znany był już w starożytnym Babilonie.

2. Zasada działania dźwigni i bloków, pozwalająca na uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Upamiętniona słynnym powiedzeniem Archimedesa „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię”.

3. Prawo hydro- i aerostatyki nazywane prawem Archimedesa i określająca siłę wyporu płynu. Zgodnie z legendą, Arystoteles dokonał tego odkrycia siedząc w kąpieli. Tak go podekscytowało, że z okrzykiem „Eureka!” wyskoczył z wanny i wybiegł nago na ulicę.

4. Odkrycie środka masy i sposoby jego wyznaczania dla prostych figur.

5. Obliczenie dość dokładnej wartości liczby pi, dzięki przybliżeniu jej poprzez obwód 96-kąta foremnego.

6. Archimedes był również budowniczym machin obronnych, a w czasie II wojny punickiej kierował obroną Syrakuz. Rzymianie byli przekonanie, że to sami bogowie bronią tego miasta, bowiem schowane za murami machiny wojenne Archimedesa ciskały w ich stronę pociski, siejące zniszczenie wśród żołnierzy. Niestety, Archimedes został zamordowany przez jednego z żołnierzy po wdarciu się wojska do miasta, a jego słynnymi ostatnimi słowami miało być: „noli turbare circulos meos”, czyli „nie zamazuj moich kół”.

7. Wynalazł zwierciadła kuliste wykorzystując je w celach obronnych. Skupiając promienie słonecznie potrafiły podpalać rzymską flotę atakującą Syrakuzy.

8. Innym wynalazkiem Archimedesa był wielokrążek – dźwig do podnoszenia i wywracania do góry dnem rzymskich statków

9. Jego odkryciem był również hodometr – urządzenie do pomiaru pokonywanego dystansu, oparte na kołach z rydwanu o średnicy ok. 1,1 metra. Aby pokonać jedną milę rzymską (czyli 1400 metrów) musiały one wykonać 400 obrotów.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.