10 Najważniejszych Wynalazków Archimedesa

Archimedes

Grecki filozof i matematyk Archimedes, żyjący w czasach starożytnych w Syrakuzach, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych matematyków tych czasów i jednego z największych w dziejach. Jego wszechstronność była zadziwiająca, a oto 10 jego najważniejszych wynalazków.

1.Przenośnik ślimakowy, nazywany śrubą Archimedesa, to urządzenie pozwalające na transport w górę wody lub ziarna. Do dziś ten wynalazek greckiego uczonego wykorzystywany jest w miejscach, gdzie nie ma pomp, do nawadniania pól. Choć jest on przypisywany Archimedesowi, w rzeczywistości znany był już w starożytnym Babilonie.

2. Zasada działania dźwigni i bloków, pozwalająca na uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Upamiętniona słynnym powiedzeniem Archimedesa „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię”.

4. Prawo hydro- i aerostatyki nazywane prawem Archimedesa i określająca siłę wyporu płynu. Zgodnie z legendą, Arystoteles dokonał tego odkrycia siedząc w kąpieli. Tak go podekscytowało, że z okrzykiem „Eureka!” wyskoczył z wanny i wybiegł nago na ulicę.

5. Odkrycie środka masy i sposoby jego wyznaczania dla prostych figur.

6. Obliczenie dość dokładnej wartości liczby pi, dzięki przybliżeniu jej poprzez obwód 96-kąta foremnego.

7. Archimedes był również budowniczym machin obronnych, a w czasie II wojny punickiej kierował obroną Syrakuz. Rzymianie byli przekonanie, że to sami bogowie bronią tego miasta, bowiem schowane za murami machiny wojenne Archimedesa ciskały w ich stronę pociski, siejące zniszczenie wśród żołnierzy. Niestety, Archimedes został zamordowany przez jednego z żołnierzy po wdarciu się wojska do miasta, a jego słynnymi ostatnimi słowami miało być: „noli turbare circulos meos”, czyli „nie zamazuj moich kół”.

8. Wynalazł zwierciadła kuliste wykorzystując je w celach obronnych. Skupiając promienie słonecznie potrafiły podpalać rzymską flotę atakującą Syrakuzy.

9. Innym wynalazkiem Archimedesa był wielokrążek – dźwig do podnoszenia i wywracania do góry dnem rzymskich statków

10. Jego odkryciem był również hodometr – urządzenie do pomiaru pokonywanego dystansu, oparte na kołach z rydwanu o średnicy ok. 1,1 metra. Aby pokonać jedną milę rzymską (czyli 1400 metrów) musiały one wykonać 400 obrotów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *