Ciekawostki

10 Najważniejszych Afrykańskich Wynalazków

afryka

Choć kraje afrykańskie przez lata kolonializmu uznawane były za mało nowatorskie, to przecież na tych terenach odkrywane były pierwsze ślady ludzkości. Wiele wynalazków ludów pierwotnych, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji, znaleziono właśnie w Afryce. Należą do nich m.in.

1. Najstarsze narzędzia kamienne pochodzące sprzed 2 400 000 lat przed naszą erą pochodzą ze środkowowschodniej i południowej Afryki.

2. Na terenach afrykańskich i w Chinach odkryte zostały także pięściaki, czyli tłuki pięściowe – narzędzia z fragmentów krzemienia i innych skał twardych, używane przez przedstawicieli kultur dolnego paleolitu. Narzędzia tego typu pochodzą sprzed 600 000 lat przed naszą erą.

3. Około 100 000 lat przed naszą erą ludom zamieszkującym tereny afrykańskie udało się prawdopodobnie także odkryć sposób rozniecania ognia, co całkowicie zmieniło ch cywilizację. Najstarsze zachowane dane dotyczące używania ognia zostały znalezione w jaskini Wonderwark w Republice Południowej Afryki.

4. Sprzed ok. 40 000 lat p.n.e. pochodzą oszczepy z kamiennymi grotami używane przez ludy zamieszkujące na terenach dzisiejszej Afryki, pozwalające im zdobyć dużo więcej łupów w trakcie polowań.

5. Zachowane ulepszone wersje narzędzi krzemiennych i kościanych, jak noże, piły czy wiertła zostały z kolei odnalezione w północnej części Afryki. Datowane są na ok. 35 000 lat p.n.e.

6. Kolejny ważny wynalazek pozwalający ludom pierwotnym skuteczniej polować – łuk – datowany jest na ok. 15 000 p.n.e. i również był prawdopodobnie po raz pierwszy stosowany w północnej Afryce.

7. W czasach nam współczesnych to właśnie w Afryce odbył się pierwszy przeszczep serca wykonany w szpitalu w Kapsztadzie przez południowoafrykańskiego kardiochirurga Christiana Barnarda. Operacja była udana, jednak pacjent zmarł po 18 dniach na skutek zapalenia płuc i osłabienia odporności przez leki przeciwko odrzuceniu przeszczepu.

8. Z Kapsztadu pochodzi także wynalazek Freeplay Wind-Up Radio, czyli radia nakręcanego korbą, zbudowanego przez firmę Syzygy. Używane jest ono wszędzie tam, gdzie brakuje prądu lub zdarzają się przerwy w jego dostawach.

9. Fizyk pochodzenia południowoafrykańskiego – Allan McLeod Cormack – zmienił oblicze współczesnej medycyny dzięki stworzeniu tomografu komputerowego. Prace prowadzone były na Uniwersytecie Kapsztadzkim i nagrodzone Nagrodą Nobla w fizyce w 1979 r.

10.N a koniec nieco mniej poważny wynalazek, który potrafił jednak skutecznie doprowadzić do białej gorączki kibiców na wszystkich stadionach sportowych świata. Wuwuzela, plastikowa trąbka wydająca z siebie przeraźliwe odgłosy, powstała w Afryce już w latach 70. Jednak świat poznał ją w 2004 roku, kiedy RPA stało się organizatorem mistrzostw świata w piłce nożnej, a minister sportu Makhenkesi Stofile i minister finansów Trevor Manuel zaprezentowali ją oficjalnie.