Ciekawostki

10 Najważniejszych Arabskich Wynalazków

wzór

Kraje muzułmańskie przez wieki wniosły również wiele odkryć i wynalazków zmieniających życie ludzkości. Współcześnie nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak dużo zaczerpnęliśmy w codziennym życiu z kultury arabskiej. Oto lista 10 najważniejszych wynalazków dokonanych w krajach arabskich.

1. Kawa prawdopodobnie została odkryta przez muzułmański lud Oromo zamieszkujący w Etiopii w regionie Kaffa. Legenda głosi, że jeden z pasterzy wypasających swoje kozy zauważył ożywienie zwierząt po zjedzeniu owoców z roślin rosnących w pobliżu. Z Etiopii kupcy arabscy przywieźli kawę do Jemenu, skąd dziś pochodzą jej najdroższe i uznawane za najlepsze gatunki.

2. Camera obscura, czyli kamera otworkowa to także wynalazek arabski. Jego odkrywcą był arabski matematyk, fizyk i uczony z X w. n.e. – Ibn al-Haitham. Obserwując światło przechodzące przez otwory w okiennicach, spostrzegł, że obraz staje się wyraźniejszy przez mniejsze otwory.

3. Już w IX w. n.e. arabski astronom Ibn Hazm odkrył, że Ziemia jest kulą, obserwując Słońce, które zawsze świeci pionowo na konkretne miejsce na jej powierzchni. Z IX w. pochodzą także wyliczenia arabskich astronomów dotyczące obwodu Ziemi, wynoszące według nich 40 253,4 km. Pomylili się jedynie o 200 km.

4. Jednym z najciekawszych arabskich wynalazców był Abbas ibn Firnas, będący także astronomem, muzykiem, poetą i konstruktorem. Opętany ideą stworzenia maszyny latającej w 852 r. skoczył z minaretu Wielkiego Meczetu w Kordobie w luźnym okryciu ze stelażem z desek, dzięki któremu miał polecieć jak ptak. Oczywiście, spadł na ziemię, ale odniósł jedynie niewielkie obrażenia, wobec czego podjął kolejną próbę latania w 875 mając 70 lat. Tym razem udało mu się unosić w powietrzu przez 10 minut.

5. Arabskie wymogi religijne dotyczące czystości spowodowały, że udoskonalili oni recepturę mydła łącząc olejki roślinne z wodorotlenkiem sodu i olejkami aromatycznymi.

6. Jednym z arabskich prekursorów nowoczesnej chemii był Jabir ibn Hayyana. Jego najważniejszym wynalazkiem stał się destylator pozwalający na oddzielanie płynów przy wykorzystaniu różnicy temperatur, co umożliwiło produkcję alkoholi wysokoprocentowych oraz perfum.

7. Również wał korbowy pozwalający na zmianę ruchu kołowego w liniowy to wynalazek arabski, autorstwa konstruktora al-Jazariego. Urządzenie stworzone przez niego było wykorzystywane przy nawadnianiu pól, a współcześnie stało się głównym elementem m.in. silnika spalinowego.

8. Muzułmański chirurg al-Zahrawi żyjący w X wieku to z kolei twórca niemal 200 nowoczesnych narzędzi chirurgicznych, takich jak skalpel, piła do kości czy nożyce używane w chirurgii oka.

9. W 634 roku w Persji pojawił się pierwszy wiatrak służący do mielenia ziaren kukurydzy i dostarczania wody nawadniającej pola. Jego skrzydła pokryte były materiałem lub liśćmi palmowymi.

10. Kształt cyfr arabskich stosowany do dzisiaj na całym świecie po raz pierwszy zapisany został przez muzułmańskich matematyków al-Khwarizmiego i al-Kindiego w ich pracy z 825 roku.