Ciekawostki

8 najważniejszych wynalazków XXI wieku

Wiek XXI przyniósł wiele ciekawych wynalazków, które stały się powodem do rozwoju coraz to doskonalszych technologii i znacznie ułatwiły życie wszystkim ludziom. Wiek XXI – mimo że niedawno oficjalnie w niego weszliśmy – nie przestaje zaskakiwać technologicznymi niespodziankami.

Zobacz też -> 10 najważniejszych wynalazków XX wieku

Minęło ledwo 20 lat nowego wieku, a technologia znacznie przyspieszyła i jeszcze bardziej zmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Poniżej prezentujemy najnowsze wynalazki XXI wieku, które zapowiadają obiecującą przyszłość naszą i naszych dzieci.

Facebook

Facebook

Choć prób utworzenia portalu społecznościowego, który będzie tak dobrze rozwinięty i tak uzależniający ludzi jak Facebook było wiele, to jednak dopiero Markowi Zuckerbergowi udało się stworzyć coś naprawdę imponującego. Portal ten umożliwił nie tylko komunikację, ale także przeniesienie swojego prywatnego życia, swoich myśli, poglądów, upodobań, wszystkiego niemalże – do rzeczywistości wirtualnej. Stał się także miejscem informowania innych o swoich emocjach – czego nigdy wcześniej nie zauważono w Internecie w takiej skali, jak na Facebooku. Ma on wiele swoich plus, jednak dzięki niemu nasze życie na pewno nie będzie już takie jak dawniej.

Sztuczna trzustka

Sztuczna trzustka

Opracowanie technologii sztucznej trzustki na pewno uratuje życie wielu osobom cierpiącym na cukrzycę, a być może również na inne choroby związane z tym gruczołem, może nawet pomoże uratować życie tym, którzy zachorują na raka trzustki – do tej pory nieuleczalnego. Obecnie jest w fazie testu na Australijczyku, Xavierze Hamesie.

Sztuczna wątroba

wątroba

Jak sztuczna trzustka, to czemu nie i wątroba? Zwłaszcza że powinna stać się nadzieją dla cierpiący na marskość wątroby lub ich organ zniszczony został przez żółtaczki czy inne poważne choroby. Aktualnie sztuczna wątroba nie jest w stanie zastąpić prawdziwego organu, ale skutecznie wspiera tych, którzy czekają na przeszczep wątroby.

Smartfony

Nadmiar niepotrzebnych aplikacji w telefonie szkodzi

Nie wymieniając konkretnej marki – tak, to je również możemy zaliczyć do jednych z największych wynalazków XXI wieku. Wielofunkcyjne, służące już nie tylko do nawiązywania połączeń z drugą osobą, ale także do nawigacji, nauki, korzystania z internetu, robienia pięknych zdjęć, publikowania ich na bieżąco… Są po prostu bliskim ideałem wielofunkcyjnym wynalazkiem XXI wieku.

E-booki oraz elektroniczne czytniki

elektroniczne czytniki

E-booki pozwoliły skutecznie oszczędzić wiele drzew przed ich przerobieniem na materiał do druku oraz wiele ośmiornic, od których pozyskiwany jest atrament. Do tego, teraz w jednym miejscu możemy posiadać ulubione książki, a nawet całą bibliotekę! Korzystanie z takiego czytnika staje się przyjemne, lżejsze – jedynym minusem jest stan naszej baterii w urządzeniu i potrzeba zapisywania książek w postaci elektronicznej również na innych urządzeniach.

Drukarka 3D

Drukarka 3D

Absolutny hit XXI wieku. Kto wcześniej pomyślałby, że można stworzyć urządzenie, które będzie odtwarzało inne urządzenia? Taka drukarka ułatwiła pracę wielu projektantom różnych dziedzin, pozwoliła też odtwarzać części z niektórych materiałów do naprawy innych urządzeń. Szkoda tylko, że nie potrafi przemieniać ołowiu w złoto. Jakkolwiek, olbrzymia drukarka, póki co, wydrukowała w Szanghaju aż 10 domów z betonu. Zachwycające!

Samochody hybrydowe

Samochody hybrydowe

Dzięki inaczej skonstruowanym silnikom pozyskującym energię z dwóch różnych źródeł możliwym jest złagodzenie wpływu technologii na przyrodę. Nowe pojazdy mają być bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Takie silniki opracowywane już są na szeroką skalę przez znane koncerny przemysłowe i mają zostać zastosowane nie tylko do samochodów, ale także pociągów oraz samolotów. Aha, do tego podobno również redukują poziom hałasu wydawanego przez maszynę.

Płatności telefonem

Płatności telefonem

Płatności elektroniczne przez Internet lub kartą już były, do tego pojawiły się stosunkowo niedawno, ale przecież właśnie w tym wieku płatności zbliżeniowe kartą. Obecnie na rynek wchodzi możliwość płacenia telefonem (wielofunkcyjne smartfony). Nie potrzebujesz posiadać ze sobą karty i narażać się na jej zgubienie – dobrze zahasłowany telefon, tak jak na przykład IPhone, który umożliwia ustawienie hasła będącego Twoimi liniami papilarnymi, pozwoli Ci zachować stuprocentowe bezpieczeństwo Twoich transakcji, wykonywanych tym razem za pomocą Twojego telefonu. Bardzo ciekawa i jak do tej pory zapowiada się na najbezpieczniejszą alternatywę płatności zbliżeniowych.

Czytaj dalej: Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości