Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w IX wieku

Przemysł Odlewniczy

Wiek IX najczęściej nazywany jest epoką renesansu karolińskiego oraz początku kształtowania się nowożytnych monarchii Francji, Niemiec i Włoch.

Powstały one w wyniku traktatu w Verdun, który podzielił państwo Karola Wielkiego na trzy części.

Ważnym wydarzeniem IX wieku jest również zjednoczenie terenów brytyjskich przez Egberta, króla Wesseksu, co spowodowało utworzenie królestwa anglosaskiego, które zaczęło odgrywać istotną rolę w historii Europy.

1. Kominy

Co prawda pierwsze kominy budowane były już w Mezopotamii na początku 2 tysiąclecia p.n.e., ale ponownie pojawiły się one w Europie w 820 roku w Szwajcarii. Używali ich mnisi benedyktyńscy z opactwa St. Gallen, umieszczając nad paleniskiem glinianą rurę pozwalającą na odprowadzanie dymu na zewnątrz.

2. Cyrylica

IX wiek to także rozwój alfabetu cyrylicy nazwanej tak od prowadzących misję wielkomorawską wśród Słowian – św. Cyryla i Metodego. To oni zapisali i wprowadzili do liturgii język słowiański, a pierwsze ślady użycia cyrylicy pochodzą z terenów wschodniej Bułgarii.

3. Diamentowa Sutra

Z 868 roku zachowana się jedna z pierwszych lepiej znanych książek drukowanych w Chinach. Tzw. „Diamentowa Sutra” zawiera teksty religijne i została odnaleziona dopiero w 1900 roku przez brytyjskiego uczonego Marka Aurela Steina w buddyjskiej świątyni skalnej w Dunhuang. Zgodnie z zapisem na ostatniej karcie książki, została ona wydrukowana przez niejakiego Wang Czi „dla zapewnienia wiecznej pamięci jego rodzicom”.

4. Maszyna latająca

Muzułmański wynalazca, poeta, astronom, muzyk i inżynier Abbas Ibn Firnas żyjący w IX wieku był pierwszym człowiekiem, poza mitycznym Dedalem, który usiłował skonstruować maszyny latające. W 875 roku sam skoczył z jedną ze swoich konstrukcji z góry, utrzymując się w powietrzu przez około 10 minut.

5. Destylacji wina

Arabscy uczeni w coraz bardziej znaczący sposób wpływali na rozwój nauki i technologii. Jednym z ich odkryć w 900 roku stało się odkrycie alkoholu pozyskanego w wyniku procesu destylacji wina.

6. Czeki

W krajach arabskich pojawiły się także w IX wieku czeki. Stanowiły one formę weksla, płatnego na żądanie na okaziciela przez emitenta i pozwalały na unikanie sytuacji noszenia przy sobie dużych ilości monet metalowych, które mogły być łatwo skradzione bądź zgubione. O tej innowacji pisał Marco Polo po powrocie ze swoich podróży, ale same czeki pojawiły się w Europie dopiero pod koniec XVI wieku.

7. Najstarsza gazeta na świecie

Chiny ponownie przodowały w dziedzinie druku, wydając prawdopodobnie najstarszą gazetę na świecie. W dzienniku King-Pao drukowane były obwieszczenia, rozporządzenia i okólniki cesarza oraz różnych urzędów państwowych.

8. Czarny proch

Również w Chinach pojawił się czarny proch, wynaleziony zgodnie z legendami przez alchemików poszukujących dla władcy eliksiru nieśmiertelności. Składając się ze zmielonych na pył siarki, węgla drzewnego i azotanu potasu, czarny proch używany był na cesarskim dworze przede wszystkim do fajerwerków stanowiących jedną z ulubionych rozrywek władców Chin.

9. System dziesiętny

Perski matematyk, astronom, geograf i kartograf Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi zrewolucjonizował system liczenia, wprowadzając pochodzący z Indii system dziesiętny, a także pozycyjny system zapisu liczb. Jego prace wyjaśniały również pojęcia zera, ułamków czy funkcje trygonometryczne sinus i tangens i wprowadzały elementy algebry.

10. Produkcja stali

Wiek IX stał się również wiekiem stali, wytwarzanej na masową skalę w austriackiej krainie Styrii. Wysokowęglanowa surówka stapiana była z kawałkiem niskowęglowego, miękkiego żelaza, co pozwalało na zmniejszenie ilości węgla w żelazie lanym.