Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków XX wieku

Wiek XX przyniósł wiele ciekawych wynalazków, które stały się powodem do rozwoju coraz to doskonalszych technologii i znacznie ułatwiły życie wszystkim ludziom. XX wiek ze względu na wiele wydarzeń, których konsekwencje były ogromne, przyniósł nie tylko ogromne zniszczenia, ale także wiele nowych technologii i wynalazków.

Fakt faktem – wojny, mimo zniszczeń i zabrania życia milionom ludzi, były jednocześnie motywacją do poszukiwania nowych rozwiązań, dzięki którym można było wygrać wojnę. Z tego względu to właśnie XX wiek przyniósł nową erę eksperymentowania, nowe rozwiązania, wynalazki i urządzenia. Poniżej załączamy listę tych wynalazków, które można uznać na najważniejsze osiągnięcia XX wieku.

Zobacz też -> Największe wynalazki XXI wieku

1. Radio

radio

Niewiele osób potrafi dziś docenić wpływ, jaki nadejście radia miało na XX wiek. Nie tylko umożliwiło ono nagłe usłyszenie człowieka z odległości setek, a nawet tysięcy kilometrów bez użycia drutu, ale radio było także centrum życia rodzinnego zanim zastąpił je telewizor.

2. Komputer

Początkowo wielkie jak szafa, powoli zmniejszane do małych rozmiarów telefonu komórkowego. Jeden z największych wynalazków, dzięki któremu dzisiaj możemy wykonywać wiele użytecznych prac w domu.

Od momentu uruchomienia pierwszego komputera w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się nowa era cyfryzacji, która postępuje w ogromnym tempie do zeszłego wieku. Trudno sobie wyobrazić życie bez komputerów – są one dzisiaj fragmentem naszej rzeczywistości, jak drzewa w lesie.

3. Samolot

samolot

Czym byłyby dzisiaj dalekie podróże, praktycznie kiedy chcemy i dokąd chcemy, gdyby nie samoloty?

Świetny wynalazek braci Wright, wielokrotnie ulepszony i poprawiony, umożliwia nam dzisiaj pokonywanie dalekich w ciągu jednego dnia.

4. Samochód

W XX wieku stał się on najbardziej praktycznym i niezawodnym źródłem transportu, jakie kiedykolwiek wynaleziono, a ludzie na całym świecie wciąż nie wyobrażają sobie życia bez samochodu.

Przede wszystkim produkcja masowa Henry’ego Forda sprawiła, że samochód stał się przystępny cenowo i dostępny dla przeciętnego człowieka. Samochód dał każdemu osobistą wolność, o której nasi przodkowie mogli tylko marzyć.

5. Lodówka elektryczna

Lodówka

Została wynaleziona na początku XX wieku. Wcześniej ludzie używali między innymi soli do konserwowania mięsa i innych potraw, a w zimie zawsze można było zostawić jedzenie do zamrożenia na zewnątrz.

Istniały także piwniczki kopane w ziemi, w których można było przechowywać ziemniaki i inne warzywa, trzymając je „na później”. Dzisiaj wystarczy tylko wsadzić to co chcemy do lodówki, by dłużej cieszyć się świeżością.

6. Rakieta

rakiety

Ten wynalazek przyczynił się do wynalezienia satelitów oraz sond kosmicznych, dzięki którym wciąż możemy eksplorować ten niezbadany obszar.

7. Antybiotyki

Penicylina wzór

Dzięki antybiotykom udało się pokonać choroby, które do momentu jego wynalezienia zabijały setki tysiące ludzi, wyniszczając miasta i wsie we wszystkich obszarach Europy i na świecie.

Dzięki penicylinie prowadzono dalsze badania i eksperymenty, które umożliwiły wynalezienie kolejnych antybiotyków, dzięki którym można było uratować coraz więcej istnień ludzkich. Penicylina pozwoliła uratować wielu ludzi zwłaszcza podczas drugiej wojny światowej.

8. Łódź podwodna

łódź podwodna

Pierwsza prawdziwa łódź podwodna została wynaleziona w latach 80-tych XIX wieku, dopiero w XX wieku nowoczesna łódź podwodna stała się tym tą wersją jaką znamy dzisiaj.

9. Energia atomowa

elektrownia jądrowa

Wykorzystując energię uwolnioną w wyniku rozszczepienia atomów pierwiastków, wykorzystanie energii jądrowej zmieniło świat na więcej niż jeden sposób.

Po raz pierwszy opracowana w latach 40. jako środek do produkcji bomb, dopiero w latach 50. ubiegłego wieku badania nad energią jądrową osiągnęły pokojowy charakter.

Obecnie energia jądrowa dostarcza około 11% energii elektrycznej na świecie z około 450 reaktorów jądrowych, co czyni ją drugim co do wielkości źródłem energii nisko emisyjnej na świecie.

10. Internet

sieć globalna

Podczas gdy samolot skurczył naszą planetę do tego stopnia, że w ciągu sześciu godzin można było polecieć z Nowego Jorku do Londynu, Internet umożliwił dotarcie tam w kilka sekund. Dzięki internetowi mamy dostęp do wiedzy z całego świata w swoim telefonie. Internet powstał 29 października 1969 roku.

2 thoughts on “10 najważniejszych wynalazków XX wieku

  • Dobra lista, ale jak dla mnie zabrakło na niej telefonu komórkowego.

  • Tak, ale może dlatego, że telefon jako taki wynaleziono jeszcze w XIX w., a telefon komórkowy jest jedynie rozwinięciem tego pomysłu i ewolucją w stronę mobilności oraz ogólnej dostępności telefonu. Bez wynalezienia telefonu nie byłoby telefonu komórkowego. To tak, jakby oczekiwać, że na liście pojawi się laptop (mobilny komputer), tablet (połączenie telefonu komórkowego typu smartfon i komputera) albo bullet train (ewolucja kolei żelaznej).

Komentarze są wyłączone.