8 najważniejszych wynalazków XX wieku

samolot

XX wiek ze względu na wiele wydarzeń, których konsekwencje były ogromne zarówno w czasie, jak i w przestrzeni, przyniósł nie tylko ogromne zniszczenia, ale także wiele nowych technologii i wynalazków. Fakt faktem – wojny, mimo zniszczeń i zabierania życia wielu tysiącom, jeśli nie milionom ludzi, były jednocześnie motywacją do poszukiwania nowych rozwiązań, dzięki którym można było wygrać wojnę, bądź uratować życie najbardziej poszkodowanym, albo obronić się w przyszłości przed podobnym atakiem. Z tego względu to właśnie XX wiek przyniósł nową erę eksperymentowania, nowe rozwiązania i nowe urządzenia, które w obecnym wieku są inspiracją do udoskonalania najnowszych modeli, czerpiąc z nich wzory, bądź nawet budowania zupełnie innych w kształcie i wyglądzie, nowych, posiłkując się wcześniej pełnionymi funkcjami przez „stare urządzenia”. Poniżej załączamy listę tych wynalazków, które można uznać na najważniejsze osiągnięcia XX wieku.

Bomba atomowa

O ogromnej sile rażenia, zdolna do zabicia wielu ludzi w promieniu kilkunastu – kilkudziesięciu kilometrów, przynosząca zagładę wielu istotom, nie tylko ludzkim. Bez wątpienia jest to najważniejszy wynalazek XX wieku, który dzisiaj jest w posiadaniu wielu krajów na całym świecie. Jako broń masowej zagłady budzi postrach i jednocześnie jest kwintesencją władzy. Oprócz przyczynienia się do masowego mordu na Japończykach podczas drugiej wojny światowej (Nagasaki, Hiroszima), jej skutki w postaci choroby popromiennej na tych, którym udało się przeżyć wybuch tych bomb spowodował, że wynaleziono wiele nowych lekarstw na choroby do tej pory nieznane. Mówi się, że choroba popromienna powodowana przez oba i jak na razie jedyne wybuchy tej bomby oraz lekarstwa, jakie dzięki niej wynaleziono, pomogły uratować wiele istnień ludzkich po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu i nie tylko. Zdecydowanie jedno z najważniejszych osiągnięć ubiegłego roku, które dalej ma i może mieć ogromne znaczenie dla całej ludzkości.

Komputer

pierwsze komputery

Początkowo wielkie jak szafa, powoli kompresowane do bardzo małych rozmiarów telefonu komórkowego. Jeden z największych wynalazków, dzięki któremu dzisiaj możemy wykonywać wiele użytecznych prac w pracy jak i w domu, możemy też w określony sposób kontrolować otoczenie. Od momentu uruchomienia pierwszego komputera w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się nowa era cyfryzacji, która postępuje w ogromnym i nieznanym do zeszłego wieku tempie. Trudno sobie wyobrazić życie bez komputerów – są one dzisiaj takim fragmentem naszej rzeczywistości, jak drzewa w lesie.

Samolot

bi-plane

Czym byłyby dzisiaj dalekie podróże, praktycznie kiedy chcemy i dokąd chcemy, gdyby nie samoloty? Świetny wynalazek braci Wright, wielokrotnie ulepszony i poprawiony, umożliwia nam dzisiaj pokonywanie wielotysięcznych kilometrowych tras w ciągu jednego dnia.

Elektryczny odkurzacz

odkurzacz

Innowacyjny wówczas sprzęt zachwycił niejedną kobietę, która doceniła większą wygodę podczas sprzątania. No i dokładność. Do dzisiaj niesamowicie popularny w niejednym domu – trudno powiedzieć, żeby nie był znaczącym osiągnięciem XX wieku.

Lodówka elektryczna

Lodówka

Została wynaleziona na początku XX wieku. Wcześniej ludzie używali między innymi soli do konserwowania mięsa i innych potraw, a w zimie zawsze można było zostawić jedzenie do zamrożenia na zewnątrz. Plus, istniały także specjalne nory, piwniczki kopane w ziemi, w których można było przechowywać na przykład ziemniaki i inne warzywa, trzymając je „na później”. Dzięki Bogu dzisiaj wystarczy tylko wsadzić to co chcemy do lodówki, by dłużej cieszyć się świeżością.

Kamera

kamera stara

Wynalezienie kamery przyczyniło się do rozwoju ogólnie rozumianej telewizji. Najpierw – biało-czarnych filmików niemych, krótkometrażowych, z czasem filmów fabularnych i reportaży nadawanych „na żywo”. Bez kamery nijak telewizji, choćby internetowej, dziś by nie było.

Rakieta

rakiety

Pierwsze na świecie urządzenie, które można było z powodzeniem wysłać w kosmos i sprawdzić, czy Ziemia naprawdę jest kulą i jak wygląda świat poza Ziemią. Kilka lotów rakietowych okazało się sukcesem, nieliczna część naszego społeczeństwa miała szansę niemal na własne oczy przekonać się, jak wygląda kosmos. Niestety, od ostatniej katastrofy Voyager’a, w wyniku której tuż po starcie rakieta uległa zniszczeniu i cała załoga zginęła na miejscu, nie wysyła się ludzi w kosmos. Jakkolwiek, z pewnością ten wynalazek przyczynił się do wynalezienia satelitów oraz sond kosmicznych, dzięki którym wciąż możemy eksplorować ten niezbadany obszar.

Penicylina

Penicylina wzór

Pierwszy antybiotyk opracowany syntetycznie, dzięki któremu udało się pokonać choroby, które do momentu jego wynalezienia zabijały setki i tysiące ludzi, wyniszczając miasta i wsie we wszystkich obszarach Europy i na świecie. Dzięki penicylinie prowadzono dalsze badania i eksperymenty, które umożliwiły wynalezienie kolejnych antybiotyków, dzięki którym można było uratować coraz więcej istnień ludzkich. Pogłoski głoszą, że penicylina pozwoliła uratować wielu ludzi zwłaszcza podczas drugiej wojny światowej.

8 najważniejszych wynalazków XX wieku
4.5 (90.91%) 11 głosów


Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o