Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków Thomasa Edisona

żarówki

Jeden z najbardziej ekscentrycznych wynalazców w historii, Thomas Alva Edison, całe swoje życie poświęcił nowym odkryciom. Założone i administrowane przez niego laboratoria miały na koncie ponad 1000 patentów. Edison był także założycielem prestiżowego czasopisma „Science”, a co najciekawsze, swoich odkryć dokonywał jako genialny samouk, wyrzucony ze szkoły z opinią opóźnionego w rozwoju. Jakie wynalazki Edisona przyniosły mu największą sławę?

1. Automatyczny nadajnik telegraficzny stworzony przez Edisona w okresie jego pracy telegrafisty. Znudzony koniecznością wysyłania co godzinę do centrali sygnału kontrolnego, Edison skonstruował urządzenie wysyłające sygnał za niego.

2. Fonograf zapisujący, a następnie odtwarzający dźwięki został zaprezentowany przez Edisona po raz pierwszy 29 listopada 1877 roku. Dźwięk zapisywany był w nim przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec na folii cynowej. Kiedy Edison zaprezentował swoje urządzenie stał się sensacją, bowiem do tej pory uważano, że dźwięku nie da się w żaden sposób przechowywać.

3. W efekcie stworzenia fonografu, Edison zaczął prace nad zapisem dźwięku na płaskich krążkach będących pierwowzorami płyt gramofonowych. Trudności związane ze zmieniającą się prędkością rylca względem rowka spowodowały, że zrezygnował z dalszych prac nad tym wynalazkiem. Udoskonalili go dopiero Alexander Graham Bell i Charles Sumner Tainter pokrywając walce fonografu woskiem i wprowadzając inne ulepszenia prowadzące do stworzenia gramofonu.

4. Choć prace nad stworzeniem żarówki prowadzone były już wcześniej, to właśnie laboratorium Edisona skonstruowało żarówkę z żarnikiem z włókna węglowego świecącym ponad 100 godzin w 1879 roku. 4 września 1882 roku mogły one już oświetlić całą dzielnicę Nowego Jorku, a zasilała je pierwsza na świecie elektrownia miejska uruchomiona przez Edisona.

5. To także zespół badawczy pod przewodnictwem Edisona stworzył kinetoskop – jedną z pierwszych kamer filmowych, która pozwalała na jednoczesną rejestrację dźwięku na taśmie filmowej.

6. Wynalazek projektora filmowego pozwalającego na odtwarzanie filmów z dźwiękiem to także jedno z odkryć opatentowanych przez Edisona.

7. Stał się on również wynalazcą urządzenia będącego poprzednikiem popularnych kserokopiarek – mimeoskopu – pozwalającego na kopiowanie dokumentów.

8. Choć na ogół nie kojarzy się Edisona z budownictwem, to jednym z jego dzieł była betoniarka pozwalająca na stworzenie jednorodnej mieszanki betonowej z cementu, wody, piasku i żwiru.

9. Przenośny dyktafon będący podstawowym wyposażeniem dziennikarzy do czasu telefonów komórkowych rejestrujących dźwięk powstał także w laboratoriach Edisona.

10. Wreszcie jednym z bardziej upiornych jego wynalazków stało się krzesło elektryczne, przez wiele lat służące w Stanach Zjednoczonych do wykonywania wyroków śmierci poprzez porażenie skazańca prądem. Obecnie większość stanów w Ameryce wycofało się z jego używania zastępując je zastrzykiem z trucizną.