Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków Starożytności

Ateny

Choć współcześnie może wydawać nam się, że starożytni znajdowali się na niższym rozwoju cywilizacyjnym, to jednak wiele odkryć i wynalazków stosowanych współcześnie pochodzi właśnie z ich czasów. Świat starożytny był niezwykle zróżnicowany i w wielu krajach dochodziło w podobnych okresach do tych samych odkryć. Jakie były niektóre z wynalazków z czasów starożytnych, których używamy do dzisiaj?

1. Budzik dziś używany to najczęściej urządzenie elektroniczne. Jednak pierwszego rodzaju budziki napędzane wodą wynalezione zostały przez starożytnych Greków. Jeden z nich należał podobno do greckiego filozofa Platona.

2. Materiał budowlany, jakim jest beton, to z kolei wynalazek rzymski. Rzymianie, aby go uzyskać, używali wapna i skał wulkanicznych. Co ciekawe, naukowcy współcześni, badając rzymski beton stwierdzili, że był on znacznie wytrzymalszy od używanego dzisiaj.

3. Używany powszechnie papier jest również wynalazkiem starożytnym z Chin. Jego wynalazcą był Cai Lun, urzędnik, który wytwarzał go z lin, szmat, sieci na ryby i kory.

4. Historia perfum sięga początków najstarszych ludzkich cywilizacji. Najstarsze z nich, pochodzące sprzed 4 tys. lat zostały odnalezione na Cyprze, gdzie odkryto amfory z pachnidłami, destylatory, mieszadła oraz butle.

5. Starożytni słynęli z dbałości o swoje ciało i czystość. Dlatego już w starożytnej Grecji stosowane były prysznice, bardzo podobne do współczesnych, a starożytni Rzymianie z upodobaniem chadzali do łaźni publicznych, gdzie spędzano czas wolny spotykając się ze znajomymi.

6. Najstarsze zapiski dotyczące używania pasty do zębów pochodzą ze starożytnego Egiptu z IV w. p.n.e. Do jej przygotowania używano soli, pieprzu, liści mięty i kwiatów irysa, choć znane są także przepisy zalecające wykorzystanie sproszkowanego pumeksu zwilżonego octem.

7. Również prototypy szczoteczek do zębów sprzed 3 tys. lat odnalezione zostały w starożytnym Babilonie oraz Egipcie. Wykonywane były z gałązek z jednym końcem rozszczepionym, służącym do szczotkowania i drugim z rodzajem wykałaczki do wydłubywania resztek jedzenie spomiędzy zębów.

8. Pizza kojarzona głównie z włoską kuchnią to ku zaskoczeniu wielu osób, wynalazek grecki. Pieczono tam w czasach starożytnych okrągłe i płaskie placki nazywane plakus, wyrabiane z mąki jęczmiennej, wody i wina. Podawane były wraz z oliwą z oliwek i kozim serem i krojone na kawałki, właśnie jak pizza.

9. Centralne ogrzewanie nazywane hypocostum, stworzone zostało po raz pierwszy przez Minojczyków, cywilizację zamieszkującą Kretę. Pod podłogą umieszczali oni rury z ciepłą wodą ogrzewające zimą, a w przestrzeni pod posadzkami wspartymi na filarach krążyły gorące opary rozprzestrzeniające się po budynkach przez przewody kominowe ukryte w ścianach.

10. Również łyżwy to wynalazek z czasów starożytnych, stworzony, co nie dziwi, przez ludy zamieszkujące tereny dzisiejszej Finlandii. Pochodzą one sprzed 3 tys. lat, a wykonywane były z wypolerowanych na płasko kości zwierząt przymocowanych do stóp i pozwalających łatwiej poruszać się po lodzie.