Ciekawostki

10 Najważniejszych Niemieckich Wynalazków

Niemcy

Niemcy od zawsze były terenem nowatorskich rozwiązań, które w znaczący sposób wpływały na rozwój technologii, kultury i innych dziedzin życia w całej Europie. Począwszy od prasy drukarskiej Gutenberga, po ruchomą protezę nogi pozwalającą odzyskać wysoką jakość życia po amputacji – przedstawiamy 10 najważniejszych wynalazków niemieckich.

1. Prasa drukarska udoskonalona przez Johanna Gutenberga zastosowana została po raz pierwszy w 1440 roku do drukowania książek w Europie. To jeden z ważniejszych wynalazków ludzkości, zmieniając dotychczasowy obraz i światopogląd Europy i wprowadzając ją w okres renesansu.

2. Urządzenie dynamo-elektryczne stworzone przez Wernera von Siemensa w 1866 roku stało się początkiem ery elektrycznej dostępnej dla mas. W porównaniu z prądnicami wykorzystującymi trwałe magnesy dużo taniej i wydajniej można było wreszcie produkować prąd elektryczny i m.in. zastosować elektryczność w niemal wszystkich dziedzinach życia.

3. dieslowskie silniki opatentowane przez Roberta Diesla w 1890 roku

4. Młody chemik z Niemiec pracujący dla firmy Bayer – Felix Hoffman, stał się obok Heinricha Dresera i Arthura Eichengruna jedną z najważniejszych postaci w rozwoju badań nad kwasem acetylosalicylowym wykorzystanym w aspirynie. To właśnie Hoffman wynalazł w 1897 roku mniej drażniący substytut kwasu salicylowego, pozwalający wykorzystać aspirynę na szeroką skalę.

5. Robert Koch odkrył bakterie wywołujące wąglika, cholerę i gruźlicę, za co otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1905 roku. Dzięki temu, obok Ludwika Pasteura, Koch uważany jest za jednego z twórców mikrobiologii lekarskiej.

6. Jeden z najbardziej kultowych produktów rynku kosmetycznego, krem Nivea w biało-niebieskim pudełku, stworzony został również w Niemczech. Co ciekawe, przez trzech mężczyzn: Oscara Troplowitza, Paula Gersona Unna i Isaaca Lifschutza. Powstał on dzięki zakupieniu przez Troplowitza od Lifschutza patentu na wytwarzanie eucerytu. Nazwa kremu powstała dzięki kobiecie – żonie Troplowitza, Gertrudzie. Niveus to po łacinie śnieżno-biały.

7. Pierwszy w pełni automatyczny i działający komputer Z3 to także dzieło niemieckiego inżyniera – Konrada Zuse, które stworzył go w 1941 roku. Jego jedyny istniejący egzemplarz został zniszczony przez aliantów pod koniec wojny. Jednak w Muzeum Techniki w Monachium znajduje się jego zbudowana w 1961 roku replika.

8. W 1969 roku w Niemczech skonstruowano karty inteligentne, pozwalające na zapisywanie danych, popularnie nazywane chipowymi. Trudno wyobrazić sobie działanie choćby telefonów komórkowych bez ich użytku. Ich twórcami byli niemieccy inżynierowie Jürgen Dethloff i Helmut Grötrupp

9. Poduszka powietrzna stosowana w samochodach, która ocaliła życie wielu osób w trakcie wypadku samochodowego została po raz pierwszy zaprezentowana przez niemiecką firmę Mercedes-Benz w 1971 roku. Patent na to urządzenie otrzymał wynalazca Walter Linderer.

10. Ruchoma proteza nogi C-Leg to wyjątkowy wynalazek stworzony przez niemiecką firmę Otto Bock w 1997 roku. Zapewniła ona milionom użytkowników po amputacji nogi większą niezależność i zdecydowanie lepszą jakość codziennego życia.

5/5 - (liczba ocen: 3)