Ciekawostki

Najważniejsze dokonania i odkrycia nauki okresu renesansu

kopuła

Renesans to epoka, która zmieniła obraz świata. I to dosłownie.  W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. I to właśnie te datę uznaje się za rok który kończy Średniowiecze.

W Polsce rozkwit Renesansu popada na panowanie dynastii Jagiellonów i trwa aż do lat 30 XVII wieku. Bardzo często ten okres w historii Polski nazywa się złotym wiekiem.

Co światu dał Renesansans

Bardzo często Renesans nazywany jest Odrodzeniem. W tej epoce na nowo odkryto myśl greckich filozofów. Po niemal tysiącu lat zaczęto doceniać minimalistyczne piękno antycznych budowli  Kolebką Renesansu są oczywiście Włochy. Na północ Europy nowe idee dotarły z opóźnieniem.

W czasie Odrodzenia żył Mikołaj Kopernik, ten wielu uczony zmienił postrzeganie Ziemi. Udowodnił, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata. Ta rewolucyjna teoria wzbudziła oburzenie wśród hierarchów kościelnych…

Jednak to nie było ich jedyne zmartwienie  W epoce Renesansu nesansu narodziły się pierwsze ruchy reformacyjne. Ich prekursorami były tak wyjątków postacie, jak Marcin Luter i Jan Kalwin. Twórcy reformacji dostrzegli konieczność wprowadzenia zmian w kościele katolickim.Odrodzenie to także czas kiedy na świecie pojawił się przełomowy wynalazek, jakim jest druk. Prasa drukarska sprawiła, że książki stały się o wiele bardziej dostępne, chociaż mogli sobie na nie pozwolić jedynie najbogatsi. Pierwszą książką, jaka ukazała się w druku była oczywiście Biblia.

Wiek sztuki

Jeśli mówimy już o Renesanie to nie możemy nie wspomnieć o sztuce. W tym okresie tworzyli wielcy artyści, o których słyszał praktycznie każdy. Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Sandro Botticelli… Ich dzieła na stałe zapisały się w historii. Jednym z najbardziej znanych dzieł z tego czasu jest oczywiście Dama z łasiczką autorstwa Leonarda da Vinci. To najcenniejszy to zdecydowanie najcenniejszy obraz, jaki możemy znaleźć w polskich zbiorach. Jak trafił do Polski? To Adam Czartoryski nabył ten wyjątkowy obraz dla swojej matki, równie wyjątkowej damy – Izabeli Czartoryskiej.

A co z literaturą? Ona również rozwijała się bardzo prężnie. Właśnie w epoce Renesansu wykształciły się języki narodowe, co więcej zaczęto w nich tworzyć wielką literaturę. Deante Alighieri, Petrarka czy Boccacio stworzyli dzieła literackie, które są chętnie czytane nawet w XXI wieku. W Polsce w tym okresie pisali między innymi Jan Kochanowski czy Mikołaj Rej.

Dzięki Renesansowi możemy cieszyć się wspaniałym dziełami sztuki, filozofią i literaturą narodową.

To właśnie w tym czasie narodził się humanizm, jako ruchu filozoficznymi kulturalny. To właśnie w nim swoje korzenie ma mnóstwo współczesnych postaw światopoglądowych, jednak renesansowego humanizmu nie możemy utożsamiać z nowoczesnym humanitaryzmem. Chociaż to właściwie w epoce Renesansu człowiek po raz pierwszy staną w centrum. Wcześniej punktem odniesienia był Bóg i przede wszystkim katolicka filozofia i moralność.

Podsumowując, Renesans to epoka która stała się podwaliną dla współczesnej filozofii u postrzegania świata.