Moto

10 ciekawostek i faktów o BMW

bmw

Jak dużo wiesz o największym światowym producencie samochodów? Sprawdź swoją wiedzę dzięki tej liście dziesięciu zabawnych faktów o BMW.

Zobacz też -> Najważniejsze niemieckie wynalazki

1. BMW nie zaczęło od produkcji samochodów

BMW zostało założone w 1916 roku, ale nie po to, aby budować samochody – miało na myśli nowsze technologie. Firma została stworzona do produkcji czterocylindrowych silników lotniczych, szczególnie dla niemieckich pilotów do latania podczas pierwszej wojny światowej.

2. Logo BMW nie jest oparte na śmigłach samolotów

Tak, firma rozpoczęła budowę silników dla samolotów śmigłowych, ale pomysł, że BMW zaprojektowało swoje ikoniczne logo, aby przypominało śmigła, jest miejską legendą. BMW to skrót od Bayerische Motoren Werke – czyli po angielsku Bawarskie Zakłady Motoryzacyjne – ponieważ firma rozpoczęła działalność w niemieckim kraju związkowym Bawaria. W hołdzie dla swoich korzeni, niebiesko-biały wzór w kratkę BMW jest oparty na fladze Bawarii.

3. BMW produkowało bardzo dobre silniki lotnicze

Samoloty napędzane silnikami BMW były bardzo cenione podczas pierwszej wojny światowej, do tego stopnia, że słynny Czerwony Baron chciał nimi latać. W 1919 r. samolot wyposażony w silnik BMW osiągnął wysokość 32 000 stóp, co było wówczas rekordem świata.

4. BMW zajęło się samochodami tylko dlatego, że skończyła się wojna

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Traktat Wersalski zakazał Niemcom posiadania sił powietrznych i zabronił niemieckim firmom budowania samolotów. Aby utrzymać się na rynku, firma budowała części zamienne do amerykańskich jeepów i projektowała silniki dla innych firm.

5. BMW budowało motocykle, zanim zaczęło budować samochody

W 1919 roku BMW zbudowało swój pierwszy silnik motocyklowy, a w 1923 roku wyprodukowało pierwszy motocykl BMW. Swój pierwszy samochód zbudowało dopiero w 1928 roku – pięć lat później.

6. Nawet wczesne motocykle BMW były światowej klasy

Nie trzeba było długo czekać, aby motocykle BMW zyskały opinię najlepszych na świecie. Już w 1937 r. BMW zbudowało najszybszy motocykl na świecie, osiągając prędkość 173,7 mil na godzinę. Od tamtej pory motocykle BMW pobiły prawie 200 różnych światowych rekordów prędkości, z których ponad dwa tuziny stoją do dziś.

7. BMW nie zaprojektowało swojego pierwszego samochodu

Dziś nazwa BMW jest synonimem wysokiej klasy projektów samochodowych. Ale kiedy BMW zbudowało swój pierwszy samochód w 1928 roku, stało się jedną z kilku firm, które udzieliły licencji na projekt brytyjskiego samochodu o nazwie Austin 7. Tak więc małe BMW Dixi było w zasadzie tym samym samochodem, który w USA produkowano jako Bantam, a w Japonii jako Datsun.

8. Centrala BMW została zaprojektowana tak, aby przypominać silnik czterocylindrowy

Wiele obecnych modeli BMW jest wyposażonych w silniki 6-cylindrowe, ale nie ulega wątpliwości, że BMW zbudowało swoją międzynarodową reputację na sprawności swoich 4-cylindrowych silników lotniczych. W związku z tym austriacki architekt Karl Schwanzer wykorzystał ten silnik jako inspirację do zaprojektowania kultowego budynku siedziby BMW w Monachium.

9. Elektryczne BMW pochodzi z 1972 r.

Obecnie BMW jest jednym z producentów, którzy przodują w projektowaniu samochodów elektrycznych – ale w rzeczywistości rozwija tę koncepcję od prawie 45 lat. BMW 1602e z 1972 roku miało silnik o mocy zaledwie 42 koni mechanicznych i zasięg 37 mil. Dzisiejsze całkowicie elektryczne BMW i3 osiąga moc 170 koni mechanicznych i przejeżdża 100 mil na jednym ładowaniu.

10. Nawet stare silniki bmw potrafią się poruszać

W 1962 roku czterocylindrowy silnik zaprojektowany dla BMW M10 miał moc 75 KM. Dzięki kilku ulepszeniom inżynieryjnym, ta sama konstrukcja silnika została wykorzystana w samochodzie, który zdobył mistrzostwo Formuły 1 w 1983 roku – jadąc za 1400 KM!