10 Najważniejszych Wynalazków Elektrycznych

Bateria

Odkrycie elektryczności w XIX wieku to jedno z najważniejszych osiągnięć w dotychczasowej historii ludzkości. Dzisiaj bardzo wiele urządzeń działa przy pomocy elektryki, a większość z nich bez tej technologii nie może działać. Nie wyobrażamy sobie obecnie życia bez wielu wynalazków działających na prąd. Poniżej lista 10 najważniejszych elektrycznych wynalazków:

1. Prąd przemienny

Został on odkryty w XIX wieku przez Nikolę Teslę. Zbudował on pierwszy silnik elektryczny napędzany prądem przemiennym generowanym przez specjalny generator. Silnik działał na zasadzie wirującego pola magnetycznego, które wprowadzało w ruch obrotowy wałek napędowy silnika.

2. Transformator rezonansowy

Został on odkryty w 1891 roku przez Nikolę Teslę. Pozwalał on na uzyskanie bardzo wysokich napięć.

3. Bateria

Została ona odkryta w 1800 roku przez Alessandro Voltę. Zbudowana ona była ze stosu kilku dysków miedzianych i cynkowych i była zdolna do wytworzenia prądu o małym natężeniu.

4. Prądnica

Została ona odkryta w 1831 roku przez Michael Faraday. Wytwarza ona prąd poprzez obrót miedzianego dysku w polu magnetycznym.

5. Żarówka

Wynaleziona została w XIX wieku przez Thomasa Edisona. Wytwarza ona światło poprzez nagrzanie za pomocą prądu specjalnego włóka z wolframu.

6. Kondensator

Został on wynaleziony w 1986 roku przez Karola Pollaka. Ten element elektryczny pozwala na magazynowanie napięcia elektrycznego.

7. Alternator

Został od odkryty w 1891 roku przez Nikolę Teslę. Służy on do wytwarzania prądu elektrycznego poprzez wirujące pole magnetyczne oraz nieruchome uzwojenia stojana.

8. Bez szczotkowy silnik elektryczny

Odkryto go w 1980 roku przez Japończyka Toshiiku Sashida. Napęd tego silnika opiera się na efekcie piezoelektrycznym.

9. Akumulator kwasowo – ołowiowy

Został on odkryty w 1859 roku przez Gaston Plante. Pierwszy akumulator składał się z dwóch arkuszów blachy z ołowiu, która oddzielona była izolatorem i zatopiona w kwasie siarkowym. Jako pierwszy w historii nadawał się do ponownego naładowania.

10. Samochód elektryczny

Pierwsze auto zasilane prądem elektrycznym zbudował w 1834 roku Tomasz Davenport.

4/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *