Ciekawostki

Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości

Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości

Pierwszym, bardzo ważnym wynalazkiem człowieka mającym niebanalne znaczenie nawet w dzisiejszym współczesnym życiu było ogień. Potem poszło już łatwiej pojawiły się lampy naftowe, setki lat później wynaleziono elektryczność i pierwszą żarówkę.

Zobacz też -> Jaki jest najważniejszy wynalazek ludzkości?

Te ostatnie odkrycia dały człowiekowi szansę na pracę i aktywną egzystencję praktycznie przez całą dobę. Wielu nie tylko naukowców, ale i zwykłych ludzi za przełomowy wynalazek dla ludzkości uznaje wynalezienie i wprowadzenie do użytkowania penicyliny, pierwszego antybiotyku który ówcześnie uratował nie jedno ludzkie istnienie.

Przeprowadzając małą ankietę zauważyć można, że na pytanie co było najważniejszym wynalazkiem ludzkości najczęściej padają odpowiedzi takie jak wspomniana już wcześniej penicylina, koło, pieniądze, żarówka oraz internet.

Wikipedia: Historia techniki

Penicylina odkryta została dopiero w połowie XX wieku przez pewnego dość znanego szkockiego lekarza mikrobiologa Aleksandra Flaminga. To właśnie to odkrycie dało początek licznym badaniom nad antybiotykami do których dnia dzisiejszego mamy w miarę swobodny dostęp.

To odkrycie nie tylko napędziło postęp medycyny, ale również uratowało wielu ludzi, którzy bez penicyliny nie mieli by szansy na zwalczenie nie znanych w ówczesnych czasach chorób. Aż trudno jest uwierzyć że odkryciu tego specyfiku towarzyszył cały szereg przypadków, o których do dziś krąży wiele legend.

Historia koła jest bardzo długa i ciekawa, gdyż pierwsze pojawiło się już 3500 p. n.e. Niestety tak naprawdę do dziś nie wiadomo komu zawdzięczamy ten wynalazek, wokół tematu krąży wiele rozmaitych historii. Jedna z nich mówi, że wynalazcą koła był pewien garncarz.

Dlaczego?

Dlatego, że początkowo koło stosowane było jedynie w pracowniach garncarskich, stąd takie właśnie przypuszczenia, jednak każda kultura przypisuje zasługi komu innemu, więc konkretne podanie prawdziwego wynalazcy jest zadaniem bardzo trudnym.

Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić naszego współczesnego życia gdyby nie ten wynalazek. Koło spotykamy praktycznie wszędzie, na każdym kroku czy to w transporcie czy przy wykorzystywaniu i produkcji energii.

Wikipedia: Kalendarium historii nauki

Pieniądze to kolejny z najważniejszych wynalazków w historii, taki bez którego nie wyobrażamy sobie życia po dzień dzisiejszy. Autorami tego odkrycia są starożytni Grecy, którzy stworzyli monetę z kruszcu. Każda z nich posiadała wyryty na sobie wizerunek, który informował z jakiego miejsca pochodzi oraz odpowiednią wartość, która ówcześnie zależna była od ciężaru i zawartości szlachetnego kruszcu zużytej do jej produkcji. Wszystko co zawierała dana moneta określano mianem stempla.

Początkowo dość skrupulatnie dokonywano oceny jakości i wagi każdego pieniądza. Najszybciej i najlepiej ten środek płatniczy przyjął i rozpowszechnił się w Grecji, reszcie świata zajęło to zdecydowanie więcej czasu. Najwięcej było monet srebrnych, te złote były wybijane zdecydowanie rzadziej ( wszystko przez ich bardzo wysoką wartość).

Pieniądze jako podstawowy element życia gospodarczego istnieje już od epoki hellenistycznej, czyli od około 323 roku p. n.e. Warto wspomnieć, że papierowe pieniądze do ówczesnej Europy, po jednej ze swoich licznych wypraw przywiózł z Chin Marco Polo ( było to na przełomie XIII i XIV wieku).

Jednak w dawnych czasach nie tylko monety stanowiły środek płatności. Bardzo często za pieniądz służyły także inne dobra takie jak muszle ( nie tylko te naturalne, większą wartość miały gdy wykonane były z brązu czy srebra), kamienie lub przedmioty wykonane z tego kruszcu ( np. kamienne toporki, kawałki marmuru, agat, nefryt) oraz artykuły spożywcze, między innymi ziarna kakaowca (bardzo wartościowe), pieprz, cynamon, goździki, sól. Artykuły spożywcze stanowiły pewną formę płatności również w nowożytnych nam współczesnych czasach.

Za przykład może posłużyć tu gospodarka polska w czasach PRL-u, kiedy pieniądz w znanej nam formie nie miał zbyt wielkiej wartości, na pewno nie większej niż środki spożywcze.

Żarówka jako wynalazek znacznie ułatwiający codzienne życie pojawiła się w XIX wieku. Po erze ognia i lamp naftowych nastał wówczas czas, kiedy to człowiek bez problemów mógł być gotowy do egzystowania o każdej porze dnia i nocy. Odkrywcą tego wspaniałego dzieła był Thomas Edison.

Prace nad żarówką trwały dość długo, główni chodziło o ciągłe ulepszanie jej działania, gdyż pierwotna wersja świeciła nie dłużej niż 8 minut. Po żmudnych działaniach udało się jednak z powodzeniem wydłużyć ten czas do 100 godzin.

Edison na początku nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ jego odkrycie wywrze na późniejszym rozwoju przemysłu – udało się utrzymywać pracę w fabrykach przez całą dobę co nie tylko zwiększyło produkcję ale tez i zyski dając wiele nowych miejsc pracy.

Prawda jest taka że zdecydowana większość ludzkiej populacji na całym świecie nie wyobraża sobie codziennej egzystencji bez swobodnego dostępu do internetu.

Jego powstanie przypada na rok 1969, pierwszym krajem w jakim się pojawił były Stany Zjednoczone. Początkowo miał być wykorzystywany jedynie do celów militarnych, po 15 latach postanowiono, że będzie to świetny przedmiot badań naukowych. Dopiero od 1990 roku internet był dostępny większej grupie odbiorców.

Oczywiście ma on swoje wady i zalety, znajdzie się też grupa gorących przeciwników korzystania z sieci. Jednak stosowany z umiarem ułatwia życie każdemu człowiekowi.

One thought on “Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości

  • Gdzieś znajdę więcej propozycji?

Komentarze są wyłączone.