Ciekawostki

10 technologii, które zmienią nasze życie

10 technologii, które zmienią nasze życie

Nowe technologie, mogące już wkrótce zmienić nasze życie – są na wyciągnięcie ręki. Niektóre wciąż na stołach kreślarskich projektantów, inne już opracowywane przez naukowców. W jakiejkolwiek fazie rozwoju by się nie znajdowały jedno jest pewne – gdy wejdą na rynek do powszechnego użycia ludzie w szybkim czasie zapomną jak mogli wcześniej obyć się bez nich. Choć kolejne wynalazki i technologie nie będą niezbędne do życia to z pewnością je ułatwią. Człowiek zawsze szukał rozwiązań problemów i kolejnych możliwości ułatwienia swojej egzystencji. Wszystko po to byśmy mogli żyć dłużej, wydajniej i być bardziej szczęśliwi. Poniższa lista nowych technologii z pewnością daje pogląd na to, co wkrótce może pojawić się w ofercie sklepu za rogiem.

Autonomiczne pojazdy

Autonomiczne pojazdy

Projekt samochodu jeżdżącego całkowicie niezależnie powstał już dobrych kilka lat temu. Jednak nie rodzaj transportu jest tu najważniejszy a sterujący nim system. Taki, który potrafi przewidywać sytuację wokół i bezpiecznie dowiezie nas z miejsca na miejsce. Jeden z najnowocześniejszych modeli samochodu autonomicznego zaprezentował w 2015 roku Mercedes. F 015 Luxury in Motion to jak na razie jedynie prototyp, ale jego wyposażenie i funkcje dają nadzieję na pojawienie się wkrótce w pełni autonomicznych pojazdów. Wygoda to jedna z zalet takiego rozwiązania. Zdecydowane zmniejszenie liczby wypadków (gdzie w około 90% przypadków winny jest człowiek) to ten bardziej przemawiający do sceptyków takiego rozwiązania argument.

Grafen

Grafen

Jest to pierwszy dwuwymiarowy nanomateriał utworzony z grafitu, powszechnie występującego na Ziemi. Jak przewidują naukowcy mógłby on w przyszłości zastąpić stal. Jest wytrzymały, rozciągliwy, przewodzi ciepło i elektryczność jednocześnie nie przepuszczając żadnych cząsteczek. Dzięki tym właściwościom możliwości zastosowania grafenu są duże. Od paneli dotykowych, przez nieparujące szyby, niezawodne uszczelki, na super wytrzymałych bateriach kończąc.

Druk 3D

Druk 3D

Mimo, że ta technologia jest już opracowana i dość powszechnie stosowana to wciąż nie pozwala na tworzenie skomplikowanych struktur biologicznych. Jak do tej pory drukarki 3D są dosyć drogie i pozwalają na tworzenie dowolnych kształtów w domowym zaciszu. Trwa to jednak długo, a jakość takich materiałów jest mocno dyskusyjna. Przyszłość drukarek 3D to tworzenie tkanek niezbędnych do przeszczepu, organów ratujących życie, a nawet całych układów krwionośnych.

Rozwój akwaponiki

akwaponika
źródło: infogmina.com

Systemy akwaponiczne łączą uprawę roślin i ryb w jednym zbiorniku. Takie połączenie to szereg zalet – odchody ryb wykorzystywane są jako nawóz, woda z kolei żywi rośliny, które filtrują wodę wykorzystywaną w efekcie ponownie przez ryby. Ten swego rodzaju zamknięty ekosystem już teraz okrzyknięty został rolnictwem przyszłości. Prowadzi to do rozwoju żywności niewielkim nakładem zasobów, co ma wpływać z kolei na rozwój miast. Produkcja akwaponiczna nie wymaga bowiem dużych przestrzeni, stosowana może być zatem na szeroką skalę znacząco obniżając koszty transportu.

Inteligentne domy

Inteligentne domy

Pod tym pojęciem kryje się nic innego jak system zarządzania wprowadzony do współczesnej architektoniki. Chodzi o wyposażenie budynku w układ elektroniczny, umożliwiający administrowanie funkcjami służącymi większemu komfortowi mieszkania. Technologia wprowadzana w życie już dziś pozwala na kontrolowanie włączania i wyłączania świateł, sterowanie temperaturą, poziomem wilgotności czy opuszczaniem i podnoszeniem rolet w oknach. Taki „smart home” to także duży krok w stronę poprawy bezpieczeństwa ludzi w nim mieszkających – skutecznie ochroni przed intruzami i sam powiadomi odpowiednie służby w razie wypadku.

Robotyka w służbie ludzkości

Robotyka

Już dzisiaj ludzi z pracy powoli wypierają maszyny. W niedalekiej przyszłości roboty zastąpią człowieka w nawet najbardziej niezastąpionych zawodach. Firma Rethink Robotics stworzyła robota o nazwie „Baxter”. Maszyna została zaprojektowana do wykonywania najcięższych prac, mimo to posiada twarz wyświetlającą się na monitorze w różnych konfiguracjach w zależności od jej nastroju. Jest w stanie ramię w ramię pracować wśród robotników w fabryce, a ich twarze zapamiętuje dzięki specjalnym czujnikom.

Sekwencjonowanie DNA

DNA

Chociaż etycznie wątpliwe, w najbliższej przyszłości może być możliwe odczytywanie łańcucha ludzkiego DNA. Coś, co do tej pory możliwe było tylko w grach, książkach i filmach science-fiction pewna firma z Redwood City w Kalifornii może uczynić już dziś, jak wynika z wypowiedzi jej szefów.

Implanty pamięci

ram Implanty

Elektroniczne implanty pamięci to kolejny gadżet rodem z dziedziny science-fiction. Jednak pewien neurolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wierzy, że rozszyfrował kod, w którym mózg tworzy długotrwałe wspomnienia. Jeśli to prawda, już wkrótce pacjenci chorzy na Alzheimera będą mogli powrócić do utraconych wspomnień korzystając ze specjalnego implantu.

Domowa gazeta codzienna

gazeta codzienna

Z kategorii zwykłych gadżetów wynalazek, który jest już dostępny, ale nie w szerokiej sprzedaży. W dobie czytania z ekranu telefonu czy tabletu producent domowej gazety codziennej wykorzystał moduł Wi-Fi do ściągania informacji ustawionych wcześniej przez użytkownika i druku w formie gazety najświeższych informacji dla każdego wielbiciela tradycyjnego czytania. Projekt zgarnął trzecie miejsce w konkursie nowinek technologicznych IDEA.

Długopis piszący maile i SMS-y

Długopis

Gadżet mogący znacznie ułatwić życie zabieganym i zapracowanym. Wyglądający jak zwykły długopis pisak może skanować nasze notatki z kartki, a następnie poprzez Bluetooth wysłać tekst w formie SMSa na telefon lub maila poprzez Wi-Fi. Dodatkowo wbudowany mały ekran informuje nas o postępie skanu i wysyłki tekstu.