Ciekawostki

Jaki jest najważniejszy wynalazek ludzkości?

komputer

Chociaż od setek lat uczeni, inżynierowie, matematycy, chemicy, fizycy i wielu innych zaskakuje współczesnych sobie oraz przyszłe pokolenia swoimi wynalazkami, zdarzali się na przestrzeni dziejów innowatorzy, którzy na zawsze zmienili świat. Dokonali oni odkryć, bez których wszystkie przyszłe pokolenia nie mogły wyobrazić sobie codzienności tak, jakby wynalazki te były na Ziemi od zarania dziejów. Jaki jest najważniejszy wynalazek ludzkości? Przedstawiamy 10 propozycji.

Zobacz też -> najważniejsze wynalazki XX wieku

1. Komputer

Jednym z takich wynalazków jest komputer, który w dobie robotyzacji i komputeryzacji społeczeństwa jest wykorzystywany niemal przez każdego i codziennie. Na początku nazywano go mózgiem elektronowym czy maszyną matematyczną, bo właśnie do skomplikowanych obliczeń wówczas go używano. W 1982 roku komputer został uznany za maszynę roku przez magazyn Time i choć prototypy dzisiejszych urządzeń ważyły tony i zajmowały duże pomieszczenia, w ciągu kilku dekad komputery mieszczą się nam w kieszeniach, a ich funkcji nie sposób policzyć.

2. Telegraf

Wielu wynalazców mniej więcej w tym samym czasie zaczęło pracować nad telegrafem, a dziś za wynalazcę właściwego telegrafu uznaje się Samuela Finleya Breese Morse’a. Ten amerykański wynalazca był jednym w twórców Alfabetu Morse’a, który składał się z kropek i kresek i był podstawą początkowej telegrafii. Dzięki telegrafowi możliwe stało się przekazywanie wiadomości tekstowych na odległość.

3. Koło

W połowie czwartego tysiąclecia przed naszą erą w Mezopotamii Sumerowie wynaleźli koło. Bez tego odkrycia transport i wiele urządzeń aż do dnia dzisiejszego nie wyglądałyby tak samo. Wynalazek szybko pojawił się w Europie i Afryce, a już starożytni Egipcjanie używali kół do budowy piramid.

4. Przetwórstwo ropy naftowej

Przetwórstwo ropy naftowej to proces, którego celem jest otrzymanie z przetworzonej ropy naftowej produktów, które różnią się właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Dzięki powstaniu rafinerii ropy naftowej ludzie mogą wytwarzać między innymi paliwa, oleje, smary i asfalt. W dziewiętnastym wieku ropa naftowa straciła złą sławę substancji, która istnieje tylko po to, by zanieczyszczać wodę i rozpoczęto jej sprzedaż. W wieku dwudziestym ropa była już wydobywana na całym świecie, a dziś ma podstawowe znaczenie dla światowej gospodarki.

5. Telefon

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku Alexander Graham Bell wynalazł telefon, a następnie razem ze swoim teściem otworzył Bell Telephone Company, by rozpowszechnić swój wynalazek. Trudno przecenić to odkrycie, biorąc pod uwagę fakt, że dziś codziennie co najmniej kilka razy korzystamy w tego urządzenia i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej. W dziewiętnastym wieku wynalezienie telefonu było czymś na podobieństwo cudu. Wreszcie ludzie mogli rozmawiać z bliskimi, nie zważając na odległość, która ich dzieliła.

6. Benzynowy silnik

W 1870 roku austriacki mechanik, Siegfried Marcus, skonstruował pierwszą wersję mechanicznego pojazdu z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym. Geniusze motoryzacji pracowali nad tego typu wynalazkami mniej więcej w tym samym czasie, a myli wśród nich na przykład Benz czy Maybach. Faktem pozostaje, że właśnie w tym stuleciu po raz pierwszy ludzie mogli poznać maszynę, która stała się później popularna jako samochód. Wynalazek stopniowo zmieniał wygląd miast, z których znikały pojazdy ciągnięte przez konie, a przede wszystkim skrócił czas podróży.

7. Radio

Wynalezienie radia to wyczyn, pod którym chciało się podpisać wielu inżynierów, w tym słynny Włoch, Marconi. Jednak w 1943 roku to serbski inżynier i elektrotechnik, Nikola Tesla, otrzymał pośmiertnie patent na wynalazek, który zbliżył do siebie miliony ludzi. Za pomocą fal radiowych można było przekazywać sobie, a potem rzeszom słuchaczy, wszelkie informacje. Już w dwudziestym wieku radio było bardzo popularnym i pożądanym sprzętem w wielu domach w Ameryce i Europie.

8. Penicylina

W 1928 roku szwedzki bakteriolog, Alexander Fleming, odkrył penicylinę, a za wyczyn ten otrzymał nieco później Nagrodę Nobla. Antybiotyk ten działa wyjątkowo bakteriobójczo, ale jest łagodny dla człowieka. Odkrycie penicyliny wywołało rewolucję w leczeniu chorób zakaźnych.

9. Tranzystora

Wynalezienie tranzystora w pierwszej połowie dwudziestego wieku uważa się za gigantyczny przełom w elektronice. To urządzenie mogło w końcu zastąpić lampy elektronowe, które nie tylko były duże, ale i pochłaniały mnóstwo energii, a często też ulegały usterkom. Tranzystory zapoczątkowały modę na miniaturyzację w świecie elektroniki.

10. Internet

Ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, znany powszechnie jako Internet, narodził się pod koniec lat sześćdziesiątych jako sieć rozległa ARPANET. W latach osiemdziesiątych Tim Burners-Lee stworzył usługę WWW, która wymagała wpisania nazwy konkretnej strony, by ją odnaleźć. Dziś ludzie na całym świecie mają dostęp do Internetu, nie tylko w domu przed komputerem, ale też poza domem, kiedy korzystają ze swoich telefonów. Nie wyobrażamy sobie braku możliwości, jakie daje nam Internet, kiedy chcemy skorzystać z encyklopedii, słownika, skontaktować się z bliskimi, grać w gry czy nawet zarobić, pracując zdalnie.

Czytaj dalej: Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości