Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków w XIV wieku

Wielu z nas zastanawia się nad tym, które przedmioty otaczające nas pojawiły się w życiu człowieka kilkaset lat temu, a które są nowoczesnymi wynalazkami. Obecnie zarzuciła nas ogromna liczba nowości, które mają na celu ułatwić nam codzienne życie.

To dzięki nim szybciej wykonujemy poszczególne prace, jednak ze względu na ich liczbę ciężko jest nam oddzielić je od tych, które są nami już od dawna.

Aby uzyskać dokładne informacje, które elementy możemy zawdzięczać naszym przodkom wystarczy sprawdzić w internecie, co pojawiło się w określonym wieku.

Dziś przedstawimy wam kilka wynalazków, które są z nami od XIV wieku. Możesz się zdziwić, jakie pomysły mieli ówcześni odkrywcy.

1. Golf

Sport, który dziś kojarzy nam się z ekskluzywnym spędzaniem czasu pojawił się w życiu ludzi już w XIV wieku. Ciekawe czy wtedy również wiązał się z luksusem.

2. Kołowrotek

Mimo, że prawie dwa wieki wcześniej pojawił się on w Indiach, w Europie wynaleziony został dopiero w XIV wieku.

3. Lakmus

Pojęcie, które nie jest znane każdemu. Jest to produkt wykorzystywany w laboratoriach do wykrywania odczynu kwaśnego w badanych próbkach. Możemy znaleźć go zarówno w laboratoriach medycznych, jak i naukowych. Znacznie ułatwił on diagnostykę.

4. Maszyna do ciągnięcia drutu

Tu wynalazcy skupili swoją uwagę na ułatwienie swojej codziennej pracy.

5. Użycie ceraty

Znana w każdym domu cerata pierwszy raz wzbudziła zainteresowanie wśród społeczeństwa w XIV wieku w Anglii. Teraz jest jednym z podstawowych elementów w większości polskich kuchni.

6. Ogród botaniczny

Nie jest to może dokładnie wynalazek, jednak pomysł, który do dziś cieszy się popularnością. Obecnie często wybieramy się do takich miejsc, aby podziwiać rozmaitość roślinnych gatunków, pierwszy raz taką możliwość miało społeczeństwo Włoch dokładniej Wenecji.

7. Mechaniczny zegar

Produkt bez, którego nie wyobrażamy sobie życia, ponieważ umożliwia on nam dokładne mierzenie czasu. Na świecie pojawił się dopiero o XIV wieku. Na pewno znacznie ułatwił on życie codzienne ówczesnym ludziom.

8. Most wiszący

Pojawił się w Peru. Myślę, że wielu z nas nie miałoby odwagi, żeby się nim przejść, jednak był on ogromnym udogodnieniem dla ówczesnych ludzi, ponieważ poszerzał ich możliwości jeśli chodzi o transport.

9. Metalowe czcionki drukarskie

Kolejny etap rozwoju druku.

10. Szkło lustrzane

Pojawiło się na przełomie wieku XIV I XV, dziś znajduje się w każdym domu, często towarzyszy nam również poza nim.

Liczne wynalazki wskazują na to jak ogromną uwagę gatunek ludzki poświęca rozwojowi. Chcemy ułatwić życie sobie oraz pokoleniom, które przychodzą po nas na ten świat. Wiele z projektów stało się prawdziwymi hitami, które wpłynęły na całą ludzkość.

4.4/5 - (liczba ocen: 5)