10 Najważniejszych Wynalazków w XIII wieku

makaron

Każdego dnia w ludzkich głowach pojawia się ogromna ilość pomysłów. Wiąże się to z powstawaniem licznych wynalazków, które ułatwiają nam życie. Dziś pomysły, które wykorzystujemy mają za zadanie przyśpieszyć wykonywanie przez nas codziennych prac.

Jak widzimy nowe produkty, które pojawiają się w naszym życiu różnią się znacznie od wynalazków, które powstawały kilka set lat wcześniej, jednak nadal mają one głównie poprawić jakość naszego życia. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić wam kilka wynalazków, które pojawiły się w wieku XIII.

1. Makaron

Produkt, który gości w każdej kuchni. Jak każdy z nas może się domyślić został on wynaleziony we Włoszech. Być może właśnie z tego powodu jest on tam tak bardzo popularny.

2. Cyfry arabskie

Te, którymi posługujemy się każdego dnia. Wielu z nas wydaje się, że są one z nami od początku ludzkości, jednak pojawiły się one dopiero w XIII wieku. Wiemy jednak, że na pewno ułatwił codzienne czynności związane z liczeniem.

3. Okulary

Ogromny ratunek dla osób, które miały problemy z widzeniem, do dziś umożliwiają nam one normalne funkcjonowanie.

4. Pierwsza ogólnodostępna apteka

Od tego czasu każdy mógł swobodnie kupować dostępne w dawnych czasach leki. Czy wyobrażacie sobie życie codzienne bez możliwości zakupu podstawowych produktów medycznych?

5. Kopalnia soli

W wieku XIII po raz pierwszy zaczęło mówić się o wydobyciu soli. Tu możemy być bardzo dumni, ponieważ to właśnie Polska stała się pierwszym miejscem, w którym powstała taka kopalnia.

6. Arszenik

Jedna z najlepiej znanych trucizn towarzyszy ludzkiemu gatunkowi od XIII wieku. Ciekawe jak wiele razy od tego czasu została wykorzystana?

7. Spadochron

Jednym z wynalazków, który został opisany i zaprojektowany w tym wieku jest właśnie spadochron. Dziś jest on wykorzystywany głównie w celach rekreacyjnych, ale dawniej w trakcie wojen pełnił inne funkcje.

8. Gitara

Instrument muzyczny, którym posługujemy się w dzisiejszych czasach został stworzony właśnie w tym okresie. Oczywiście podobne instrumenty były już znane, jednak model, z którego możemy korzystać obecnie pojawił się właśnie wtedy.

9. Lupa

Produkt, który ułatwia życie szczególnie starszym osobom, które mają problemy z widzeniem swoją karierę i popularność zyskał już kilkaset lat temu. Mimo, że mogłoby się wydawać, że jest on z nami od niedawna.

10. Butelka

Pierwsza szklana butelka, która została wyprodukowana pochodzi właśnie z XIII wieku. Dziś straciły one swoją popularność na rzecz plastiku, jednak może warto znowu korzystać z tego dobrodziejstwa.

Oto kilka wynalazków, które pojawiły się na świecie w XIII wieku. Pochodzą one z kilku branż, możemy zatem zauważyć, że świat rozwija się w różnych kierunkach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *