Porady

Jak przyspieszyć dysk hdd?

hdd

Dysk twardy można określić jako serce komputera. To on napędza pracę urządzenia i pilnuje jego wydajności. Co jednak, gdy dysk ten zaczyna szwankować, a działanie komputera znacznie zwalnia?

Zobacz też -> Sprawdzone sposoby na przyspieszenie pracy dysku SSD

Większość ludzi jest przekonana, że oznacza to czas na zakup nowego dysku. To prawda, że dyski SDD są bardziej wydajne i sprawne niż HDD. Istnieje jednak kilka sposobów na przyspieszenie tego drugiego bez potrzeby wydawania znacznych sum pieniędzy.

1. Oczyść dysk ze zbędnych plików

Zbędne dane mogą być powodem wolnego chodzenia urządzenia. Nieużywane programy, obejrzane filmy czy stare zdjęcia warto przejrzeć i usunąć. Przy okazji zaleca się przeprowadzić analizę pod kątem złośliwych wirusów, często pobieranych wraz z plikami. Często to one są winne degradacji pracy dysku. W celu optymalizacji wskazane jest użycie programu antywirusowego. Nawet te darmowe się sprawdzą w tym wypadku.

2. Dokonaj defragmentacji plików

Defragmentacja dysku, czyli odwrócenie procesu fragmentacji – dzielenia dysku na sektory i podzespoły, może znacznie wspomóc działanie komputera czy też laptopa. Sprawi, że urządzenie wróci do dawnego tempa przetwarzania danych, wzrośnie również jego wydajność.

3. Wyłącz automatyczną kopię zapasową

Jest to działanie dość ryzykowne i potencjalnie uciążliwe w przypadku usterki sprzętu i utraty danych, jednak jest krok konieczny w celu wyeliminowania problemu z wolnym działaniem. Automatyczna kopia zapasowa kopiuje wszystkie możliwe dane, nawet te, które nie są użytkownikowi niezbędne ani nawet przydatne. Wyłączenie tej funkcji wspomoże dysk w jego pracy i, co najważniejsze, odciąży go, co poskutkuje przyspieszeniem.

4. Zmień ustawienia domyślne

Urządzenie może chodzić wolno przez swoje fabrycznie skonfigurowane ustawienia. Aby je zmienić, należy przejść do zakładki Menedżera urządzeń i następnie we Właściwościach swojego dysku włączyć Optymalną wydajność.

5. Przeprowadź analizę pod kątem uszkodzeń dysku

Czasem spowolnienie pracy dysku może sugerować, że któryś z jego podzespołów uległ uszkodzeniu, przez co komputer jest mniej wydajny. Zaleca się przeprowadzenie profilaktycznej analizy problemu, która powinna wykazać, czy winny jest w tym wypadku sam dysk, czy też inne czynniki.