Porady

Jak przyspieszyć dysk HDD?

hdd

Usprawnienia komputera są ważne dla każdego posiadacza sprzętu. Wolny komputer to bolączka dotykająca zarówno nowych użytkowników, jak i tych bardziej zaawansowanych posiadaczy komputera.

W tym artykule pokażemy, co zrobić, aby przyspieszyć dysk HDD i osiągnąć zadowalające wyniki. Dowiedz się, jak podkręcić swój sprzęt i wejść na nowy poziom szybkości. Przejście na HDD pozwala odczuć różnicę!

Jeśli Twój dysk pracuje wolno, warto zastanowić się, czy jest to nowa sytuacja, czy może problem jest obecny od dłuższego czasu. Jeśli dysk spowolnił po czasie, może to być kwestia awarii tego podzespołu. W takim wypadku warto zastanowić się nad defragmentacją dysku, która jest procesem odwrotnym do fragmentacji.

Odnalezienie tak zwanych bad sectorów może rozwiązać problem i cieszyć się szybszą pracą sprzętu. Dodajmy także, że uciążliwe spowolnienie może wynikać ze złej kondycji komputera, tak więc na starcie warto przejrzeć, co znajduje się na komputerze, pozbyć się wszelkich niepotrzebnych aplikacji i zrezygnować ze zbędnych dodatków, które angażują zasoby pamięci. Należy także poddać komputer skanowaniu programem antywirusowym, które zdiagnozuje ewentualne usterki i zagrożenia.

Jak przyspieszyć dysk HDD – praktyczne porady!

Nie ma jednego sposobu na przyspieszenie dysku twardego. Warto rozważyć kilka opcji i przetestować najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jeśli defragmentacja i czyszczenie systemu nic nie dały, warto zastanowić się nad sposobem Intel Optane. Polega on na stworzeniu bufora szybkiej pamięci na potrzeby korzystania z dysków twardych. Sposób zapewnia dostarczenie dodatkowej pamięci dysków twardych, w której przechowywane są priorytetowe i najczęściej użytkowane dane. Intel Optane przyspiesza pracę dysku HDD, co wiąże się z szybszym uruchamianiem systemu, ale także gier, aplikacji i lepszą obsługą plików wszelkiego typu.

Kiedy można zastosować Intel Optane? Poznaj wymagania

Okazuje się, że nie zawsze można pozwolić sobie na taką optymalizację. Rozwiązanie Intel Optane działa tylko w konfiguracji z procesorem o nazwie Intel 7 i wyższych generacjach. Dodatkowo wymaganiem jest także płyta główna najnowszej generacji – seria 200 lub seria 300. Jeśli chodzi o system, Intel Optane jest możliwy tylko w przypadku używania Windows 10 w wersji 64-bitowej. W komputerze dostosowanym do Intel Optane powinno również znajdować się złącze M2. Jeśli spełnisz te wymogi, możesz śmiało skorzystać z optymalizacji i przyśpieszyć swój dysk HDD.