Porady

Jak przyspieszyć starego laptopa lub stary komputer?

profesjonalizm

Starsze modele komputerów i laptopów mogą sprawiać niemało problemów. Począwszy od kłopotów z oprogramowaniem, poprzez wadliwe dyski, aż po wolnodziałający Internet.

Zakup nowego urządzenia wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, a komputer czy laptop są w obecnych czasach przedmiotami niezbędnymi do pracy, pozyskiwania informacji, czy też po prostu zabawy.

Co więc zrobić w takiej sytuacji? Poniżej zaprezentowane zostanie kilka trików na przyspieszenie starego urządzenia, bez potrzeby kupna nowego.

1. Usuń niepotrzebne programy

W telefonie usuwasz nieużywane aplikacje w celu przyspieszenia Internetu. Podobna zasada dotyczy komputerów i laptopów. Ich starsze wersje często poza systemem operacyjnym i sterownikami, posiadają również wbudowane fabrycznie programy, które aktualnie uchodzą za zwyczajnie przestarzałe. Są to między innymi odtwarzacze multimedialne, antywirusy czy też inne aplikacje/programy, które z łatwością można zastąpić aktualnymi, bardziej kompatybilnymi wersjami. Bardziej sprzyjają prędkości łącza niż ich poprzednicy sprzed kilku, czy nawet kilkunastu lat.

2. Wyłącz zbędne programy w autostarcie

Duże znaczenie w tempie uruchamiania się systemu ma obecność innych programów włączanych w tym samym czasie. Spowalniają one start urządzenia o kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt sekund. Warto w Menedżerze zadań odłączyć dane aplikacje/programy, uruchamiane wraz z systemem operacyjnym. Można się ich pozbyć również za pomocą specjalnych aplikacji stworzonych do tego typu zadań.

3. Wyczyść pulpit ze zbędnych ikon

Regularne utrzymanie porządku na pulpicie potrafi być niekiedy trudnym zadaniem. Lecz to właśnie one między innymi przyczyniają się do wolnego działania naszego urządzenia. Usunięcie z pulpitu starych plików, nieużywanych gier, czy innych zbędnych folderów spowoduje bardziej sprawne i szybsze działanie systemu operacyjnego jak i całego urządzenia.

4. Defragmentacja dysku

Polega na uporządkowaniu plików, tak aby przyspieszyć działanie systemu. Trwanie tej czynności może zająć od kilku do kilkunastu minut. Aby stan się utrzymał, należy dokonywać defragmentacji przynajmniej raz na dwa miesiące.

5. Oczyść układ chłodzenia

Kurz jest podstępnym złodziejem wydajności sprzętu. Należy regularnie czyścić układ chłodzenia, aby nie był zatkany ani nie blokował przepływu powietrza. Wyczyszczenie go nie jest skomplikowanym zadaniem. Najpierw należy wyłączyć urządzenie i/lub odłączyć je od zasilacza. Potem odkręcić dolną część obudowy, a następnie pozbyć się kurzu czy innych zapychaczy układu.