Porady

Sprawdzone sposoby na przyspieszenie pracy dysku SSD

ssd

Dyski SSD są montowane obecnie w coraz większej ilości urządzeń. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że pracują one znacznie szybciej od ich poprzedników, tym samym zapewniając bardziej płynne działanie całego komputera.

Jednak także one mogą zwalniać, co z pewnością nie cieszy ich użytkowników. Dlatego też warto znać sposoby na samodzielne przyspieszenie pracy dysku SSD.

Jakie funkcje wyłączyć?

W celu poprawy pracy dysku SSD korzystne jest wyłączenie wielu funkcji. Często nie są one niezbędne, zaś ich włączenie może powodować spowolnienie pracy dysku jak również jego szybsze zużywanie. Do takich właśnie zalicza się między innymi defragmentacja dysku, dobrze jest ją wyłączyć ponieważ powoduje znacznie przyspieszone zużywanie. Defragmentacja doskonale sprawdza się w przypadku syków HDD, jednak dyski SSD całkowicie jej nie potrzebują, co więcej może powodować poważne szkody dla nich. Wyłączenie defragmentacji można znaleźć w zakładce Narzędzia, we właściwościach danego dysku.

Podobnie korzystne dla działania dysku SSD jest wyłączenie indeksowania. Sprawdzająca się w dyskach twardych funkcja przyspiesza wyszukiwanie plików w systemie Windows, jednakże wcale nie jest potrzebna w dyskach SSD, ponieważ i tak działają one niezwykle szybko. Funkcją która również znacząco obciąża dysk jest funkcja Prefetch. Zużywa ona sporo zasobów pamięci RAM jak również zajmuje miejsce na dysku, dlatego jej wyłącznie jest zasadne w celu przyspieszenia jego pracy. Jej zadaniem jest zastępowanie starych plików nowszymi, więc jeśli będzie nieaktywna nie wpłynie to na pracę i inne zadania wykonywane na komputerze. Wielu użytkowników nawet nie wie o jej istnieniu.

Opróżnianie buforu zapisu danych na dysku jest kolejną funkcja, która zazwyczaj domyślnie jest włączona, zaś kompletnie zbędna jest w przypadku korzystania z dysku SSD. Ten rodzaj dysku bowiem nie potrzebuje pamięci CACHE, dlatego wyłączenie opróżniania buforu nie spowoduje żadnych problemów, a jedynie może wpłynąć na znaczne przyspieszenie działania dysku. Ponieważ możliwości jest bardzo wiele, warto skorzystać z oprogramowania, które wyszukuje możliwości optymalizacji i wspomaga proces ich przeprowadzenia.