Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć Greków

Latarnia w Aleksandrii
źródło: Emad Victor SHENOUDA / Wikipedia

Grecja to kraj Europy leżący na południu w basenie Morza Śródziemnego. Najlepsze czasy ten kraj przeżywał kilka wieków p.n.e kiedy to stworzył jedno z najpotężniejszych imperiów na świecie. Posiadał on bardzo wielu wynalazców, którzy odmienili życie ludzi na całym świecie. Poniżej 10 najważniejszych wynalazków Grecji:

Zobacz też -> 10 Rewolucyjnych Wynalazków Starożytnych Rzymian, które Zmieniły Świat

1. Latarnia

Wynaleziona przez Greków w III wieku p.n.e. Wybudowana ona została jako pierwsza w Aleksandrii i pomagała żeglarzom w nawigacji podczas nocnych rejsów.

2. Budzik

Pierwszy egzemplarz został wynaleziony w Grecji. Zbudowany on był z dwóch waz, z której jedna była pełna a druga pusta. Kiedy woda przelała się do pustego naczynia, zaczynał działać specjalny mechanizm, który wydawał dźwięki i budził Greków.

3. Mapa

Pierwszą mapę wykonał Grek Anaksymander. Dzięki mapie żeglarze dużo łatwiej mogli nawigować podczas żeglugi.

4. Prysznic

W starożytnej Grecji bardzo popularne były łaźnie. W wielu z nich zamontowane były rury z wodą, która spływała na ludzi od góry tworząc pierwszy na świecie prysznic.

5. Geometria

Gławni Grecy tacy jak Pitagoras lub Tales z Miletu stworzyli znaną dziś geometrię i jej zasady z powodzeniem stosowane w matematyce i budownictwie.

6. Teatr

Narodził on się właśnie w Grecji. Najbardziej znane były komedia oraz tragedia, które wystawiane były w stolicy tego kraju czyli w Atenach.

7. Igrzyska Olimpijskie

To dziś najważniejsze sportowe wydarzenie na świcie, zapoczątkowane było w starożytnej Grecji. Były ono w tamtych czasach tak ważne, że na czas igrzysk zawieszano wszelkie wojny.

8. Młyn wodny

Urządzenie do zamieniania prądu strumienia wody na siłę mechaniczną wynalezione zostało w Grecji w około III wieku p.n.e.

9. Wielokrążek

Został wynaleziony w Grecji w III wieku p.n.e. Jest to przyrząd, który składa się z systemy krążków i lin. Stosowany jest on głównie na przy budowach i pomaga z na przykład wciąganiem różnych materiałów obniżając wymaganą siłę do przyłożenia.

10. Pompa wody

Wynaleziona w Grecji w około III wieku p.n.e służyła do tłoczenia wody pod ciśnieniem.

Czytaj dalej: Najważniejsze Wynalazki Starożytności