10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w III wieku

domino

Lata 201-300 w cesarstwie rzymskim były coraz bardziej niespokojne. Przez większość z nich rosła destabilizacja imperium spowodowana wojną domową. W ciągu 49 lat Rzym miał aż 26 cesarzy, a tylko jeden z nich zmarł śmiercią naturalną. Niespokojny czas spotęgowały jeszcze najazdy rosnących w silę Franków na Galię i Hispanię.

Koniec wieku to dla cesarstwa rzymskiego ogromny kryzys gospodarczy. Niespokojnie było również w Azji, gdzie koniec chińskiej dynastii Han spowodował rozpad Chin na trzy królestwa, a najazdów dokonywały wojska gockie. Mimo to, koniec stulecia zaowocował kilkoma kolejnymi zmieniającymi świat wynalazkami.

1. Taczka

Transportowanie towarów znacznie ułatwiła wynaleziona w 231 roku w Chinach taczka. W chińskim języku nosiła ona nazwę drewnianego wołu lub ślizgającego się konia i początkowo używano jej głównie do przewozu ludzi.

2. Domino

Zgodnie z chińskimi źródłami na rok 231 datuje się również wynalezienie w Chinach gry w domino przez legendarnego chińskiego żołnierza i herosa – Hung Minga. Tabliczki z różnymi ilościami kropek miały zajmować czas żołnierzom w trakcie nocnego oczekiwania na atak wroga.

3. Mosty wiszące na linach

Z połowy stulecia ok. 250 roku, pochodzą świadectwa konstruowania w Chinach mostów wiszących na linach.

4. Papirus

Z kolei w Egipcie odnaleziono papirus z tego okresu, w którym opisane zostało pozłacanie przy pomocy rtęci różnych przedmiotów, dzięki jej właściwości rozpuszczania prawie wszystkich metali.

5. Beczki

Choć wynalezienie beczki przypisuje się Galom, to jednak rozpowszechniły się one około 300 roku w Rzymie, służąc do przewożenia oliwy i wina. To właśnie za sprawą cesarstwa rzymskiego beczki szybko zaczęły być używane na terenie całej Europy, zyskując popularność.

6. Wizytówki

Pod koniec stulecia w Chinach zaczęto wykorzystywać wizytówki przypominające formą współczesne, wykonywane z papieru czerpanego. Musieli je posiadać urzędnicy chińscy. Znajdowały się na nich imię i nazwisko właściciela, a także jego stanowisko i miały ogromną moc. Używając wizytówki urzędnicy wchodzili do domów możnowładców i byli w stanie wyegzekwować wszelkie rozkazy wykonywane w imieniu cesarza. Bilety wizytowe od mandarynów otrzymał podróżnik Marco Polo, przewożąc je do Europy.

7. Początki kaligrafii

Również w Chinach, za panowania dynastii Jin, datowane są początki kaligrafii w tym czasie. Wraz z umiejętnościami kaligrafii zaczęto również stosować pismo regularne oraz kursywę.

8. Boraks

Innym wynalazkiem stosowanym w III wieku w Chinach był boraks, nieorganiczny związek chemiczny, dziś używany m.in. do ekologicznego czyszczenia domu. Do Europy z Chin bryłki boraksu przywiózł Marco Polo.

9. Kostiumy kąpielowe dwuczęściowe

Ciekawostką jest fakt, że prawdopodobnie w III wieku zaczęto używać kostiumów kąpielowych dwuczęściowych. W Piazza Armerina na Sycylii odkryte zostały rysunki z tego okresu z kobietami kąpiącymi się w dwuczęściowych kostiumach.

10. Broń do duszenia ofiar

Zabójczym wynalazkiem z końca III wieku jest również garota – broń wykorzystywana do duszenia ofiar, budząca grozę jeszcze w XIX wieku, kiedy policja w wielu krajach nosiła mundury ze specjalnymi kołnierzami uniemożliwiającymi atak garotą. Garota pojawiła się w tym czasie w Hiszpanii i Portugalii w formie konstrukcji z żelazną obejmą na szyję.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *