Rozrywka

10 Zaskakujących Ciekawostek o Serialu Prison Break

serial prison break
FOX

„Prison Break” to jeden z tych seriali, który po swojej premierze w 2005 roku, stał się jednym z fenomenów, szeroko dyskutowanych i jeszcze chętniej oglądanych przez milionową widownię.

Zobacz też -> The Crown – gdzie kręcono serial

Mało znany aktor Wentworth Miller stał się dzięki niemu gwiazdą, a kolejne sezony ciągle przyciągały przed ekrany widzów.

Co prawda, ostatnie sezony nie spotkały się już ze zbyt przychylnym odbiorem, jednak do dziś „Prison Break” pozostaje jednym z seriali przełomowych, które zmieniły postrzeganie tego gatunku filmowego. Co warto wiedzieć o tej produkcji – oto 10 ciekawostek z nią związanych.

1. Podziwiane przez fanki tatuaże Michaela Scofielda granego przez Wentwortha Millera to misterna kompozycja, której wykonanie zajęłoby ok. 200 godzin, a w sumie, razem z przerwami na gojenie się kolejnych części – 4 lata. Tatuaże na ciele aktora w trakcie kręcenia zdjęć były odnawiane co tydzień, a ich naniesienie trwało za każdym razem 4, 5 godziny.

2. Wentworth Miller przed zagraniem postaci Michaela Scofielda nie był zbyt znanym aktorem. Pojawił się m.in. w serialu „Buffy – postrach wampirów”, „Ostry dyżur – ER” oraz adaptacji filmowej „Romeo i Julii” z 2000 roku w reżyserii Colina Coxa. Wystąpił też w teledyskach Mariah Carey „We Belong Together” i „It’s Like That” Mariah Carey. Szerzej dostrzeżony został dopiero po zagraniu razem z Anthonym Hopkinsem i Nicole Kidman w dramacie „Piętno” z 2003 roku.

3. Więzienie, w którym kręcone były sceny serialu, Joliet Prison znajdujące się w mieście Joliet w stanie Illinois, ma w rzeczywistości jedynie dwa piętra z celami więźniów. Trzeci poziom widziany w serialu powstał w studio filmowym.

4. Wiele scen serialowych rozgrywających się w celi Lincolna kręcone było w celi zamieszkiwanej faktycznie przez amerykańskiego seryjnego mordercę – Johna Wayne’a Gacy. Większość obsady odmawia wchodzenia do niej, mówiąc że jest nawiedzona.

5. Dominic Purcell grający niesłusznie skazanego na krzesło elektryczne brata Michaela Scofielda – Lincolna Burrowsa – otrzymał tę rolę zaledwie na 3 dni przed rozpoczęciem zdjęć do serialu.

6. Wyrok śmierci na krześle elektrycznym wydany na Lincolna Burrowsa jest błędem scenarzystów, bowiem w Illinois egzekucje przeprowadza się przez zastrzyk.

7. Stacy Keach grający naczelnika więzienia, spędził pół roku w brytyjskim zakładzie karnym, przygotowując się do swojej roli i inspirując zarządcą brytyjskiej instytucji.

8. Sara Tancredi, grana przez Sarah Wayne Callies, miała umrzeć pod koniec pierwszego sezonu z powodu przedawkowania narkotyków. Jednak popularność tej postaci wśród widzów sprawiła, że zamiast niej „uśmiercono” ukochaną Lincolna Burrowsa – Veronicę Donovan.

9. Wytwórnia 20th Century Fox została pozwana przez dwóch byłych zbiegów, braci Donalda i Roberta Hughesa twierdzących, że serial oparty jest na ich losach.

10.W 13 więzieniach w Stanach Zjednoczonych zabronione zostało wyświetlanie serialu więźniom.

Czytaj dalej: Gdzie kręcono serial Wikingowie