Rozrywka

20 ciekawostek o serialu The Crown

Sophie Mutevelian
źródło: NETFLIX

„The Crown” to bardzo popularny serial Netflixa, przedstawiający losy Elżbiety II, czyli najdłużej panującej w historii Wielkiej Brytanii – królowej.

Poznajemy dzieje Elżbiety od chwili jej ślubu z księciem Filipem, przez objecie władzy i przystosowanie się do trudnej roli władcy.

Cała fabuła serialu jest oparta na faktach i bardzo dobrze dopracowana, z dbałością o każdy szczegół.

Jest to jedna z większych produkcji tej internetowej platformy, która spodoba się na pewno nie tylko miłośnikom historii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat serialu, to zapoznaj się z poniższym tekstem, przedstawiającym ciekawostki dotyczące „The Crown”.

1. The Crown to najdroższy w historii serial biograficzny. Na pierwszy sezon wydano 100 milionów funtów.

2. W serialu można podziwiać kawałki autentycznych archiwalnych nagrań z koronacji królowej Elżbiety II.

3. Sceny, w których pojawia się pałac Buckingham były kręcone w pałacu Lancaster House.

4. Wiele scen w produkcji jest odwzorowaniem autentycznych wydarzeń. W serialu na szczególne wyróżnienie zasługują wszelkie epizody prezentujące oficjalne wizyty królewskiej pary w różnych częściach świata.

5. Cały sztab researcherów dbał o jak najdokładniejsze odwzorowanie rzeczywistości. Do tego zadania specjalnie zatrudniono specjalistów w tej dziedzinie. Również stroje bohaterów, które można podziwiać w serialu zaprojektowano z dbałością o każdy szczegół.

6. Suknia ślubna, którą nosiła serialowa Elżbieta II, czyli Claire Foy była warta 30 tysięcy funtów brytyjskich a jej stworzenie trwało aż siedem tygodni. Jest to szczegółowa replika oryginalnej sukni ślubnej Królowej Elżbiety.

7. Chociaż początkowo starano się na uzyskanie zgody na kręcenie ślubnej sceny w Westminster Abbey, gdzie odbył się prawdziwy ślub Elżbiety i Filipa, to ostatecznie z powodu braku pozwolenie, scena została nakręcona w Ely Cathedral.

8. Na potrzeby serialu Matt Smith, czyli serialowy Filip przefarbował swoje włosy.

9. John Lithgow wcielił się w rolę Winstona Churchilla. Co ciekawe Churchill był raczej niskim mężczyzną – mierzył 173 cm, natomiast aktor ma aż 193 cm wzrostu.

10. Według szacunków jeden odcinek serialu kosztował nawet 13 milionów dolarów.

11. Serial z góry został zaplanowany na sześć sezonów, które mają przedstawiać losy królowej Elżbiety II od momentu koronacji aż do czasów współczesnych. Co dwa sezony zmianie ulegnie główna obsada, tak aby dopasować aktorów do starzejących się bohaterów.

12. Najtrudniejszą i jednocześnie najlepiej odwzorowaną sceną – był epizod przedstawiający koronację królowej Elżbiety II.

13. Większa część plenerów została odtworzona w studio nagraniowym, np. brama do Pałacu Buckingham. Jedynym elementem, który nie mógł być identyczny jak oryginał to drzwi przy 10 Downing Street, a wszystko za sprawą odtwórcy roli Winstona Churchilla, który jest wyższy niż były premier, dlatego drzwi musiały być po prostu większe. Zostały nazwane na cześć aktora „specjalnymi drzwiami Johna”.

14. Ekipa filmowa miała naprawdę trudne zadanie. Wiele godzin poświęcono na to, aby obejrzeć archiwalne nagrania. Celem produkcji było odtworzenie jak największej ilości prawdziwych elementów.

15. Zatrudniono bardzo dużo statystów, aby odgrywali rolę przedstawicieli Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, oddziały wojska czy też innych zagranicznych monarchów.

16. Dział zajmujący się kostiumami musiał odtworzyć koronacyjny płaszcz królowej Elżbiety II i udało się wykonać go z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Ponadto, musieli zadbać o odwzorowanie także innych części królewskiej garderoby.

17. Początkowo zaplanowano, że serial w całości zostanie nakręcony w scenografii wybudowanej w studio nagraniowym, jednak ostatecznie uznano, że w ten sposób nie zostanie odpowiednio przedstawiony świat bohaterów.

18. Obsada serialu musiała pracować ze specjalistą nad akcentem i wymową, gdyż zmienił się on przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Aktor wcielający się w postać Winstona Churchilla, czyli John Lightow wkładał watę do nozdrzy, aby odzwierciedlić charakterystyczne dla premiera mówienie przez nos. Ponadto, aby wcielić się w rolę Churchilla aktor zakładał perukę czy sztuczny zarost. Zrezygnowano tu ze stosowania ciężkiego makijażu, po to, aby Lithgow mógł szybko zmienić się w premiera. Charakteryzacja była bardzo przekonująca.

19. Serial „The Crown” został kręcony w południowej Anglii, ale także w RPA i Szkocji. Kręcono w wielu posiadłościach, w miasteczkach, na lotniskach, w kościołach, szkołach czy ratuszach. Znajdujący się w centrum Londynu, przy ulicy Pall Mall pałac Lancaster House to miejsce, które służyło jako Pałac Buckingham, a właściwie jego wnętrze. Kręcenie w tylu miejscach miało wpłynąć na poczucie autentyczności.

20. Główny motyw muzyczny został skomponowany przez Hansa Zimmera, czyli niemieckiego kompozytora muzyki filmowej, który jest autorem wielu nagrodzonych ścieżek dźwiękowych. Przez niemal trzydzieści lat napisał on muzykę do ponad 120 filmów.

One thought on “20 ciekawostek o serialu The Crown

  • Serial bardo ciekawy I wciągający . Zauważyłam śmieszną scenę sezon 4 odc 3 czas 1:15 mały szczur lub mysz biegnie po dywanie 🤣🤣🤣

Komentarze są wyłączone.