Rozrywka

The Crown – gdzie kręcono serial

Margaret Thatcher
źródło: netflix

W Wielkiej Brytanii nie brak arystokratycznych dworów, które posłużyły serialowi „The Crown” jako królewskie wnętrza. Początkowo zamierzano nakręcić produkcję w studio, jednak żadna wytwórnia nie oddałaby w pełni tej autentyczności, jaką niosą ze sobą tylko rzeczywiście istniejące miejsca. Które z nich możemy więc zobaczyć w serialu „The Crown”?

Wilton House, Wiltshire

Wilton House to angielska rezydencja w Wilton, Wiltshire. Została wybudowana w 1544 roku i należy do hrabiego Pembroke. W pierwszych trzech sezonach „The Crown” Wilton House reprezentował Pałac Buckingham, gdyż z oczywistych względów nagrywanie w samym Pałacu było niemożliwe. Rezydencja utrzymana jest w palladiańskim stylu. Zawiera nie tylko XVII-wieczne salony, ale także bogatą kolekcję dzieł sztuki — w tym Rembrandta czy van Dycka. Dodatkową zaletą Wilton House jest fakt, że znajduje się blisko Londynu.

Hylands House, Essex

Hylands House to neoklasycystyczna willa położona na Hylands Estate, w Hylands Park. Powstała w 1730 roku, a jej głównym przeznaczeniem jest organizacja wielkich imprez, w tym wesel. Ze względu na swoje podobieństwo do amerykańskiego Białego Domu, pojawiła się w trzecim sezonie „The Crown” w tej właśnie roli. Hylands House można zobaczyć w scenie, w której serialowa księżniczka Małgorzata wraz z mężem, Lordem Snowdonem, spotykają się z 36. prezydentem USA Lyndonem B. Johnsonem.

Belvoir Castle, Leicestershire

Belvoir Castle to angielski zamek znajdujący się w Leicestershire. Pochodzi z XI wieku, a od XVI wieku stanowi siedzibę hrabiostwa Rutland. Budynek ten pojawił się w pierwszym, drugim i trzecim sezonie „The Crown” jako zamek w Windsorze. Dorobek filmowy Belvoir Castle jest jednak większy, ponieważ można go oglądać także w „Kodzie Leonarda da Vinci” (2006), „Młodej Wiktorii” (2009) oraz „Powierniku królowej” (2017).

Audley End House, Essex

Audley End House to XVII-wieczna angielska posiadłość w Essex, na południe od Cambridge. Jest znana jako „pałac pod każdym względem oprócz nazwy”. Pierwotnie budynek miał reprezentować styl okresu jakobickiego, jednak zrealizowano tylko jedną trzecią tych założeń. Audley End House wystąpił w trzecim sezonie „The Crown” jako wnętrze zamku Balmoral, natomiast jego hol i biblioteka pojawiły się w pierwszym i drugim sezonie w roli zamku w Windsorze oraz w Eton. Ogrody posiadłości posłużyły zaś jako scenografia brytyjskiego programu telewizyjnego „Antiques Roadshow”.

Winchester Cathedral, Hampshire

Katedra w Winchester, Hampshire to jedna z największych katedr w Europie. Jest utrzymana w stylu gotyckim. Pojawiła się w trzecim sezonie „The Crown” jako miejsce, w którym odbył się pogrzeb Winstona Churchilla. Świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń również poza serialem — mowa tu m.in. o ślubie Henryka IV z Joanną z Nawarry w 1403 roku oraz Marii z księciem Filipem Hiszpańskim w 1554 roku. Katedra w Winchester jest też miejscem pochówku pisarki Jane Austen.

Caernarfon Castle, Gwynedd

Miejscem, które odegrało bardzo ważną rolę w życiu rodziny królewskiej był zamek Caernarfon Castle w księstwie Gwynedd, w północno-zachodniej Walii. To właśnie tam w 1969 roku książę Karol otrzymał insygnia właściwe tytułowi księcia Walii. Ten moment został ukazany w trzecim sezonie serialu „The Crown”. Caernarfon Castle znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

„The Crown” to serial, w którym pojawiło się wiele istniejących miejsc. Można w nim zobaczyć zarówno budynki zastępujące królewskie wnętrza, jak i te mające duże znaczenie historyczne. Spora część z nich jest w określonych dniach dostępna dla zwiedzających, z czego niewątpliwie warto choć raz w życiu skorzystać.