Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć w I wieku

pismo

Pierwsze sto lat naszej ery to czasy, w których największą potęgą pozostawało cesarstwo rzymskie. W latach 30. zaczęła rozwijać się nowa religia, która miała wkrótce zdominować świat – chrześcijaństwo – jednak cesarstwo rzymskie wydawało się nienaruszalne.

W pierwszych stu latach naszej ery doszło także do założenia Londynu w 43 roku i wielkiego pożaru Rzymu w 64 roku, opisanego m.in. w powieści „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza i dającego początek prześladowaniom chrześcijan. A jakie wynalazki pojawiły się w tym czasie na świecie?

1. Pióra do pisania

Około 20 roku n.e. w Rzymie wynaleziono metalowe pióra do pisania. Podobne przyrządy do pisania zostały jednak również odkryte w grobowcach egipskich z XIV w p.n.e. Różniły się od metalowych konstrukcją: zaostrzona z jednego końca trzcinowa rurka była umieszczona w nich w miedzianej oprawce.

2. Automatyczne zabawki

Heron z Aleksandrii był greckim mechanikiem, matematykiem i wynalazcą, który pozostawił po sobie m.in. opisy pierwszych automatów stworzonych przez siebie ok 50 r. Były to często automatyczne zabawki, np. postać Heraklesa zabijającego smoka czy skomplikowany teatr z wieloma figurkami. Heron tworzył również mechanizmy automatyczne do świątyni aleksandryjskich, które miały za zadanie umocnić kult wyznawców.

3. Taksometr

Ten sam Heron z Aleksandrii był wynalazcą pierwszego na świecie taksometru, czyli przyrządu pomiarowego używanego w środkach transportu, ok. 60 r. Aparat działał dzięki wykorzystaniu ślimacznic i kół zębatych odliczających przejechaną odległość, co można było odczytać na tarczach umieszczonych na wieku skrzynki.

4. Pierwsze fontanny

Również ok. 60 r. uruchomiono w Rzymie pierwsze fontanny, zasilane wodą doprowadzaną do miasta akweduktami. Zazwyczaj była to woda swobodnie płynąca, choć pojawiały się także fontanny strzelające strumieniami w górę, wykorzystujące ręcznie napędzane pompy.

5. Zamek obrotowy

Około 71 roku datowane jest wynalezienie w Rzymie zamka obrotowego. Na mechanizm składał się drewniany rygiel z wycięciem, który przesuwał klucz przechodzący przez mały otwór. Klucze w tamtym czasie miały nawet długość 1 metra i noszone na ramieniu mogły służyć w razie potrzeby za broń.

6. Zszywane książki pergaminowe

Pod koniec stulecia, ok. 80 r., pojawiły się w Pergamonie oraz Egipcie pierwsze zszywane książki pergaminowe. Pergamin odznaczał się zbyt małą elastycznością, aby go zwijać, więc był cięty na karty i zszywany. Taką formę nazywano kodeksem, będącym pierwowzorem dzisiejszych książek.

7. Właściwości siarki oraz sposób jej wydobywania.

W tym samym czasie w Rzymie historyk i pisarz rzymski Pliniusz Starszy opisał po raz pierwszy właściwości siarki oraz sposób jej wydobywania. W tym czasie używano tego niemetalu w obrzędach religijnych. Wierzono bowiem, że jego spalanie odpędza złe duchy.

8. Igła magnetyczna

Na rok 100 datowana jest znajomość właściwości igły magnetycznej w Chinach. Używano jej tam w postaci namagnesowanej łyżki, czym zadziwiali nadworni magicy, wykorzystując ją również do magicznych celów, jak szukanie pomyślnych miejsc na lokalizację budowli.

9. Destylacja

W tym samym roku w Aleksandrii wynaleziona została metoda destylacji, polegająca na skraplaniu pary wrzącej cieczy, dzięki czemu możliwe stawało się oczyszczanie ciekłych związków chemicznych i rozdzielanie mieszanin.

10. Nożyce

W Rzymie natomiast kończące się stulecie zaowocowało stworzeniem do dziś funkcjonującej konstrukcji nożyc pozwalających na cięcie wyrobów z różnych materiałów, strzyżenia czy krajania.