Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków Francuskich

Francja to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów dzisiejszej Europy. Leży ona na wschód od Polski między Niemcami a Hiszpanią. Na szybszy rozwój technologii wpłynęli francuscy wynalazcy, którzy zawsze odznaczali się szczególną kreatywnością i świeżym spojrzeniem na problem. Poniżej 10 najważniejszych wynalazków francuskich:

1. Rower

rower

Wynaleziony w 1961 roku. Tak naprawdę wtedy został wynaleziony pedał do roweru, który w różnych formach znany był już od wielu lat. To jednak ten element sprawił, że ostatecznie ten pojazd będzie napędzany siłą ludzkich nóg.

2. Samolot

samolot

Pierwszy szkic został opracowany w 1890 roku. Pierwszy prototyp zbudowany na podstawie tego rysunku przeleciał tylko kilka metrów na wysokości około 20 cm.

3. TGV

Tgv

Zbudowany w 1981 roku. Jest to pierwszy super szybki pociąg, który skomunikował największe francuskie miasta. Dzisiaj na trasie osiąga on prędkość 320 km/h, a należący do niego rekord prędkości pociągów wynosi 571 km/h.

4. Aparat fotograficzny

aparat

Pierwsze zdjęcie aparatem zostało wykonane w 1826 roku przez francuskiego wynalazcę.

5. Filmy

kamera

W 1895 roku francuski wynalazca opracował aparat, który potrafił nagrać film oraz go wyświetlić. W tym samym roku więc miała miejsce pierwsza projekcja filmowa na świecie.

6. Puszka z jedzeniem

Puszka z jedzeniem

Francuski wynalazca w XIX wieku opracował sposób jak przechować żywność na długi okres. Była to metalowa puszka szczelnie zamykana i gotowana w wysokiej temperaturze, która pozwalała na znacznie dłuższe przetrzymywanie jedzenia.

7. Parasol

parasolki

Najbardziej przydatne podczas deszczu urządzenie zostało wynalezione przez francuza w 1705 roku.

8. Czarna skrzynka

czarna skrzynka

Została ona wynaleziona we Francji w 1939 roku. To urządzenie jest częścią obowiązkową dzisiaj wyposażenia samolotu i rejestruje jego najważniejsze parametry podczas lotu. W przypadku katastrofy pozwala na określenie przyczyn wypadku.

9. Maszyna do liczenia

maszyna do liczenia
Photo: Wikimedia Commons

Została wynaleziona we Francji w 1642 roku. Potrafiła dodawać i odejmować dwie liczby.

10. Brajl

Brajl

Wynaleziony w 1825 roku we Francji, system dotykowego alfabetu dla osób niewidzących, dzięki niemu powstało pierwsze pismo dla ludzi mających problemy ze wzorkiem.

4/5 - (liczba ocen: 4)

One thought on “10 Najważniejszych Wynalazków Francuskich

  • Dzięki za bardzo ciekawy post. Jestem zaskoczony z tego, że francuzi wynaleźli tak dużo potrzebnych rzeczy, którymi korzystamy codziennie.

Komentarze są wyłączone.