10 Najważniejszych Wynalazków Francuskich

Francja to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów dzisiejszej Europy. Leży ona na wschód od Polski między Niemcami a Hiszpanią. Na szybszy rozwój technologii wpłynęli francuscy wynalazcy, którzy zawsze odznaczali się szczególną kreatywnością i świeżym spojrzeniem na problem. Poniżej 10 najważniejszych wynalazków francuskich:

1. Rower

rower

Wynaleziony w 1961 roku. Tak naprawdę wtedy został wynaleziony pedał do roweru, który w różnych formach znany był już od wielu lat. To jednak ten element sprawił, że ostatecznie ten pojazd będzie napędzany siłą ludzkich nóg.

2. Samolot

samolot

Pierwszy szkic został opracowany w 1890 roku. Pierwszy prototyp zbudowany na podstawie tego rysunku przeleciał tylko kilka metrów na wysokości około 20 cm.

3. TGV

Tgv

Zbudowany w 1981 roku. Jest to pierwszy super szybki pociąg, który skomunikował największe francuskie miasta. Dzisiaj na trasie osiąga on prędkość 320 km/h, a należący do niego rekord prędkości pociągów wynosi 571 km/h.

4. Aparat fotograficzny

aparat

Pierwsze zdjęcie aparatem zostało wykonane w 1826 roku przez francuskiego wynalazcę.

5. Filmy

kamera

W 1895 roku francuski wynalazca opracował aparat, który potrafił nagrać film oraz go wyświetlić. W tym samym roku więc miała miejsce pierwsza projekcja filmowa na świecie.

6. Puszka z jedzeniem

Puszka z jedzeniem

Francuski wynalazca w XIX wieku opracował sposób jak przechować żywność na długi okres. Była to metalowa puszka szczelnie zamykana i gotowana w wysokiej temperaturze, która pozwalała na znacznie dłuższe przetrzymywanie jedzenia.

7. Parasol

parasolki

Najbardziej przydatne podczas deszczu urządzenie zostało wynalezione przez francuza w 1705 roku.

8. Czarna skrzynka

czarna skrzynka

Została ona wynaleziona we Francji w 1939 roku. To urządzenie jest częścią obowiązkową dzisiaj wyposażenia samolotu i rejestruje jego najważniejsze parametry podczas lotu. W przypadku katastrofy pozwala na określenie przyczyn wypadku.

9. Maszyna do liczenia

maszyna do liczenia
Photo: Wikimedia Commons

Została wynaleziona we Francji w 1642 roku. Potrafiła dodawać i odejmować dwie liczby.

10. Brajl

Brajl

Wynaleziony w 1825 roku we Francji, system dotykowego alfabetu dla osób niewidzących, dzięki niemu powstało pierwsze pismo dla ludzi mających problemy ze wzorkiem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *