Tech

10 technologii, które wkrótce zmienią świat

10 technologii, które wkrótce zmienią świat

Nasz świat nieustannie się zmienia. Życie posuwa się naprzód. Technologie, które jeszcze wczoraj jawiły się jako nowe i rewolucyjne dziś są w powszechnym użyciu. Kosmiczne, jakby się na początku wydawało pomysły sprawdzają się w życiu codziennym ułatwiając naszą egzystencję. Niemal każdego dnia w służbie ludzi powstają kolejne rewolucyjne technologie. Z początku nowatorskie, pionierskie rozwiązania, z czasem powszednieją wchodząc do powszechnego użycia. To naturalna kolej rzeczy, której nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Przyjrzyjmy się więc nowym (na dzień dzisiejszy) technologiom, które mogą zmienić nasz świat w najbliższym czasie.

1. Ubieralne technologie

Apple Watch

Tak zwane „wearables”, czyli różnej maści zegarki („smartwatche”), opaski i tym podobne. Okazały się wielkim hitem technologicznych imprez CES 2014 w Las Vegas i MWC 2014 w Barcelonie. Od tego czasu są stale rozwijane, zwiększają się ich możliwości, dodawane są nowe funkcje, spadają ceny. Jednak wielbiciele nowinek technologicznych wciąż wyczekują rynkowej premiery urządzenia, od którego wszystko się zaczęło, czy okularach Google Glass.

2. Nanostrukturowe kompozyty węglowe

kompozyty węglowe
źródło: primson-composites.pl

Kompozyty węglowe są powszechnie używane nie od dziś. Zastosowanie do ich produkcji nanostruktur umożliwia tworzenie między innymi ultralekkich, wytrzymałych i bezpiecznych samochodów. Pozwoli to na większe możliwości konfiguracyjne. Obniżenie masy auta to również niebagatelny wpływ na mniejsze zużycie paliwa. W konsekwencji oznacza to mniejsze zanieczyszczanie środowiska.

3. Surowce w głębinach oceanu

ocean

Dno oceaniczne kryje w sobie takie skarby jak magnez, lit, potas czy nawet uran. Nowa technologia, opracowywana właśnie przez naukowców, pozwalająca wydobywać je szybko i tanio z zasolonej wody przełoży się na korzyści ekonomiczne dla całego świata. Aspekt finansowy to jedno, odciążenie ekosystemu słodkich wód, tak mocno eksploatowanego ostatnimi czasy – to drugie.

4. Magazynowanie czystej energii odnawialnej

baterie

Obecnie nie jest możliwe bezpośrednie magazynowanie energii odnawialnej. Oznacza to, że cały zasób takiej energii jest od razu wysyłany do zużycia. W przeciwieństwie do tej osiąganej ze złóż kopalnych, takich jak paliwa czy gaz, nie można jej w żaden sposób przechowywać do późniejszego użycia. Gdyby opracowano technologię magazynowania energii odnawialnej nasz świat z pewnością by się zmienił. Z eksperymentów i analiz naukowych wynika nawet, że wkrótce będzie to możliwe.

5. Nowoczesne baterie

bateria

Jak zmienia się świat nowych technologii widać najlepiej na przykładzie urządzeń mobilnych. Stają się one coraz szybsze, potężniejsze i wydajniejsze. Przewidziane do nich akumulatory wyczerpują się jednak zdecydowanie za szybko. Zastosowanie silikonowej anody zamiast tradycyjnej krzemowej (instalowanej w większości baterii litowo-jonowych) ma to zmienić. Nowe akumulatory przyszłości mają się charakteryzować zdecydowanie krótszym czasem ładowania oraz przedłużoną żywotnością. Otworzy to nowe możliwości nie tylko na rynku urządzeń mobilnych, ale także w przemyśle samochodowych i kosmicznym.

6. Obraz holograficzny

Holographic-3d

Technologia spotykana do tej pory w grach, książkach czy filmach science-fiction. Przewiduje się, że już wkrótce nasze smartfony będą w stanie generować obraz 3D, a hologramy będą powszechnie dostępne dla każdego. Do tej pory jedynie testowane, niedługo mają szansę stać się prawdziwą rewolucją. Pytanie jak zmieniłby się nasz świat, gdyby stało się to rzeczywistością pozostaje otwarte.

7. Mikroorganizmy

mikroorganizmy

Od wielu lat prowadzone są badania nad biomami (mikroorganizmami żyjącymi w naszym ciele) oraz ich wpływem na nasz stan zdrowia. Dalsze rozwinięcie wiedzy w tej dziedzinie pozwoli na skuteczniejszą walkę z chorobami w naszym organizmie. Nanoboty pozostaną więc w sferze science-fiction.

8. Inteligentne leki

leki

Opracowywana właśnie nowa generacja leków ma wykorzystywać informacje z ludzkiego RNA (kwasy rybonukleinowe), dzięki czemu walka z takimi chorobami jak rak będzie skuteczniejsza przynosząc pozytywne rezultaty nawet w późnej fazie choroby. Dostosowywanie się do indywidualnych przypadków ma zapewnić sukces w walce z nieuleczalnymi do tej pory schorzeniami.

9. Technologie przewidujące przyszłość

sztuczna inteligencja

Urządzenia mobilne z coraz lepszymi procesorami, gromadzące coraz więcej informacji o nas samych to z jednej strony zagrożenie, z drugiej szansa na przyszłość. Widmo utraty prywatności to jedna strona medalu, analiza danych i przewidywanie np. zwiększonej szansy na zawał serca to ta pozytywna strona. Dokładne przestudiowanie naszego stanu zdrowia przez odpowiednie aplikacje to najbliższa przyszłość urządzeń mobilnych.

10. Komputery sterowane siłą woli

Komputery

Obecnie nie brakuje urządzeń i aplikacji, którymi możemy sterować za pomocą głosu, gestu czy nawet wzroku. Nie wymaga to nawet od nas noszenia skomplikowanych gadżetów pomagających w komunikacji z danym sprzętem. To jednak wciąż za mało, więc naukowcy już teraz intensywnie pracują nad technologią pozwalającą na sterowanie komputerem za pomocą naszego umysłu. Urządzenia kontrolowane naszymi myślami to przyszłość, która wkrótce może się urzeczywistnić.

4.1/5 - (liczba ocen: 7)

One thought on “10 technologii, które wkrótce zmienią świat

  • Wow! Fantastyczne

Komentarze są wyłączone.