Ciekawostki

Technologie z którymi możemy mieć doczynienia za 50 lat

Technologie z którymi możemy mieć doczynienia za 50 lat

Świat bezustannie się rozwija. Nowe technologie zastępują stare, kolejne wynalazki ułatwiają nam życie, a osiągnięcia naukowców powoli wydłużają naszą egzystencję. Śledząc losy ludzkości można łatwo zaobserwować postęp jaki się dokonał na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Kolejne pół wieku może przynieść następne nowinki technologiczne, którymi będą się zachwycać nasze wnuki. Poniżej przyjrzymy się tym technologiom, z którymi z największym prawdopodobieństwem możemy mieć do czynienia za pięć dekad.

Całkowicie autonomiczne środki transportu

Już teraz powstają pierwsze prototypy całkowicie autonomicznych samochodów, a drony powietrzne i wodne są w stanie same pokonać określony dystans i bezpiecznie osiągnąć cel. W przyszłości maszyny mogą całkowicie przejąć kontrolę nad środkami transportu przewożąc ludzi na dalekie odległości. Bezpiecznie, sprawnie, na czas. W 2014 roku Mercedes-Benz zaprezentował model samochodu F 015 Luxury in Motion, który przewozi czwórkę żywych pasażerów dynamicznie reagując na sytuację na drodze. Google już teraz pracuje nad logarytmami sterującymi samochodami w symulowanym ruchu miejskim. Za 50 lat raczkująca w tej chwili technologia będzie prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu przynosząc wielomilionowe dochody producentom autonomicznych środków transportu. Kierowca, pilot czy kapitan, który nie potrzebuje jeść ani spać, nie wymaga kontroli, nie miewa humorów, nie spóźnia się do pracy i cechuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa – to przyszłość transportu na świecie.

Teleportacja danych

Sam proces teleportacji jest znany naukowcom od lat, ale poziom tej technologii tak świetnie zilustrowany w filmie „Mucha” Davida Cronenberga to wciąż jedynie fantastyka. Właściwie dowiedziono już, że nie jest możliwe teleportowanie człowieka czy nawet drobnych przedmiotów na odległość. Ludzkość nie jest jednak na straconej pozycji – już teraz możliwe jest teleportowanie pojedynczych atomów i niewielkich materii na nieduże odległości. Otwiera to nowe możliwości w kwestii przenoszenia danych czy informacji. Szacuje się, że za kilkanaście lat technologia ta zostanie dopracowana i wejdzie do powszechnego użycia na całym świecie. Alternatywa dla Internetu i telefonii dostępna dla każdego z nas.

Biotechnologia, transplantologia

Szacuje się, że już za 20 do 30 lat ludzkość w pełni opanuje język biotechnologii. Rozumienie łańcucha DNA, odczytywanie z niego informacji i świadome ich przetwarzanie pozwoli na eliminowanie niepożądanych genów np. odpowiadających za starzenie i zastępowanie ich tymi chroniącymi nas przed rakiem i innymi chorobami. Oznacza to również odtwarzanie i hodowlę organów do przeszczepów oraz zastępowanie starych komórek, co w konsekwencji wydłuży życie człowieka. W dalszej perspektywie oznacza to także procesy znane dzisiaj pod pojęciem „projektowania” człowieka. Praktyki co najmniej wątpliwe z punktu widzenia etyki tak naprawdę będą szansą dla wielu na przeżycie.

Alternatywne źródła energii

Za 50 lat świat będzie bardzo blisko wyczerpania wszystkich źródeł paliw kopalnych. Co zrozumiałe, już teraz poszukuje się nowych rozwiązań i możliwości zastąpienia węgla czy ropy naftowej. Źródła energii odnawialnej – słońce, wiatr, woda, ciepło wnętrza Ziemi będą w tym czasie niemalże standardem. Ceny paliw kopalnych zaczną rosnąć, gdy ludzie zdadzą sobie sprawę jak niewiele złóż pozostało. Zwrócenie się ku alternatywom odbije się pozytywnie również na środowisku. Usprawnione, bardziej wydajne ogniwa fotowoltaniczne, baterie elektryczne czy standardowe ogrzewanie domów energią geotermalną nie są przecież tak odległą perspektywą. Już teraz dostępne są prototypy silników na wodór. Niektórzy uważają nawet, że większość z tych technologii jest już sprawna i gotowa, ale wielkie firmy i koncerny naftowe trzymają je w tajemnicy troszcząc się w ten sposób o swoje interesy.

Ekspansja kosmosu

Technologie pozwalające ludziom odbywać podróże kosmiczne czy nawet komercyjne loty w kosmos dostępne są już teraz. Kosztują majątek finansując między innymi infrastrukturę umożliwiającą taką podróż. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jak na razie największa budowla stworzona przez człowieka poza powierzchnią Ziemi. Przewiduje się, że za 30-40 lat może powstać kilkukrotnie większa, stała baza na Księżycu, z której koordynowane będą loty załogowe w dalszą przestrzeń. Plany kolonizacji Marsa to najbliższe cele na kosmiczną ekspansję człowieka poza Księżycem. Przysłuży się to znacznie także ludziom wciąż mieszkającym na Ziemi. Za 50 lat komercyjne loty w kosmos zyskają tak na popularności jak sto lat wcześniej loty samolotem. Zyska turystyka, zyska również szybkość transportu na Błękitnej Planecie. Należy bowiem wiedzieć, że przeloty ponad atmosferą ziemską mogą znacznie skrócić czas podróży. Przykładowo lot samolotem z Nowego Jorku do Tokio bez przesiadki zajmuje około 14 godzin. W przypadku lotu suborbitalnego ten czas można by zredukować do zaledwie dwóch godzin. Kolonizowanie planet z kolei jest szansą na odciążenie Ziemi, która w przyszłości może się zmagać z przeludnieniem.