Tech

20 technologii, które zmienią nasze domy w najbliższej przyszłości

drukowanie

Popularne angielskie powiedzenie mówi, że „można mieszkać w wielu miejscach, ale dom zawsze będzie tylko jeden”. Człowiek zawsze szukał schronienia, krył się pod dachem i budował swój zamek. Nawet teraz mówimy często o „własnych czterech kątach”. I tak jak świat idzie do przodu, tak nasze domy stają się coraz bardziej nowoczesne. Wprowadzane do nich przez projektantów i budowniczych rozwiązania sprawiają, że nie tylko mieszka nam się przyjemniej, ale przede wszystkim lepiej żyje. Poniżej przyjrzymy się niektórym z technologii stanowiącym przyszłość mieszkalnictwa.

1. Inteligentne zarządzanie mediami

Obieg energii w domu i jej inteligentne zarządzanie, często z powtórnym wykorzystaniem stanowi klucz do oszczędności na rachunkach i w szerszej perspektywie ochrony środowiska. Inteligentny termostat i aplikacje służące do sterowania obiegiem ciepła to przyszłość, która może bardzo szybko stać się rzeczywistością. Sterowanie pozostałymi mediami – prądem, światłem również będzie odbywać się automatycznie.

2. Osobiste odbiorniki danych

Urządzenia takie jak tablety, czytniki, skanery już teraz używane są przez coraz większe grono ludzi, a w przyszłości staną się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Czytanie książek i czasopism w formie elektronicznej zyskuje na popularności, niedługo może stać się standardem w każdym domu.

3. Super szybkie łącza internetowe

Domowe łącza internetowe już teraz szczycą się wysoką przepustowością, a ilość podłączonych do sieci urządzeń stale rośnie. Przesył danych na poziomie kilku gigabajtów to tylko kwestia czasu i standard przyszłości.

4. Urządzenia do monitorowania zdrowia

Obecnie rynek osobistych urządzeń do monitorowania parametrów zdrowotnych to w większości odpowiednie aplikacje na telefon. Dane takie jak przebyty w ciągu dnia dystans, ilość spalonych kalorii, aktualny wskaźnik BMI, ciśnienie czy tętno można odczytać na ekranie smartfona. W domach przyszłości monitorowanie tych parametrów stanie się standardem.

5. Sprzęt leczniczy

W większości obecnych domostw znajduje się przynajmniej jedna apteczka pierwszej pomocy, gdzie zwykle trzymamy plastry, bandaże czy środki przeciwbólowe. W przyszłości w naszych domach mogą zagościć jednak bardziej złożone urządzenia jak defibrylator, pompa sercowa czy skaner EKG, które dziś znaleźć można jedynie na wyposażeniu placówek leczniczych.

6. Rozrywka streamingowa

Rozwiązania strumieniowego przesyłania danych już obecnie powoli wypierają standardowe środki rozrywki. Aplikacje takie jak Netflix czy Lovefilm zastępują fizyczne nośniki danych. Streaming to coraz popularniejsza alternatywa dla telewizji kablowej czy satelitarnej.

7. Projektory 3D

Technologia obrazu holograficznego w trójwymiarze jest obecnie rozwijana, ale jeśli tylko trafi na rynek, z pewnością będzie niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Nie tylko jako rozrywka, może również występować jako ostrzeżenie np. rzucając odpowiednie obrazy w niebezpiecznych miejscach (rozgrzany piekarnik, przeszkoda za rogiem itp.).

8. Drukarka 3D

Znaczenie tego gadżetu stale rośnie, zyskuje on popularność, a ceny trójwymiarowych drukarek spadają. Może również znaleźć się na wyposażeniu domu przyszłości, wspomagając gospodarstwa domowe. Ułamała się noga od stołu? Kilkanaście minut drukowania i nie trzeba kupować nowego mebla.

9. Magazynowanie czystej energii odnawialnej

Obecnie nie jest możliwe bezpośrednie magazynowanie energii odnawialnej. Oznacza to, że cały zasób takiej energii jest od razu wysyłany do zużycia. Nie można jej w żaden sposób przechowywać do późniejszego użycia. Gdyby było inaczej znacznie ułatwiłoby to inteligentne zarządzanie energią w naszych domach. Z eksperymentów i analiz naukowych wynika jednak, że wkrótce będzie to możliwe, także na skalę przemysłową.

10. Użyteczność przede wszystkim

W nowoczesnym budownictwie liczyć się będzie przede wszystkim użyteczność. Oszczędność miejsca, nowatorskie rozwiązania w kwestii składanych, chowanych mebli, czy nawet zmiana całego wystroju w kilku prostych ruchach. Nie będziemy potrzebowali kosztownego remontu, by odmienić oblicze naszego mieszkania.

11. Rozwój akwaponiki

Systemy akwaponiczne łączą uprawę roślin i ryb w jednym zbiorniku. Takie połączenie to szereg zalet – odchody ryb wykorzystywane są jako nawóz, woda z kolei żywi rośliny, które filtrują wodę wykorzystywaną w efekcie ponownie przez ryby. Dodając do tego wytwarzany przez domowników dwutlenek węgla stworzy się swego rodzaju zamknięty ekosystem. Już teraz okrzyknięto go rolnictwem przyszłości. Prowadzi to do rozwoju żywności niewielkim nakładem zasobów przy praktycznie zerowych kosztach.

12. Roboty w służbie ludzi

Występujące w tej chwili głównie w filmach i książkach s-f roboty pomagające ludziom w domach to nie tylko mrzonka przyszłości. Cybernetyczne organizmy wykonujące prace domowe zastępując ludzi są już dostępne, jednak ich wysoki koszt bardzo hamuje popularyzację trendu i rozwój samej technologii.

13. Zielona technologia

Już teraz ludzie zwracają baczniejszą uwagę na ochronę środowiska. W przyszłości ten trend ma szansę się rozwinąć jeszcze bardziej. Domy budowane z ekologicznych, biodegradowalnych surowców to na razie pieśń przyszłości, ale takie rozwiązanie zaoszczędziłoby wiele czasu i pieniędzy.

14. System inteligentnych zamków

Możliwe, że już wkrótce będziemy mogli zapomnieć o kluczach do zamków, ponieważ drzwi i wszelkie zabezpieczenia będziemy pokonywać za pomocą smartfona lub siatkówki naszego oka. Co więcej – system rozpozna, który domownik akurat przestępuje próg dostosowując temperaturę otoczenia do jego potrzeb, a z głośników puści jego ulubioną muzykę.

15. Domowy asystent

Znany póki co z filmów i książek s-f domowy system asystujący nam w codziennych pracach może zawiadomić odpowiednie służby, w razie włamania i nie tylko. Będzie z nami komunikował się głosowo i pytał jak się czujemy, przypominając np. o wzięciu leków.

16. Nowoczesne lodówki

Mowa tu nie tylko o lodówkach, które monitorują stan zapasów na półkach i same zamówią odpowiednie produkty do domu, gdy wyślemy wiadomość, że zamierzamy coś ugotować. Firma LG już zaprezentowała lodówkę z technologią door-in-door pozwalającą na wyjmowanie najczęściej wybieranych przekąsek bez konieczności otwierania głównych drzwi. Wpłynie to na zmniejszenie poboru energii i dłuższą świeżość produktów.

17. Grafen w naszym domu

Potencjał tego rewolucyjnego materiału jest dopiero poznawany, ale już teraz wiadomo, że przy jego pomocy można skonstruować szyby, które nigdy nie zaparują. Oczywistym wykorzystaniem tego patentu będą oczywiście okna w naszych domach i lustra w łazienkach.

18. Budowa segmentowa

Nie brakuje zwolenników teorii mówiącej, że nowoczesne domy powinno budować się niczym stacje kosmiczne – z poszczególnych modułów. Z tą różnicą, że domownicy będą mogli w dowolnej konfiguracji łączyć je ze sobą tworząc unikalne kształty.

19. Domowy skatepark

To jedna z propozycji dla osób aktywnych. Współcześnie nie brakuje prywatnych siłowni, nikogo nie dziwi również basen w domu. Dla wielbicieli deskorolki czy rolek też przygotowano już rozwiązanie – wystarczy jedno z pomieszczeń zbudować na kształt wnętrza olbrzymiego walca dodając tu i ówdzie kanty do ewolucji. Prywatny mini skatepark we własnym domu.

20. Zabezpieczenia na wypadek trzęsienia ziemi

Ta technologia nie sprawdzi się wszędzie, bo nie nie ma wielu miejsc na świecie, gdzie trzęsienia ziemi mogą być tak tragiczne w skutkach. Jednak już teraz w Japonii montuje się specjalne zabezpieczenia chroniąc mieszkańców przed niszczycielską siłą. Nowoczesne systemy stosowane do tej pory tylko w wieżowcach wielkich miast mogą trafić do prywatnych mieszkań i ostrzegać przed zbliżającym się kataklizmem.