10 Najważniejszych Wynalazków Egipcjan

piramidy

Egipcjanie to mieszkańcy starożytnego Egiptu – państwa które leży w północno – wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu. Początki tej cywilizacji sięgają 5 tysięcy lat p.n.e. Dzisiaj pozostałe po nich piramidy zachwycają cały świat, które odwiedzane są każdego roku przez miliony turystów. Egipcjanie uznawani są za bardzo mądrą i rozwiniętą cywilizację, która jest autorem wielu wynalazków w dziejach ludzkości. Poniżej lista 10 najważniejszych :

1. Papier – wynaleziony został on około 4 tysięcy lat p.n.e kiedy to pewien Egipcjanin wysuszył posklejany miąższ papirusu na którym uwiecznił pierwsze zapiski.

2. Pióro – pierwsze pióro powstało w Egipcie. Zbudowane ono było w łodygi trzciny zaostrzonej na jednym z końców. Atrament za pomocą którego można było coś napisać składał się z mieszaniny sadzy, gumy arabskiej i miodu.

3. Pismo – jest to jeden z najsłynniejszych wynalazków starożytnych Egipcjan. Ich pismo składało się z pewnych obrazków i symboli znanych jak hieroglify.

4. Zegar słoneczny – pierwszy zegar słoneczny znaleziony został w Egipcie w XV wieku p.n.e. Jego działanie polegało na wędrówce cienia powstałego z wbitego pręta po tarczy oznakowanej egipską miarą czasu.

5. Liczydło – Egipcjanie opracowali prosty sposób na obliczanie prostych działań matematycznych. Urządzenie zbudowane było z szeregu przesuwnych elementów, za pomocą których oznaczyć można było liczby.

6. Klej – Egipcjanie opracowali kleje na bazie naturalnych składników takich jak kości i skóry zwierzęce ( klej żelatynowy ).

7. Waga – pierwszy przyrząd do pomiaru masy wymyślili Egipcjanie. Zbudowany on był z dźwigni, gdzie na jednej szalce umieszczony był wzorcowany przedmiot a na drugiej przedmiot ważony.

8. Glazura – cienka szkliwiona powłoka, którą Egipcjanie w celach ozdobnych nakładali na ceramikę.

9. Biżuteria – Egipcjanie wykonywali ją z metalów takich jak miedź, brąz, złoto. Najpopularniejszymi elementami biżuterii były bransoletki oraz naszyjniki.

10. Balsamowanie zwłok – ten wynalazek to metoda jaką stosowali Egipcjanie podczas pochówku zmarłych. Polegał on na balsamowaniu specjalnymi olejami ciał zmarłych ludzi w celu lepszego ich wyglądu po śmierci.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *