Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków Egipcjan

piramidy

Egipcjanie to mieszkańcy starożytnego Egiptu – państwa które leży w północno – wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu. Początki tej cywilizacji sięgają 5 tysięcy lat p.n.e. Dzisiaj pozostałe po nich piramidy zachwycają cały świat, które odwiedzane są każdego roku przez miliony turystów.

Opisaliśmy już najważniejszy wynalazek ludzkości oraz najważniejsze wynalazki epoki brązu. Teraz czas na Egipskie odkrycia i wynalazki.

Egipcjanie uznawani są za bardzo mądrą i rozwiniętą cywilizację, która jest autorem wielu wynalazków w dziejach ludzkości. Poniżej lista 10 najważniejszych :

1. Papier – wynaleziony został on około 4 tysięcy lat p.n.e kiedy to pewien Egipcjanin wysuszył posklejany miąższ papirusu na którym uwiecznił pierwsze zapiski.

2. Pióro – pierwsze pióro powstało w Egipcie. Zbudowane ono było w łodygi trzciny zaostrzonej na jednym z końców. Atrament za pomocą którego można było coś napisać składał się z mieszaniny sadzy, gumy arabskiej i miodu.

3. Pismo – jest to jeden z najsłynniejszych wynalazków starożytnych Egipcjan. Ich pismo składało się z pewnych obrazków i symboli znanych jak hieroglify.

4. Zegar słoneczny – pierwszy zegar słoneczny znaleziony został w Egipcie w XV wieku p.n.e. Jego działanie polegało na wędrówce cienia powstałego z wbitego pręta po tarczy oznakowanej egipską miarą czasu.

5. Liczydło – Egipcjanie opracowali prosty sposób na obliczanie prostych działań matematycznych. Urządzenie zbudowane było z szeregu przesuwnych elementów, za pomocą których oznaczyć można było liczby.

6. Klej – Egipcjanie opracowali kleje na bazie naturalnych składników takich jak kości i skóry zwierzęce ( klej żelatynowy ).

7. Waga – pierwszy przyrząd do pomiaru masy wymyślili Egipcjanie. Zbudowany on był z dźwigni, gdzie na jednej szalce umieszczony był wzorcowany przedmiot a na drugiej przedmiot ważony.

8. Glazura – cienka szkliwiona powłoka, którą Egipcjanie w celach ozdobnych nakładali na ceramikę.

9. Biżuteria – Egipcjanie wykonywali ją z metalów takich jak miedź, brąz, złoto. Najpopularniejszymi elementami biżuterii były bransoletki oraz naszyjniki.

10. Balsamowanie zwłok – ten wynalazek to metoda jaką stosowali Egipcjanie podczas pochówku zmarłych. Polegał on na balsamowaniu specjalnymi olejami ciał zmarłych ludzi w celu lepszego ich wyglądu po śmierci.

Czytaj dalej: 10 Rewolucyjnych Wynalazków Starożytnych Rzymian, które Zmieniły Świat