10 Najważniejszych Wynalazków Epoki Brązu

statua z brązu

Epoka brązu to epoka w prehistorii człowieka, która nastąpiła po epoce kamienia, a poprzedziła ją epoka żelaza. Jej ramy czasowe obejmują lata od 3400 roku p.n.e do 700 roku p.n.e. Nazwa tej epoki pochodzi od zastosowania brązu jako materiału stosowanego do wytwarzania narzędzi. W tym czasie ludzkość zaliczyła duży skok rozwojowy dzięki opracowanym w tym czasie wynalazków. Poniżej 10 najważniejszych z nich:

1. Stop brązu

Jest to najważniejszy wynalazek, który był używany jako materiał na broń i liczne narzędzie. Powstał on ze zmieszania miedzi z cyną w stosunku około 9:1.

2. Żarna do mielenia zboża

To bardzo proste narzędzie zbudowane z dwóch kamieni. Jeden z nich był nieruchomy a drugi ruchomy. Między nimi wsypywało się zboże i poprzez ruch kamieni następował proces mielenia.

3. Zegar wodny

Jest to jedna z metod mierzenia czasu. Zbudowany był on z naczynia w którym wydrążony był niewielki otwór. Pewien ustalony odcinek czasu upływał po na przykład całkowitym opróżnieniu naczynia.

4. Mydło

Powstało ono około 2800 roku p.n.e na terenie Babilonu. Zawierało ono wiele substancji, które po kontakcie z wodą tworzyło emulsję myjącą.

5. Akwedukt

Powstał on w starożytnym Rzymie. Był to kanał wodociągowy, który dostarczał wodę z odległych miejsc przy wykorzystaniu ziemskiej grawitacji.

6. Klepsydra

Jest to urządzenie opracowane przez Egipcjan, którzy w ten sposób odmierzali czas. Zbudowane one jest z dwóch szklanych baniek umieszczonych jedna nad drugą. W górnej umieszczony jest piasek, który wsypywał się w określonym czasie do pustej bańki.

7. Pergamin

Materiał pisarski wyprawiany ze skór zwierząt.

8. Pilnik

Narzędzie z brązu wytworzone do piłowania innych metali lub drewna. Na swojej powierzchni ma specjalnie do tego stworzone rowki.

9. Radło

Narzędzie wynalezione w Egipcie, które swoje zastosowanie znalazło podczas uprawiania ziemi. Ciągnięte ono było przez człowieka lub zwierzę a jego zastosowanie do spulchnianie gleby.

10. Papirus

Wynaleziony w Egipcie, materiał pisarski, który wytwarzany był z trzciny papirusowej.

4/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.