Ciekawostki

Największe osiągnięcia Egipcjan. Co wynaleźli starożytni Egipcjanie?

Egipt

Tym, co do dzisiaj budzi wielki podziw, jest styl życia starożytnych Egipcjan oraz wszystkie wynalazki i odkrycia, które się im przysługuje. Prawdę mówiąc, nie każdy wie, że konkretne aspekty współczesnego świata zapoczątkowane zostały już w starożytności. To, z czym teraz mamy na co dzień do czynienia to ulepszona, zmodernizowana wersja tego, co wyszło spod rąk starożytnych Egipcjan. O jakich wynalazkach mowa? Które odkrycia przypisuje się starożytnemu Egiptowi?

Zobacz też -> 10 Najważniejszych Wynalazków Egipcjan

Astronomia i jej starożytne początki

Na długo przed współczesnością, bo aż w roku 3000 p.n.e., Egipcjanie mogli poszczycić się znakomitą znajomością astronomii. Byli oni w stanie jasno stwierdzić, że rok liczy 365 dni i podzielili go na 12 miesięcy. Idąc dalej tym tropem, uzgodnili oni, że istnieją 3 pory roku zależne od tego, kiedy wylewał Nil, czyli rzeka, wokół której skupiało się życie starożytnych Egipcjan. Te pory roku to: pora wylewów, siewów oraz zbiorów. Co więcej, w kompetencji Egipcjan leżało również obliczanie terminów zaćmień Księżyca i Słońca, ponieważ potrafili opracować kalendarz słoneczny.

Nieoczywisty wynalazek – klej

W dzisiejszych czasach mało kto myśli o rzeczach tak trywialnych, jak klej. W końcu mamy do niego stały dostęp i trudno, żeby zastanawiać się przy każdym jego użytku, gdzie sięgają jego początki. Jak się jednak okazuje, można je przypisać starożytnemu Egiptowi. Substancja, którą Egipcjanie otrzymywali z ze skór i kości zwierząt, służyła im do dosłownego sklejania chociażby papirusów.

Żeby mieć na czym pisać, potrzebny jest papirus

Papier, na którym wszystko dzisiaj zapisujemy oraz drukujemy, w starożytnym Egipcie miał postać papirusuRoślina o tej samej nazwie porastała górną deltę Nilu i to właśnie ona posłużyła jako materiał potrzebny do stworzenia czegoś, na czym można uwiecznić zapiski. Cały proces powstawania papirusu był niezwykle skomplikowany, jednakże nie zniechęcał on do bezustannego doskonalenia tej sztuki.

Egipt a umiejętność liczenia

Nauka cyferek nie należy do najłatwiejszych i to właśnie w tym celu aż do dzisiaj stosuje się liczydła. Oczywiście współcześnie są one jeszcze bardziej udoskonalone, ale faktem jest, że to właśnie starożytni Egipcjanie jako pierwsi stworzyli ich pierwowzór. Nie byli oni co prawda jedyną cywilizacją, która dokonywała obliczeń w ten sposób, jednakże jako pierwsi poszli o krok dalej i kawałki kamienia nawlekli na sznurki.

Medycyna w starożytnym Egipcie

Egipcjanie byli prekursorami w dziedzinie medycyny. Opracowali zaawansowane techniki leczenia różnych chorób, posiadali wiedzę na temat chirurgii i leczniczych właściwości różnych roślin. Ebers Papyrus, jeden z najstarszych znanych tekstów medycznych, zawiera informacje na temat ponad 700 środków leczniczych i chirurgicznych procedur.

Matematyka

Egipcjanie wykazali się znaczącymi osiągnięciami w matematyce. Opracowali systemy liczbowe, w tym notację dziesiętną i zrozumieli podstawowe koncepcje geometryczne. Używali matematyki m.in. w celu precyzyjnego planowania i budowy piramid.

Systemy irygacyjne

Kontrola Wód Nilu

Egipcjanie opracowali skomplikowane systemy irygacyjne, które pozwalały na kontrolowanie poziomu wody w Nilu. To zapewniało odpowiednią ilość wody dla upraw, nawet w czasie suchych okresów.

Innowacje Rolnicze

Dzięki tym systemom, Egipcjanie mogli uprawiać ziemię przez cały rok, co zwiększało ich efektywność produkcyjną i umożliwiało rozwój gęsto zaludnionych osad.

Sztuka i architektura

Piramidy, świątynie, grobowce – te wszystkie struktury świadczą o zaawansowanych umiejętnościach inżynieryjnych i estetycznych Egipcjan. Są symbolem ich zrozumienia geometrii, matematyki i astronomii. W sztuce i architekturze starożytnego Egiptu, duże znaczenie miały estetyka i symbolika. Budowle i dzieła sztuki były bogato zdobione, często zawierając hieroglificzne inskrypcje i religijne motywy.

Sztuka makijażu

Egipcjanie wykorzystywali naturalne składniki, takie jak malachit i ochra, do tworzenia makijażu. Chronił on skórę przed słońcem i miał znaczenie rytualne. Makijaż był używany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety i miał znaczącą rolę w społeczeństwie egipskim, symbolizując status społeczny i przynależność kulturową.

Czym była mumifikacja?

Mumifikacja to termin związany ściśle ze starożytnym Egiptem. Mumie same w sobie występują w wielu dziełach literackich czy filmowych. Oczywiście poprzez mumifikację należy rozumieć balsamowanie zwłok, które w starożytnym Egipcie zastąpiło zakopywanie tychże zwłok w piasku. Mumifikacja zwłok wiązała się z tym, że z ciała usuwano narządy, a następnie wypełniano je sianem i smarowano przeznaczonymi do tego olejkami.

Osiągnięcia starożytnego Egiptu są bardzo długą listą pełną tych mniej lub bardziej oczywistych wynalazków. Zawierają się w nich tak znakomite rzeczy, jak astronomia czy medycyna, ale można również doszukać się sztuk makijażu, z których do dzisiaj czerpie się inspiracje. Długo można by wymieniać wszystko, co okazało się źródłem geniuszu starożytnych Egipcjan. Jedno jest jednak pewne – zawdzięczamy im naprawdę dużo, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Czytaj dalej: Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości