Rozrywka

18 Zabawnych Ciekawostek o Serialu Ulica Sezamkowa

ulica sezamkowa
Kadr z serialu Ulica Sezamkowa / PBS

Ulica Sezamkowa znana jest każdej osobie urodzonej po roku 1980. Ten wyjątkowo zabawny i przyjazny serial skierowany był głównie do najmłodszych odbiorców, jednakże charakterystyczne postaci przykuwały przed ekrany telewizorów całe rodziny.

Był on pionierskim serialem telewizyjnym, który łączył w sobie treści edukacyjne z rozrywką. Program ten był bardzo popularny na całym świecie, a jego charakterystyczne postaci takie jak Kermit, Smok Bazyli, Elmo czy Bert i Ernie stały się kultowymi ikonami popkultury.

Co więcej, Ulica Sezamkowa była również pierwszym programem telewizyjnym, który poruszał trudne tematy takie jak tolerancja, przyjaźń i uczucia, dostarczając jednocześnie dzieciom niezbędnych informacji na temat świata, który je otacza.

Dzięki swojej innowacyjnej formule i przystępnej formie, Ulica Sezamkowa pozostaje do dziś jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych programów telewizyjnych dla dzieci. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu Ulica Sezamkowa.

1. Pierwszy odcinek Ulicy Sezamkowej został nadany 10 listopada 1969 roku, co oznacza, że Ulica sezamkowa ma już aż 50 lat.

2. Ze względu na swój unikalny charakter, który łączył zabawę i rozrywkę z edukacją, serial został rozpropagowany na cały świat. Dokładniej rzecz biorąc wyemitowano go w 180 krajach świata.

3. W 2004 Ulica Sezamkowa została wpisana do Wielkiej Księgi Rekordów Guinnesa, jako,, Najpopularniejszy Dziecięcy Program Edukacyjny’’.

4. Ulica Sezamkowa pierwotnie skierowana była do dzieci z amerykańskich slumsów. Zadaniem serialu, była pomoc w formułowaniu przez dzieci poprawnych zdań w języku angielskim.

5. Ulica Sezamkowa doczekała się 50 sezonów, co daje olbrzymią liczbę ponad 4000 odcinków, co czyni ją najdłużej nadawanym programem w historii Stanów Zjednoczonych.

6. Oryginalna, angielska wersja doczekała się emisji w 120 krajach świata, a dubbing został zrealizowany aż w 20 krajach. Polska wersja językowa zgromadziła czołówkę polskiego dubbingu. W polskiej wersji udział wzięli między innymi: Anna Radwan, Artur Dziurman, Wojciech Słupiński, Włodzimierz Press, January Brunov, Lucyna Malec, Barbara Bursztynowicz.

7. Ulica Sezamkowa, jest programem w którym używane były głównie lalki, animacje i ludzcy aktorzy. Serial miał za zadanie jak najlepsze edukowanie dzieci i zawarte w nim były porady dotyczące higieny, zdrowego odżywiania, czy choćby zasad, które obowiązują przy przechodzeniu prze przejście dla pieszych.

8. Mimo iż serial dedykowany był przede wszystkim najmłodszym widzom, to subtelne i wyjątkowo wyważone poczucie humoru sprawiało, że przed telewizorami zasiadały całe rodziny. Także ten fakt miał charakter edukacyjny i integracyjny, ponieważ pozwalał na wspólne spędzanie czasu dziecka wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem.

9. Bohaterowie Ulicy Sezamkowej są tak charakterystyczni i rozpoznawalni, że na stałe przeszli do popkultury. Wielki Żółty Ptak, Ernie i Bert, Elmo, Ciasteczkowy Potwór, Liczyhrabia, Kermit, czy Oskar Zrzęda to postaci, które zna dosłownie każdy.

10. Głównymi twórcami serialu są Joan Ganz Cooney i Jim Benson. Joan Granz Cooney żyje do obecnych czasów i ma dzisiaj 89 lat. Jim Benson zmarł w roku 1990.

11. Powodem dla którego Ulice Sezamkową oglądali również dorośli, były liczne nawiązania do postaci znanych z rzeczywistości oraz kultury, czy sztuki. Przykładami postaci, które bezpośrednio odwoływały się do naszego świata był chociażby Sherlock Hemlock, czyli świetnie widoczne nawiązanie do postaci Sherlocka Holmesa, czy choćby H. Ross Parrot, nawiązujący do znanego biznesmena Rossa Perota.

12. W programie brali udział goście z wielu sfer życia publicznego. W Ulicy Sezamkowej gościnie brali udział osobistości takie jak Steve Wonder, Bill Cosby, czy Kofi Annan.

13. Początkowy budżet serialu wynosił 8 milionów dolarów. Suma ta została pozyskana od rządowych oraz pozarządowych agencji. Główną pomysłodawczynią, była pani Joan Ganz Cooney, która chciała stworzyć Telewizję dla Dzieci w wieku Przedszkolnym. Do Joan Ganz Cooney dołączyło także kilku telewizyjnych weteranów, którzy tworzyli wcześniej program Kapitan Kangur. Dzięki usilnym sugestiom, do tworzenia program dołączyli także tacy artyści jak Jim Henson ze swoimi mupetami, a także kompozytor Joe Raposo. Program był tworzony pod ścisłą kontrolą Edwarda L. Palmera, który odpowiedzialny był za badanie reakcji dziecięcych widzów na nowopowstały program, oraz harwardzkiego profesora Geralda S. Lessera, który odpowiedzialny był za całokształt.

14. Powstało ponad 20 wersji dubbingu Ulicy Sezamkowej. Serial zaczął być emitowany w polskiej telewizji z początkiem lat 90tych. TVP2 emitowało oryginalną amerykańską wersję serialu z lektorem, którym był Andrzej Matul. Późniejsze odcinki były już w pełni dubbingowane. W roku 1997 rozpoczęła się emisja polskiej wersji Ulicy Sezamkowej, w której bohaterami byli smok Bazyli oraz owieczka Beata. Później powstały takie programy jak Świat Elmo (1999), Bawmy się, Sezamku (2002), czy Globtroter Gloger (2005).

15. Miejscem kręcenia oryginalnej amerykańskiej wersji serialu, był Nowy York.

16. Dziś postaci z Ulicy sezamkowej znane są obecnej młodzieży głównie z memów w których pojawiają się takie gwiazdy Ulicy Sezamkowej jak Kermit, Ernie i Bert, czy Wielki Ptak.

17. Ulica Sezamkowa produkowana jest przez amerykańską wytwórnię Sesame Workshop, która nosi oficjalną nazwę Children’s Television Workshop (CTW).

18. Pierwszy premierowy odcinek swój debiut miał w sieci National Education Television (NET), a za rok Ulica Sezamkowa pojawiła się w następcy NET, czyli sieci Public Broadcasting Service (PBS).