Rozrywka

10 Interesujących Ciekawostek o Serialu Peaky Blinders

peaky blinders
źródło: kadr z serialu „Peaky Blinders”

Peaky Blinders to jeden z brytyjskich seriali, który cieszy się ogromną popularnością. Serial składa się z pięciu sezonów, a głównym aktorem grającym w tej produkcji jest Cillian Murphy.

Zobacz też -> Co palą w serialu Peaky Blinders

Na pomysł stworzenia tego serialu wpadł Steven Knight, a osobą, która zdecydowała się na zrealizowanie go była Caryn Mandabach. Cała akcja rozgrywa się około 1920 roku, kiedy zakończyła się pierwsza wojna światowa.

Głównym bohaterem Peaky Blinders jest mężczyzna, który uważany jest za przedstawiciela jednego z gangów, który nosił nazwę identyczną jak tytuł omawianego serialu.

W tym miejscu warto wspomnieć o interesujących ciekawostkach, które związane są z całą produkcją.

Peaky Blinders
źródło: kadr z serialu „Peaky Blinders”

1. W życiu prawdziwym Winston Churchill w latach 1910-1911 posiadał posadę ministra spraw wewnętrznych, w serialu zaś jego funkcja została ukazana po pierwszej wojnie światowej.

2. Prawie wszystkie zdjęcia oraz sceny zostały wykonane w Black Country Living Museum. Muzeum to znajduje się na wolnej przestrzeni, wskazując tym samym na tradycyjne życie, która ma miejsce w Anglii.

3. Pomimo czasu, jaki zostaje przybliżony w tym serialu- XX wiek to muzyka znajdująca się z nim jest wszystkim widzom doskonale znana. Jest to muzyka współczesna. Należy wspomnieć tutaj o „Red Right Hand”, która została wykorzystana także w innych filmach, przykładowo Hellboy.

4. Głównym wątkiem, który przykuwa uwagę oglądających jest przede wszystkim sama psychika bohaterów. Większość widzów uważa, że cały film powiązany jest właśnie z tym wątkiem, który pomaga utworzyć indywidualny charakter całej produkcji.

5. Ciekawym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest ten dotyczący drugiego sezonu, a konkretnie scena, kiedy Tommy oferuje Grace papierosa z filtrem. Jak wiemy z historii papierosy tego typu zostały wprowadzone znacznie później. Można więc uznać tą scenę za współczesną.

6. Jeśli chodzi o drugi sezon to niektóre postacie twierdzą, iż brały udział w bitwie pod Verdun podczas przebiegu pierwszej wojny światowej. Należy tutaj dodać, że wojska z Wielkiej Brytanii nie były zaangażowane bezpośrednio w przebieg tej wojny, dlatego wątek ten został zniekształcony.

7. Warto wspomnieć o samym nazwisku Tomma, które brzmi dokładnie Thomas Michael Shelby. W pierwszym sezonie nastąpił jednak błąd, ponieważ w nagłówku umieszczono Thomas J. Shelby. Producenci uznają to za drobne pominięcie.

8. Gang, który jest motywem przednim w serialu, w realnym życiu funkcjonował około 30 lat wcześniej niż ten ukazany w produkcji. W serialu wiele wątków przeniesionych jest na czasy późniejsze.

9. Nazwa Peaky Blinders wywodzi się od gangu, który funkcjonował na tych terenach. Jednak ciekawym aspektem jest to, że ich nazwa wywodzi się od konkretnych kaszkietów, które są uwielbiane przez głównych aktorów.

10. Ulica, na której znajduje się posiadłość Shelby w realnym życiu znajduje się w Liverpoolu.

Czytaj dalej: Co pali Tommy Shelby w Peaky Blinders? Czy to prawdziwe papierosy