Rozrywka

Co palą w serialu Peaky Blinders?

Co palą w serialu Peaky Blinders
źródło: kadr z serialu „Peaky Blinders”

Serial ,,Peaky Blinders” szturmem wdarł się na platformę Netflix,  podbijając serca widzów na całym świecie (również w Polsce). Produkcja, której fabuła opiera się na historii rodziny Shelby, nie tylko przyciągnęła przed ekrany rzeszę fanów, ale i zyskała uznanie krytyków.

Zobacz też -> Co pali Tommy Shelby w Peaky Blinders? Czy to prawdziwe papierosy?

Warto wspomnieć, że do twórców Peaky Blinders trafiła Irlandzka Nagroda Filmowa i Telewizyjna za najlepsze kostiumy, a także nagroda BAFTA za najlepszą muzykę i zdjęcia. Nie ulega więc wątpliwości, że serial został zrealizowany z rozmachem i dbałością o oddanie realiów epoki.

Produkcja ukazuje nie tylko, jak ubierało się dwudziestowieczne społeczeństwo Wielkiej Brytanii, ale i jakie obyczaje panowały wśród rozmaitych klas. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, jak powszechnym zwyczajem było wówczas palenie papierosów. To właśnie w XX wieku, ten uzależniający produkt zaczynał osiągać szczytową popularność.

Sceny ze wspomnianą używką, występowały w serialu tak często, że nie umknęło to uwadze fanów. Szczególnie, Tommy Shelby, głowa rodzinnego gangu wydawał się wręcz nie rozstawać z wyrobami nikotynowymi. Zatroskani fani pytali więc, czy aktorzy rzeczywiście wypalają na planie tony prawdziwych papierosów.

Odtwórca głównej roli (Cillian Murphy) rozwiał jednak wątpliwości miłośników produkcji, wyznając w jednym z wywiadów, że były to jedynie papierosy ziołowe, powszechnie stosowane podczas kręcenia filmów. Miały mieć one przeróżne smaki, na przykład owoców, czy róży.

Według nieżyjącej już Helen McCrory, wcielającej się w postać cioci Polly, niezależnie od tego, z czego były wykonane, smakowały jednak okropnie. Jeśli wierzyć danom z internetowych portali oraz forum, podczas kręcenia zaledwie jednego sezonu, czołowy gwiazdor serialu, miał wypalić od 1000 do nawet 3000 takich ziołowych skrętów! Pytanie widzów niemniej było jednak całkowicie uzasadnione, bowiem jeszcze w latach 90- tych, aktorzy wcielając się w swoje role, sięgali po prawdziwe używki.

Autorzy serialu ,,Peaky Blinders” nie uniknęli jednak drobnej wpadki, bowiem nieraz przy papierosach występujących w serialu, można dostrzec filtr. Tymczasem tego typu wyrób, został rozpowszechniony dopiero w latach 50-tych. Jeden z fanów przekonuje, że w jednej ze scen to właśnie papierosa z filtrem, wyciąga Thomas Shelby w kierunku swojej ukochanej Grace.

Wyjątkowo uważni widzowie, dostrzegli również, że choć Tommy niezwykle często widywany jest ze szkocką lub papierosem, trudno odnaleźć sceny, w których bohater delektuje się czymkolwiek innym. Cillian Murphy przyznał, że początkowo nie był to celowy zabieg. Jednak później twórcy uczynili z tego filmowy gag, konsekwentnie unikając sen, w których przywódca gangu, zasiada przy stole, zajadając się posiłkiem.

Co ciekawe, Peaky Blinders uniknęło ograniczeń Netflixa, związanych z antynikotynową kampanią. Wiąże się to właśnie z faktem, że serial wykorzystuje papierosy ze względów historycznych. Inne programy, takie jak chociażby kultowe ,,Stranger Things”, nie uniknęły bowiem reprymendy właścicieli platformy.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Serialu Peaky Blinders