15 Szokujących Ciekawostek o Serialu wikingowie (2013-)
Serial,,Wikingowie’’ stał się istnym fenomenem ostatnich kilku lat. Produkcja ta z niszowego serialu realizowanego przez stację History, która specjalizuje się głównie w filmach dokumentalnych, przerodziła się w telewizyjny hit, który transmitowany jest przez największe stacje i platformy streamingowe.
Głównym założeniem serialu, było jak najbardziej dokładne odwzorowanie kultury Skandynawów i odczarowanie wizerunku wikinga w hełmie z rogami, wylansowanego głównie przez telewizję. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu Wikingowie.
1. Serial opiera się na losach Ragnara Lothbroka, który z rolnika staje się jednym z najważniejszych ludzi w całej Skandynawii. Ktoś taki jak Ragnar Lothbrok istniał naprawdę i zapisał się na annałach historii, jako wielki wojownik i zdobywca. Jego śmierć została bardzo dokładnie odwzorowana w serialu, ponieważ zginął w identyczny sposób (pisane enigmatycznie, żeby uniknąć spojlerów).
2. Postać Rolla, też istniała naprawdę, z tym, że prawdziwy wojownik nazywał się Rollon i nie był w żaden sposób spokrewniony z Ragnarem Lothbrokiem. Prawdą jest także, że osiadł on na stałe na terenach Normandii. W serialu z Rollona uczyniono brata Ragnara, by pokazać skrajność dwóch braci, których waśnie przekładały się na wielkie walne bitwy wielkich armii.
3. Muzyka w serialu,,Wikingowie’’ jest niezwykle klimatyczna i w pełni oddaje charakter tamtych czasów. Za jej skomponowanie odpowiedzialny jest kompozytor Trevor Morris i nordycki zespół Wardruna. Co ciekawe, Wardruna przed emisją serialu nie była dobrze znana, zaś po sukcesie telewizyjnego show, zespół stał się jednym z głównych przedstawicieli gatunku muzycznego znanego jako pagan folk. Na koncerty Wardruny przychodzą obecnie setki tysięcy osób.
4. Tatuaż, który widoczny jest na ciele Rolla w pierwszym sezonie przedstawia scenę z mitologii nordyckiej w której wilki Hatti i Skoll ścigają księżyc i słońce. Gdy w końcu je doścignął, to nastąpi Ragnarok, czyli koniec czasów.
5. Imię Flokiego, czyli charyzmatycznego szkutnika z Kattegat, jest celowym nawiązaniem do mitologicznego Lokiego, czyli mistrza podstępu i zdrady. W jednej ze scen Floki ukarany jest poprzez powiedzenie za ręce i nogi w jaskini. W identyczny sposób został ukarany Loki w jednym ze skandynawskich mitów.
6. Docelowo miał powstać tylko jeden sezon serialu, dlatego pierwszy sezon liczy 9 odcinków. Nie jest to przypadkowa liczba, ponieważ 9 w świecie skandynawskim jest bardzo symboliczną liczbą. Dla przykładu warto podać choćby fakt iż według mitologii wikingów Odyn wisiał przez dziewięć dni i dziewięć nocy, by móc posiąść wiedzę płynącą z run.
7. Aktor, który gra Flokiego, czyli Gustaf Skarsgard jest rodowitym Skandynawem i pomagał aktorom w wymawianiu nordyckich zwrotów i słów. W jednym z wywiadów zdradził, że najcięższym wyrazem dla anglojęzycznych aktorów było imię Knut.
8. Fryzury w serialu są bardzo wymyślne i w szybkim czasie przeniosły się z planu filmowego, do mody ulicznej, jednakże tak naprawdę nie jest wiadome w jaki sposób cieli się prawdziwi wikingowie. Z przekazów historycznych wiadome jest, że nosili oni brody, które bardzo często plecione były w warkocze, jednakże to jakie fryzury były wtedy modne, pozostaje jedynie domysłem. W serialu zaprojektowano je tak, by nie można było w trakcie walki pociągnąć wojownika za włosy.
9. W serialu bardzo częstym widokiem są kruki. Jest to celowy zabieg, ponieważ kruki są niezwykle ważnymi zwierzętami w mitologii nordyckiej. Dwa kruki, które siedziały na ramionach Odyna zwały się Munin i Hunin i codziennie oblatywały Midgard (czyli królestwo ludzi), by na koniec dnia donieść Odynowi o tym co się działo przez ostatnie godziny.
10. Serial starał się odczarować wizerunek wikinga z rogatym hełmem, dlatego w serialu praktycznie żaden skandynawski wojownik nie nosi hełmu. Jedynym wyjątkiem jest hełm Ivara Bez Kości, który nosi tak zwany hełm okularowy. Był to charakterystyczny hełm, który nosili wikingowie w całej Skandynawii.
11. Synowie Ragnara, którzy wstępują w serialu istnieli naprawdę. Szczególną sławą okrył się Bjorn Żelaznoboki, który przepłyną morze śródziemne i wsławił się niezwykłą walecznością.
12. Postać Lagerthy jest wymyślona na potrzeby serialu, ponieważ w rzeczywistości nie jest znane imię żony Ragnara.
13. Tatuaże, które tak mocno obecne są w serialu, nie są jedynie wymysłem twórców. Liczne źródła pisane dowodzą, że wikingowie tatuowali swoje ciała. Tatuaże były powszechne w całej pogańskiej Europie, ponieważ zdobili się nimi także Słowianie i Celtowie.
14. Według pierwszych wersji scenariusza Rollo miał być kuzynem Ragnara. Zmieniono koncepcję, ponieważ konflikt braci okazał się o wiele bardziej wiarygodny i emocjonalny.
15. W serialu pojawia się pismo runiczne i widoczny jest zarówno stary, jak i nowy Futhark.
Przykładem połączenia starych i nowych run, jest inskrypcja, która znajduje się na mieczu króla Horika.