Rozrywka

19 ciekawostek o serialu The Expanse

The Expanse

Serial The Expanse opowiada historię młodej kobiety, która odkrywa spisek mogący zagrozić istnieniu całej ludzkości. Sukces The Expanse jest na tyle duży, że zdecydowano kręcić kolejne sezony. Przez wielu fanów The Expanse uważany jest za najlepszy serial Science Fiction ostatnich lat. Właśnie dlatego warto zwrócić na niego uwagę. Oto ciekawostki, informacje i fakty o serialu The Expanse.

1. Serial The Expanse oparty jest częściowo o genialną książkę autorstwa Jamesa S. A. Coreya o tytule Przebudzenie Lewiatana.

2. Akcja serialu dzieje się setki lat w przyszłości, gdzie ludzie skolonizowali już cały Układ Słoneczny. Mars jest samodzielną i niepodległą potęgą militarną, a nad Ziemią władze sprawują Narody Zjednoczone. Serial pokazuje, że w przyszłości możliwy będzie scenariusz gdzie woda i powietrze będą surowcami cenniejszymi niż złoto.

3. Odcinki trwają dokładnie 60 minut. Pierwszy odcinek wyemitowany został 14 grudnia 2015 roku.

4. Serial dość mocno różni się od książki, którą się inspirował. W papierowym oryginale Miller jest o 30 centymetrów wyższy od Holdena. Aktor wcielający się w Holdena (Steven Strait) jest o 8 centymetrów wyższy od Millera, w którego wciela się Thomas Jane.

5. W powieści postać Chrisjen Avasarali pojawia się dopiero w drugim tomie.

6. W trakcie emisji trzeciego sezonu stacja Syfy ogłosiła, że nie zamierza zamawiać kolejnego sezonu serialu. Nie było to spowodowane niską oglądalnością, słabymi ocenami, czy spadkiem liczby widzów i fanów. Powodem dla którego stacja Syfy nie zgodziła się na kolejny sezon, miały być niedogodne regulacje dotyczące umowy dystrybucyjnej. Z tego powodu 11 maja 2018 serial został skasowany. Oburzenie fanów było ogromne, ponieważ nie mogli oni przyjąć do wiadomości, że ich ukochany serial właśnie dobiegł końca. Wielu z nich nie zgadzało się z taką decyzją Syfy i regularnie zaczęło zasypywać Netflixa i Amazona o przejęcie serialu, który przecież ma jeszcze tyle historii do pokazania. Ruszyła nawet kampania crowdfoundingowa, dzięki której opłacono samolot ciągnący baner,,SAVE THE EXPANSE’’ nad siedzibą Amazon Studios. Już 21 maja do informacji publicznej podano, że prawa do serialu właśnie zabezpieczył Amazon Studios. Dzięki temu najnowszy sezon The Expanse ukaże się już w grudniu 2019.

7. Wielkim fanem serialu oraz książek Coreya, jest Jeff Bezos, czyli dyrektor generalny Amazon Studios. Wielu fanów to właśnie w nim upatrywało ratunku skasowanego serialu. Okazało się, że Amazon Studios bardzo szybko przejęło prawa do The Expanse, dzięki czemu nowy sezon serialu ukarze się jeszcze w 2019 roku.

8. Akcja The Expanse dzieje się w przyszłości oddalonej od naszych czasów o około 200 lat.

9. Autorem książkowego oryginału jest James S. A. Corey, jednakże pod tym pseudonimem tak naprawdę kryje się dwóch pisarzy: Daniel Abraham i Ty Franck.

10. Przez wielu widzów serial The Expanse uważany jest za najlepszy serial Science Fiction ostatnich lat.

11. Autorem ścieżki dźwiękowej do serialu jest Clinton Shorter. Jest to kompozytor pochodzący z Kanady, który ma na swoim koncie produkcje ścieżek dźwiękowych do filmów takich jak: Dystrykt 9, Pompeje, Agenci, czy Kontrabanda.

12. Polska premiera serialu The Expanse była opóźniona niemalże o rok. Światowa premiera odbyła się 14 grudnia 2015, a w Polsce serial dostępny był dopiero od 3 listopada 2016.

13. Oczekiwania odnośnie 4 sezonu serialu są bardzo duże, nie mniej jednak fani przekonani są o tym, że Amazon na pewno stanie na wysokości zadania.

14. Trailer 4 sezonu The Espanse na oficjalnym kanale YouTube Amazon Studios osiągnął liczbę niemalże 3 milionów wyświetleń w niecały tydzień. Pokazuje to niezwykłą popularność tego serialu i to jak bardzo fani czekają na kolejny sezon.

15. The Expanse został nominowany aż 6 razy do nagrody najlepszego serialu Science Fiction roku. Show zdobyło także jedną nagrodę, co pokazuje jak bardzo znaczące jest to dzieło dla całej popkultury.

16. Wielu fanów porównuje The Expanse, do Star Treka naszych czasów. Porównanie to nie jest bezpodstawne, ponieważ obydwa seriale rozgrywają się w kosmosie, a także zarówno Star Trek jak i The Expanse gromadzą miliony widzów. Serial jest zdecydowanie najlepszym serialem tego typu ostatnich lat.

17. W serialu postawiono głównie na mało znanych aktorów dzięki czemu nabrał on odpowiedniego charakteru. Sukces The Expanse sprawił, że wcześniej nieznani aktorzy stali się po 3 sezonach prawdziwymi gwiazdami, które teraz kojarzone są głównie z The Expanse.

18. Zdjęcia do serialu kręcone były w Stanach Zjednoczonych.

19. Czwarty sezon liczył będzie 10 odcinków i zostaną one wszystkie wypuszczone jednocześnie. Jest to ostatnio bardzo popularna praktyka wśród wszelkich platform streamingowych.