Rozrywka

20 ciekawostek o serialu The End of the F***ing World

scena z filmu
źródło: Netflix

The End of the F***ing World to brytyjska produkcja Channel 4, którą można oglądać na platformie internetowej Netflix, doskonała dla miłośników czarnego humoru.

W serialu poznajemy 17 – letniego Jamesa, który jest przekonany o swoich psychopatycznych skłonnościach. Chcąc przetestować swoją teorię, James postanawia znaleźć odpowiednią ofiarę w swojej szkole.

Wybór pada na Alyssę, która opacznie odczytuje znaki Jamesa i w konsekwencji zostają oni parą.

Nie jest to jednak zwyczajny związek, gdyż główny bohater chce wykorzystać panujące miedzy nimi relację, aby następnie zabić ufną Alyssę z zimną krwią.

Z biegiem czasu okazuje się jednak, że niedoszły morderca zaczyna dziewczynę po prostu lubić.

Jeśli zainteresowała Cię fabuła tej nietuzinkowej produkcji, to koniecznie zapoznaj się z interesującymi ciekawostkami na temat „The End of the F***ing World”.

1. Serial został zrealizowany na podstawie komiksu Charlesa Forsmana o nastolatku mającym skłonności psychopatyczne i pragnącej wielkiej przygody buntowniczce, którzy razem udają się na wyprawę bogatą w wiele zdarzeń.

2. Zwiastun „The End of the F***ing World” zdobył 3 miliony wyświetleń na youtubowym kanale Netflixa w ciągu 24 godzin od daty premiery.

3. Czarno – biały komiks narysowany jest w sposób niechlujny, przypominający bardziej bazgroły nastolatki niż pracę profesjonalnego artysty, jednak taki zamysł wpływa pozytywnie na jego odbiór.

4. Serial zawarty został w ośmiu dwudziestominutowych odcinkach więc na obejrzenie całego sezonu potrzeba zaledwie niecałych trzech godzin.

5. Serial pełen czarnego humoru przedstawia historię nastolatka, który uważa, że mógłby zostać seryjnym mordercą i aby sprawdzić w praktyce swoją teorię, chce znaleźć ofiarę i następnie pozbawić ją życia. Idealną kandydatkę znajduje w szkole, a jest nią zbuntowana Alyssa. Dziewczyna błędne sądzi, że James chce rozwijać ich relację i dlatego zostają parą. Chłopak jednak nie zmienia swoich planów i nadal chce zabić Alyssę. Nastolatkowie wyruszają razem w podróż, która obfituje w wiele pechowych zdarzeń. W końcu James coraz bardziej zbliża się do Alyssy i zaczyna darzyć ją uczuciem.

6. Początkowo miał to być mini serial zamknięty w 1 sezonie z otwartym, ale dość satysfakcjonującym zakończeniem, ponadto cały sezon 1 obejmował całą fabułę komiksową, dlatego na kolejną serię zabrakłoby materiału. Ostatecznie jednak postanowiono, że serial otrzyma 2 sezon, wyprodukowany przez Netflixa.

7. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce 24 października 2017 roku, natomiast sezon 2 wyemitowany został 4 listopada 2019 roku.

8. 2 sezon serialu jest zamknięty – podobnie jak pierwszy – w ośmiu 20 – minutowych odcinkach.

9. „The End of the F***ing World” otrzymał jedną nominację do nagrody Emmy za najlepsze zdjęcia w półgodzinnym serialu kręconym przy użyciu tylko jednej kamery, jednak nie otrzymał nagrody.

10. Produkcja została nominowana do nagrody Gotham za najlepszy przełomowy serial pełnometrażowy, ale ostatecznie nie otrzymał wyróżnienia.

11. Początkowo Charles Forsman tworzył mini komiksy, jednak w roku 2013 seria została wydana jako powieść graficzna. W roku 2017 ponownie wydano komiksy w twardej oprawie.

12. Na początku „The End of the F***ing World” miało trafić na ekrany jako film. Ostatecznie jednak zdecydowano o serialowej formie, gdyż nikt nie chciał zainwestować w pełnometrażowy film.

13. Fabuła 2 sezonu nie opiera się na komiksach.

14. Reżyser i showrunner serialu, czyli Jonathan Entwistle podkreśla, że przy drugim sezonie czerpał inspirację z takich produkcji jak Twin Peaks czy Fargo.

15. Jest to produkcja niskobudżetowa, jednak to nie przeszkodziło w doskonałej realizacji serialu. Produkcja uchodzi za oryginalną i niezwykle wciągającą, co udowadnia, że gigantyczne nakłady nie są potrzebne, aby stworzyć dobry serial.

16. Niektóre sceny w serialu są identycznym odzwierciedleniem komiksu i wyglądają jak z niego wyjęte i przełożone na ekran.

17. Pomiędzy komiksem a serialem, w roku 2014 powstał jeszcze film krótkometrażowy pod tym samym tytułem, w którym główną postać żeńską zagrała Jessica Barden, czyli aktorka, która wcieliła się również w rolę Alyssy w serialu.

18. Chociaż serialowi bohaterowie są nastolatkami, to grający Jamesa, Alex Lawther miał wówczas 22 lata, a Jessica Barden grająca Alyssę miała 25 lat.

19. Scenarzystka pierwszego i drugiego sezonu – Charlie Covell twierdzi, że jeśli powstanie trzeci sezon to ona nie będzie brała udziału w tworzeniu scenariusza, gdyż na drugim sezonie skończyły jej się wszelkie ciekawe pomysły na serial. Jej zdaniem z tego serialu udało się już wycisnąć to, co najlepsze i stworzenie kolejnej serii byłoby po prostu błędem. Istnieje jednak szansa, że twórcy zadecydują o kontynuacji z innym scenarzystą.

20. Ścieżkę dźwiękową do serialu stworzył niemiecki gitarzysta zespołu Blur – Graham Coxon.