20 sposobów na przyspieszenie pc

przyspieszanie komputera

Kupiony jakiś czas temu komputer zaczyna zwalniać, ale nie masz ochoty na wymianę sprzętu i masz nadzieję, że da radę podziałać jeszcze przez jakiś czas, zanim zdecydujesz się wymienić go na lepszy model? Poznaj 20 naszych sposobów na skuteczne przyspieszenie pracy  komputera. Dzięki temu odwleczesz potrzebę wymiany sprzętu przez okres od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Usuń zbędne programy i aplikacje z Twojego urządzenia

Uninstall

Jedną z głównych przyczyn, dla których Twój PC może zwalniać, jest brak pamięci w Twoim urządzeniu. Odinstaluj te aplikacje, których nie używasz bądź nie są Ci do niczego potrzebne, a zauważysz różnice w funkcjonowaniu Twojego komputera.

Zakup dysk SSD

ssd

Dzięki niemu uda Ci się szybciej funkcjonować na Twoim urządzeniu.

Ściągnij i uruchom program CCleaner

CCleaner

Ta aplikacja uczyni wiele rzeczy automatycznie zamiast Ciebie. Niestety, posiada obecnie kilka minusów – po którymś razie aplikacja zwalnia nieco działanie komputera, dlatego możesz jej użyć jednorazowo, po czym odinstalować z Twojego komputera, bądź też zakupić jej pełną wersję od producentów.

Dokonaj defragmentacji

defragmentacja

Specjaliści zalecają wykonanie tej czynności raz na miesiąc, dwa. Proces defragmentacji polega na innym ułożeniu informacji, które posiadasz na swoim komputerze. Dzięki tej czynności Twojemu urządzeniu będzie dużo łatwej korzystać z informacji, których używasz w pierwszej kolejności.

Użyj aplikacji, która wyczyści rejestr

rejestr

Na przykład wspomnianego już wcześniej CCleanera, lub podobnej. Aplikacja usunie wszystkie te pliki, które stanowią pozostałości po aplikacjach, jakie zostały już dawno temu odinstalowane.

W zależności od systemu, który używasz – wybierz podstawowy interfejs

wydajność

Podstawowy interfejs potrafi uwolnić wiele mocy obliczeniowej, którą Twój komputer będzie mógł spożytkować dużo lepiej, przyspieszając działanie systemu.

Zoptymalizuj komputer od momentu rozpoczęcia działania

msconfig

Wybierz w okienku „Wyszukaj pliki i programy” hasło msconfig i otwórz ten plik. Kolejno, w zakładce Uruchamianie, możesz przejrzeć listę wszystkich programów, które są uruchamiane podczas startu Twojego komputera. Odznacz te, które nie muszą otwierać się podczas startu.

Zainstaluj więcej pamięci RAM na Twoim komputerze

ram

Nowa karta pamięci może pomóc w przyspieszeniu pracy Twojego PC – ale tylko wtedy, kiedy na płycie głównej nie ma ograniczeń dotyczących wymontowania starej i zamontowania nowej. Zanim zdecydujesz się na zakup pamięci upewnij się, że nowa karta RAM będzie kompatybilna technicznie z Twoim sprzętem oraz że nie istnieją żadne powody, dla których nie mógłbyś nowej karty zainstalować.

Zmiana systemu

windows 10

Czasami dobrze jest przejść na system o „wyższej cyferce”. Nowe oprogramowania komputerów zazwyczaj posiadają mniej błędów, które wyłapywane były w przeszłości, a także są technicznie bardziej kompatybilne z różnymi programami, których używasz w tym momencie.

Zaktualizuj komputer

windows update

Aktualizacje często niosą ze sobą rozwiązania błędów, które do tej pory pojawiały się podczas Twojego korzystania z urządzenia.

Wykonaj diagnozę urządzenia

windows bad sector

Czasami uszkodzenie pewnych części komputera doprowadza do zwolnienia jego pracy. Istnieją darmowe programy, które pozwolą Ci zdiagnozować część podzespołów w Twoim komputerze.

Zmień oprogramowanie antywirusowe

avast

Bardzo często Twój program antywirusowy jest podstawą do wolniejszej pracy Twojego komputera. Wymień na taki, który dla komputera będzie lżejszy.

Skorzystaj z programów, które pozwolą Ci trwale usunąć oprogramowanie adware i spyware

adware i spyware

Adware i spyware to aplikacje, które ciężko na pierwszy rzut oka zauważyć w Twoim komputerze, ale potrafią wyrządzić wiele krzywdy. Ich zadaniem jest śledzenie i przesyłanie informacji w miarę Twojego korzystania z komputera. Uwolnienie się od nich pozwoli uwolnić dużo mocy obliczeniowej Twojego sprzętu.

Usuń crapware

crapware

Crapware to takie malutkie programiki, które dołączone są do komputera w momencie jego zakupu. A w zasadzie – wgrywania oprogramowania systemowego. Zazwyczaj z niego nie korzystamy, dlatego warto je odinstalować.

Wyłącz lub zablokuj niepotrzebne usługi

Windows Startup

W Internecie znajdziesz listę usług, w tym tych, które działają od momentu zakupienia naszego komputera. Wiele z nich możemy wyłączyć i tym samym przyspieszyć działanie systemu.

Wyłącz zbędne procesy

services

W Menadżerze zadań masz możliwość wyłączenia wszystkich tych procesów, które aktualnie zabierają najwięcej pamięci, ale Ty z nich nie korzystasz. To może też wskazywać na posiadanie przez Twoje urządzenie oprogramowania złośliwego. Zanim zdecydujesz się usunąć, poczytaj w Internecie, co tak naprawdę robi dany proces.

Pousuwaj złośliwe kody

Norton Internet Security

Do tego istnieją pewne aplikacje, które bezpiecznie zrobią to za Ciebie – na przykład Norton Internet Security.

Nie zostawiaj komputera włączonego całą dobę – wyłączaj na noc!

laptop

Komputer jak każda rzecz, zużywa się. Po co ma w nocy być włączony przez 8 godzin skoro nic przy nim nie robisz? Możesz włączyć automatyczne wyłączanie komputera o określonej godzinie lub włączyć wyłączanie systemu po np. 30 minutach od kiedy nie byłeś aktywny przy komputerze.  Nie marnuj prądu.

Wyłącz indeksowanie plików i folderów

indeksowanie

Te procesy mogą spowalniać komputer. Usługa indeksowania plików i folderów przyspiesza co prawda wyszukiwanie zasobów na dysku twardym czy ssd ale generuje dodatkowo pracę naszemu pc i go obciąża. Jeżeli rzadko szukasz plików i folderów na swoim dysku, możesz wyłączyć indeksowanie dzięki czemu przyspieszysz swój komputer.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

informatyk

Jeśli nie radzisz sobie z problemem to zwróć się do specjalisty. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz nerwy, ale też cenny czas.

Jeżeli te wszystkie poprzednio opisane metody nie sprawdzą się albo – po prostu zakup nowy sprzęt.

4.7/5 - (liczba ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.