Tech

20 technologii które staną się częścią naszego życia do 2030 roku

robot

Rozwój różnych technologii sprawia, że trudno nam sobie wyobrazić, jak dokładnie może wyglądać nasze życie już za 10, 20 czy 50 kolejnych lat. Kiedyś uważano, że samoloty nigdy nie będą istnieć, nigdy nie wzlecą w powietrze, a na pewno nie będą używane do przewozu pasażerów.

To samo zapewne myślano w czasach, zanim powstały pierwsze statki, rowery, motory czy samochody. Rozwój technologii jednak przynosi rozwiązania, które nie śniły się zwykłym ludziom, ale właśnie zwykłym ludziom podniosły jakość życia i sprawiły, że życie to jest wygodniejsze. Poniżej przedstawiamy 20 technologii, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się częścią naszego życia w ciągu najbliższych 12 lat.

1. Urządzenia samodiagnozujące pacjenta

Mogą stać się rzeczywistością szybciej niż myślimy, ponieważ już w tym momencie mamy do czynienia z doktorami „online”, jakkolwiek urządzenia te mają zdecydowanie jak najpoprawniej oceniać stan zdrowia pacjenta, bez ingerencji lekarza.

2. Przechowywanie danych za darmo i w dużych ilościach dostępne dla każdego

Jeżeli przechowywanie danych miałoby nic nie kosztować, a także nie zabierać dużo miejsca, dlaczego więc nie powinno być za darmo? Już teraz możemy założyć skrzynkę mailową, która oferuje nam dużo miejsca na dysku, do którego możemy wgrać nasze dane. Istnieje też wiele serwisów, na których możemy umieścić dane bez ograniczeń, choć niekoniecznie te najbardziej prywatne. Jakkolwiek, w ciągu kilku najbliższych lat przechowywanie danych ma być zupełnie darmowe i rozpowszechnione dla wszystkich w różnych postaciach, w tym za pomocą technologii Cloud Computing.

3. Urządzenia bezprzewodowe

Jest ich coraz więcej, a przed 2030 możliwe, że większość z nich na dobre będzie już pozbawiona kabla. Jeśli nie na stałe, to na pewno przez jakiś czas będziemy mogli z nich korzystać bez potrzeby podłączania ich jednocześnie do gniazdka.

4. Pojawią się nowe alternatywne źródła energii

Baterie słoneczne to jeden z tych przykładów, który niedługo może upowszechnić się w wielu krajach, w których jest duże nasłonecznienie. Na pewno zostanie też postawionych więcej urządzeń produkujących alternatywnie energię.

5. Gadające komputery i komórki

Jak system Siri w IPhonie czy Cortana w Windowsie – z tą różnicą, że będzie można z nimi przeprowadzić dłuższą rozmowę, na żądanie będą mogły zamykać różne aplikacje i wykonywać inne czynności, w tym – przeczytać najnowsze wydarzenia z kraju i ze świata.

6. Roboty zaczną obsługiwać ludzkość

Przykładem ma być pierwszy robot farmaceuta, który swoją pierwszą pracę podejmie w aptece.

7. Możliwość prowadzenia holograficznej rozmowy przez urządzenie telefoniczne

Już nad tym pracują naukowcy, więc to tylko kwestia czasu, kiedy będziemy mogli wyświetlić swój trójwymiarowy obraz na telefonie osoby, do której chcemy zadzwonić, w celu nawiązania „kontaktu wzrokowego”.

8. Otrzymywanie ofert dopasowanych do naszych potrzeb na podstawie naszych poprzednich zamówień

Jednym słowem – Big Data w akcji, to znaczy, że nasze dane, jakie kiedykolwiek zostawiliśmy w danej firmie, będą analizowane, a produkty oferowane zgodnie z analizą poprzednich zamówień – czyli na zasadzie proponowania tego, co lubimy.

9. Znikną wady wzroku

Dzięki zaawansowanym operacjom mającym na celu korektę oczu, soczewkom bionicznym czy zabiegom laserowym.

10. Zostaną opracowane nowe materiały

I zapanuje zupełnie inna moda niż obecnie.

11. Praktycznie każdy będzie posiadał superkomputer w kieszeni

Prawdopodobnie nie będzie to już ani tablet, ani komórka, ani laptop – tylko nowe urządzenie wielofunkcyjne, które będzie miało ogromną moc obliczeniową i ogromną pamięć.

12. Zaawansowane metody recyclingu

Czyli możliwości odzyskiwania niemal każdego surowca, którego z powodzeniem będziemy mogli zastosować do ponownego wykorzystania.

13. 100 procent ludzkości będzie korzystało z Internetu

Aktualnie Internet jest nawet w Afryce – tak więc tylko kwestią czasu jest dostarczenie do niemal każdego człowieka na kuli ziemskiej odpowiedniego urządzenia, by każdy do wirtualnej sieci mógł być podłączony.

14. Sztuczne organy zamiast chorych narządów

Służące przede wszystkim przedłużaniu życia jednostek w sytuacji, w której będzie zbyt niski przyrost populacji.

15. Pociągi poruszające się z szybkością 900 km na godzinę

W dodatku w komorach próżniowych. Jest to całkiem realne i może zupełnie zmienić naszą rzeczywistość.

16. Egzoszkielety

Umożliwią prawie wszystkim niepełnosprawnym powrót do normalnego poruszania się.

17. Drukarki 3D

Będą drukowały nasze sztuczne organy dzięki którym będziemy mogli dużo więcej pożyć.

18. Samochody będą same kierować bez udziału człowieka

Zupełnie automatycznie i dużo bardziej bezpiecznie.

19. Pierwszy raz sztuczna inteligencja zadecyduje w ważnej sprawie

I tą decyzję rzeczywiście wcieli się w życie.

20. Sztuczna inteligencja będzie nadzorowała i kontrolowała finanse państwowe

Dzięki temu rozwiązaniu już żaden podatnik nie będzie mógł się poczuć wykorzystany czy oszukany przez swoich przedstawicieli narodowych.