Ciekawostki

35 ciekawostek o komputerach

biuro domowe

Komputery są ważną częścią naszego codziennego życia. W ciągu ostatnich dwóch dekad komputery zrewolucjonizowały biznes, relacje i zakupy oraz zapoczątkowały zupełnie nową erę marketingu i łączności. Oto lista najważniejszych informacji, ciekawostek oraz faktów o komputerach których możesz być może nie słyszałeś.

1. Pierwszy na świecie superkomputer został opracowany przez IBM w 1956 roku. Ważył prawie tonę i przechowywał tylko 5 MB danych.

2. Gdyby mózg komputera został zaprojektowany jako mózg ludzki, mógłby przechowywać 3584 terabajty danych i wykonywać 38 tysięcy trylionów operacji na sekundę.

3. Internet został opracowany w Stanach Zjednoczonych przez „Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych”. Po raz pierwszy został połączony w październiku 1969 roku i nosił nazwę ARPANET.

4. Sieć WWW została stworzona w CERN w Szwajcarii w 1990 roku przez Brytyjczyka Tima Berners-Lee.

5. 5000 domen jest rejestrowanych co godzinę. To przekłada się na 120 tysięcy domen dziennie i 43 miliony nazw domen rocznie. Na ponad 75% domenach są tylko reklamy albo nic się nie wyświetla.

domeny internetowe

6. W niektórych krajach w latach 70 w tym w Wielkiej Brytanii, Polsce, na Węgrzech i w Holandii, przechowywanie danych na kasetach było tak popularne, że niektóre stacje radiowe nadawały programy komputerowe, które słuchacze mogli nagrywać na kasetę, a następnie ładować do swojego komputera.

7. Według Statisty na świecie było około 3,58 miliarda użytkowników internetu na całym świecie w 2017 roku.

8. Stany Zjednoczone wybrały 00000000 jako hasło do komputerowego sterowania pociskami nuklearnymi. Nie zmieniono hasła przez osiem lat.

9. YouTube został założony przez 3 byłych pracowników PayPala.

10. Aby móc się komunikować, urządzenia cyfrowe (komputery, routery) muszą posiadać unikalny identyfikator w Internecie, zwany IP (Internet Protocol address). IP jest sposobem identyfikacji unikalnego urządzenia w sieci, ponieważ nie mogą istnieć dwa urządzenia o tym samym IP w sieci.

11. Komputer Tandy TRS-80 Model I emitował tyle zakłóceń, że wiele gier zaprojektowano tak, aby radio AM obok komputera mogło być wykorzystywane do dostarczania dźwięków.

12. Pierwsza mysz komputerowa została wykonana z drewna. Stworzona została w 1964 roku.

13. Ponad 80% wszystkich wiadomości e-mail, które przeciętna osoba otrzymuje codziennie to Spam. Systemy antyspamowe w większości przypadków nie pokazują takich maili użytkownikowi.

mail

14. 40-55% wszystkich aktów wandalizmu w Wikipedii wychwytuje jeden program komputerowy z 90% dokładnością.

15. W 2005 roku Sony nielegalnie zainstalowało rootkity na 22 milionach komputerów, aby uniemożliwić użytkownikom zgrywanie muzyki chronionej prawem autorskim i nie można było ich odinstalować.

16. W 2010 roku szkoła średnia o nazwie Lower Merion School District w Pensylwanii wydała MacBooka każdemu z 2306 uczniów, a następnie zdalnie aktywowała kamery internetowe, aby szpiegować uczniów w domu.

17. Mary Kenneth Keller, pierwsza kobieta, która jako pierwsza uzyskała tytuł doktora nauk komputerowych w Stanach Zjednoczonych, również uzyskała tytuł magistra matematyki i fizyki, pomogła rozwijać języki programowania komputerowego i była zakonnicą katolicką. –

18. Facebook oferuje do 500 dolarów dla tych hakerów, którzy mogą znaleźć jakikolwiek błąd bezpieczeństwa i zagrożenia, nie wyrządzając przy tym szkody.

19. Pierwszą całkowicie komputerowo wygenerowaną sekwencją filmową w historii kina był film demonstracyjny Genesis Device w Star Trek II: The Wrath of Khan. Studio, które stworzyło scenę, później nazywało się Pixar.

pixar logo
źródło: Pixar

20. Akademia Filmowa odmówiła nominacji Trona (1982) do nagrody za efekty specjalne, ponieważ, według reżysera Stevena Lisbergera, „Akademia myślała, że oszukiwaliśmy używając komputerów”.

21. Usługa poczty elektronicznej została wynaleziona jeszcze przed wprowadzeniem sieci World Wide Web dla głównego nurtu odbiorców.

22. Charles Babbage, znany jako ojciec komputerów, wynalazł pierwszy komputer (mechaniczny), który w żaden sposób nie wygląda podobnie do Twoich laptopów czy komputerów stacjonarnych. Ale i tak programowalne komputery zaczęło się od tego.

23. John Lasseter (Prezes Zarządu Pixar) został zwolniony z Disneya za promowanie animacji komputerowej.

24. Piętnastolatek zhakował komputery NASA i spowodował 21-dniowe wyłączenie ich komputerów. Zhakował też komputer z bronią Pentagonu.

25. Niektóre z największych marek komputerowych rozpoczęły działalność w garażach. Dotyczy to Apple, Microsoftu i HP.

telefon

26. MIT opracował oprogramowanie komputerowe, które potrafi rozpoznać i odróżnić prawdziwy uśmiech od fałszywego uśmiechu.

27. Choć uruchamiasz gry, filmy, oprogramowanie itp. Wszystko to wynika ze zdolności komputera do wykonywania małych instrukcji, które obejmują dodawanie liczb i przenoszenie danych pomiędzy miejscami. To wszystko! Kilka milionów takich małych instrukcji daje wynik w postaci przeglądarek internetowych, odtwarzaczy wideo, edytorów tekstu itp.

28. Według Google, w 2010 r. internet składał się z 5 milionów terabajtów danych. Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że sam Google powiedział, że zindeksował zaledwie 0,004% wszystkich treści obecnych w Internecie. Oto ciekawostki i mało znane informacje o komputerach przygotowane specjalnie dla dzieci.

29. Komputery All-in-one są komputerami stacjonarnymi, które posiadają wszystkie wewnętrzne mechanizmy komputera w tym samym przypadku co monitor. Firma Apple stworzyła kilka popularnych przykładów komputerów typu all-in-one, takich jak oryginalny komputer Macintosh z połowy lat 80. oraz komputer iMac z końca lat 90. i 2000.

30. Internet zapewnia nawet ludziom dach nad głową! Jest cała grupa japońskich „bezdomnych” młodych ludzi, którzy mieszkają i śpią wyłącznie w kawiarniach internetowych.

31. Komputery to nie tylko maszyny, które mogą pomóc w pisaniu dokumentów, surfowaniu po internecie. Pomagają między innymi w praniu ubrań w pralkach, czy gotowaniu jedzenia w kuchenkach mikrofalowych.

32. Pierwszy znany programista komputerowy był kobietą. Nazywała się Ada Lovelace i mieszkała w Anglii, gdzie pracowała jako matematyk i pisarz. Znana jest z pracy nad „Silnikiem analitycznym”.

33. Sony wydało zestaw, który umożliwia używanie PS2 (Linux dla PlayStation 2) jako komputera osobistego.

34. Router jest urządzeniem sieciowym, które posiada funkcję łączenia wielu sieci (LAN) w bardziej masywną (WAN-Wide Area Network) sieć. Router jest urządzeniem łączącym większość urządzeń z Internetem. Zajmuje się dostarczaniem pakietów do docelowej sieci internetowej.

35. elgoog.im (Google pisane wstecz) jest lustrzaną stroną internetową Google Search z poziomo odwróconymi wynikami wyszukiwania, znaną również jako „Google mirror”. Nieoficjalna strona elgooG została stworzona dla zabawy, a zaczęła zdobywać popularność w 2002 roku.