Rozrywka

15 Ciekawostek o Filmie Skazani na Shawshank z 1994 roku

Skazani na Shawshank
źródło: AF archive/Alamy

1994 to rok uciekającego Forresta Gumpa, ale co najważniejsze, w tym roku Zihuatanejo stało się miejscem wypoczynku dla niesłusznie oskarżonego bankiera, który udał się do więzienia.

Klasyk Warner Bros., oparty na opowiadaniu Stephena Kinga, został zaadaptowany po raz pierwszy przez reżysera Franka Darabonta i wystąpił w nim Tim Robbins jako księgowy, Morgan Freeman jako czarny mężczyzna o imieniu Red i Bob Gunton jako naczelnik.

Choć początkowo film był rozczarowujący, okazał się ogromnym sukcesem w wypożyczalniach wideo. Pomimo popularności filmu na pewno istnieje kilka rzeczy których do tej pory nie wiedziałeś o tym dziele. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o filmie Skazani na Shawshank.

1. Steven Spielberg chwalił Shawshank’a mówiąc Darabont’owi, że film jest „filmem o gumie do żucia – jak na niego nadepniesz, to przyklei się do twojego buta”.

2. Zdjęcia młodo wyglądającego Morgana Freemana, które są dołączone do jego dokumentów zwolnienia warunkowego, to właściwie zdjęcia młodszego syna Morgana, Alfonsa Freemana.

3. Było wiele usuniętych scen z filmu, w tym sekwencja, w której skazańcy znajdują Jake’a martwego na polu jakiś czas po tym, jak Brooks opuścił więzienie, a skazańcy urządzają Jake’owi pogrzeb i pochówek.

4. Chociaż nigdy nie jest to bezpośrednio podane w filmie, starszy Pan Brooks jest w więzieniu za zamordowanie żony i córki po przegranej passy w pokerze.

5. Na końcu filmu, jest dedykacja dla Allena Greene’a. Był agentem Franka Darabonta, a także przyjacielem. Zmarł tuż przed ukończeniem filmu z powodu powikłań związanych z AIDS.

6. Stephen King sprzedał prawa do filmu do swojej noweli „Rita Hayworth i Shawshank Redemption” za 5000 dolarów. Nigdy nie zrealizował czeku. Lata po tym, jak Shawshank wyszedł, autor oprawił czek i wysłał go z powrotem do reżysera Franka Darabonta z wypisanym listem: „Na wypadek, gdybyś kiedykolwiek potrzebował pieniędzy na kaucję. Steve.”

7. Jednym z powodów, dla których nie wykorzystano pełnego tytułu noweli Stephena Kinga, „Rita Hayworth i Shawshank Redemption”, był fakt, że w Hollywood istniało przekonanie, że film ten będzie głownie na temat Rity Hayworth. Frank Darabont otrzymał nawet prośby o przesłuchanie od kilku aktorek i supermodelek oraz ich agentów o zagranie głównej roli.

8. W zbliżeniu dłoni Andy’ego ładującego rewolwer w scenach otwarcia, ręce są w zasadzie Franka Darabonta. Później w filmie, podczas gdy Andy wyrzeźbił swoje imię w ścianie swojej celi, ręce Darabonta są używane ponownie do wstawiania zdjęć. Te zbliżenia zostały sfilmowane podczas postprodukcji, szczególnie dlatego, że Darabont czuł, że tylko on mógł zrobić dokładnie to, co chciał w zbliżeniach.

9. Tom Hanks, Kevin Costner, Tom Cruise, Nicolas Cage, Johnny Depp i Charlie Sheen byli brani pod uwagę jako główna postać Andy’ego Dufresne’a. Hanks odmówił, ponieważ był zaangażowany w Forresta Gumpa (1994). Costnerowi bardzo spodobał się scenariusz, ale został zaangażowany w filmowanie Waterworld (1995).

10. Clint Eastwood, Harrison Ford, Paul Newman i Robert Redford byli brani pod uwagę w roli Reda. W oryginalnej powieści Red jest Irlandczykiem w średnim wieku z siwiejącymi rudymi włosami. Jednak Frank Darabont zawsze miał na myśli Morgana Freemana ze względu na jego obecność, postawę i głęboki głos.

11. Rob Reiner tak polubił scenariusz Franka Darabonta, że zaoferował 2,5 miliona dolarów za prawa do scenariusza, aby mógł go wyreżyserować. Darabont poważnie rozważał ofertę Reinera, ale ostatecznie uznał, że to jego „szansa na zrobienie czegoś naprawdę wielkiego” poprzez wyreżyserowanie tego filmu to coś ważniejszego. Rob Reiner chciał, aby Harrison Ford i Tom Cruise zagrali odpowiednio Reda i Andy’ego.

12. 370 tysięcy dolarów, które Andy ukradł w 1966 roku, może nie wydawać się ogromną kwotą, ale skorygowaną o inflację do dziś, Andy ukradł równowartość 2,7 miliona dolarów.

13. Reżyser Frank Darabont oglądał Goodfellas (1990) w każdą niedzielę podczas kręcenia tego filmu i czerpał z niego inspirację, wykorzystując narrację głosową i pokazując upływ czasu.

14. Początkowa zarobiona kwota, wynosząca 18 milionów dolarów, nie pokryła nawet kosztów jego produkcji. Zrobił kolejne 10 milionów dolarów po nominacji do Oscara, ale film nadal był uważany za klapę kasową.

15. Po tym jak film zyskał popularność, Ted Turner sprzedał prawa telewizyjne do TNT, swojej własnej sieci, za cenę znacznie niższą niż normalnie za tak duży film. Ponieważ pokazanie tego filmu jest tak tanie, jest on nadawany na TNT niezwykle często.

7 thoughts on “15 Ciekawostek o Filmie Skazani na Shawshank z 1994 roku

  • Ten film to arcydzieło

  • Uwielbiam ten film. To historia, która jest wyjątkow, a atmosfera filmu zawsze mnie wciąga. Mówią, że ten film jest o niczym, a ja uważam, że zawiera wszystko co dla człowieka jest istotne. Obejrzałam go już ze dwadzieścia razy i będę oglądać jeszcze nie raz.

  • Zgadzam się. Zasłużył na Oskara z wielu powodów

  • „Choć początkowo film był rozczarowujący”? Co za bełkot.

  • Rzeczywiście, ten film w moim odczuciu to arcydzieło. Oglądałam go już chyba ze dwadzieścia razy, a za każdym razem znajduję jakieś inne przesłanie. Gra aktorska genialna, film nigdy mi się nie znudzi. Rzadko trafia się na takie genialne filmy.

  • Wspaniały film i powtórzę jak wiele osób, że oglądałem go kilkanaście razy i zrobię to jeszcze wielokrotnie. Oskar to za mało dla takiego filmu, skoro do tej pory go nie zdobył i teraz czym jest ta nagroda (Oscar) i jakimi cechami ją przyznają skoro taki wspaniały twór filmowy go nie zdobył. W tym filmie jest tyle szczegółów i rzeczy, że za każdym razem kiedy go oglądam, wyłapuję coś nowego, coś co świadczy o jego ponad czasowości, wspaniałej a jednocześnie niezwykle trudnej historii która rusza chyba zdecydowanie większość ludzi. Myślę że warto obejrzeć ten film za każdym razem, kiedy jest okazja, a po seansie refleksje i chwila zastanowienia odpadnie każdego z Nas.

  • Wspaniała obsada, treść, akcja itd. Ja również już któryś raz oglądam ten film i z pewnością jeszcze nieraz go obejrzę. Mam swoje ulubione filmy do których wracam i zawsze coś innego przyciąga moją uwagę. Tymi filmami wg mnie, które zasługują na najwyższe nagrody są: „Skazani na Shawshank” ; „47 Roninów”;
    „Ostatni Samuraj” ; „Outlander” „Wikingowie”….jest jeszcze kilka innych dobrych filmów ale te oglądam zawsze, jak tylko pojawiają się na ekranie. Szacunek i Gratulacje dla tak Wybitnych Reżyserów i sztuki Aktorskiej. Redaktor wymienił wyżej jacy aktorzy byli brani pod uwagę do tego filmu. Przyznam, że SAME. GWIAZDY EKRANU.

Komentarze są wyłączone.