20 ciekawostek o filmie Skazani na Shawshank z 1994 roku

Skazani na Shawshank
źródło: AF archive/Alamy

1994 to rok uciekającego Forresta Gumpa, atakowanych łyżwiarzy figurowych ale co najważniejsze, w tym roku Zihuatanejo stało się miejscem wypoczynku dla niesłusznie oskarżonego bankiera, który udał się do więzienia.

Klasyk Warner Bros., oparty na opowiadaniu Stephena Kinga, został zaadaptowany po raz pierwszy przez reżysera Franka Darabonta i wystąpił w nim Tim Robbins jako księgowy, Morgan Freeman jako czarny mężczyzna o imieniu Red i Bob Gunton jako poważny naczelnik.

Choć początkowo film był rozczarowujący, okazał się ogromnym sukcesem w wypożyczalniach wideo. Pomimo popularności filmu na pewno istnieje kilka rzeczy których do tej pory nie wiedziałeś o dziele. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o filmie Skazani na Shawshank.

1) Clint Eastwood, Harrison Ford, Paul Newman i Robert Redford zostali wybrani na rolę Reda. W oryginalnej powieści Red to Irlandczyk w średnim wieku z siwiejącymi rudymi włosami. Jednak Frank Darabont zawsze miał na myśli Morgana Freemana ze względu na jego autorytatywną obecność, zachowanie i głęboki głos. Darabont nawiązywał do wyboru castingu, gdy Red żartobliwie odpowiedział na pytanie Andy’ego dotyczące jego pseudonimu z linią: „Może to dlatego, że jestem Irlandczykiem”.

2) Steven Spielberg pochwalił Shawshank, mówiąc Darabontowi, że film był „filmem z gumy do żucia – jeśli na niego wejdziesz, przylgnie do twojego buta”.

3) Film został zaadaptowany na podstawie opowiadania Stephena Kinga Rity Hayworth i The Shawshank Redemption. Kompilacja przyniosła także na srebrny ekran brutalnego nazistowskiego ucznia Apt.

4) Dwie kobiety grały w filmie role mówiące: jedna z nich skarży się na umiejętności Brook’a jako urzędnika spożywczego, a druga dama pomaga Andy’emu w banku.

5) W książce wspomniano, że Andy przemycił Shawshank 100 dolarów za pośrednictwem odbytnicy. W ten sposób płacił Redowi 10 dolarów za młot skalny.

6) Tytuł filmu został wydany w Izraelu jako Walls Of Hope. Głównie dlatego, że Oye, This Cell Is Drafty był już używany wiele lat wcześniej w Escape From Alcatraz.

7) Stroh był marką piwa Red, a gang pił na dachu w ciągu dnia. Andy sprytnie pozbawił ich wszystkich obowiązków związanych z pracą – co świadczy o starym powiedzeniu: „strażnicy więzienni są tani”.

8) Tom Hanks odrzucił rolę Andy’ego Dufresne’a, ponieważ już zaangażował się w Forrest Gump – po raz kolejny udowadniając, że jest mniej „narodowym skarbem”, a bardziej „największym potworem Hollywood”.

9) Chociaż osadzone w Maine więzienie, które podwoiło się dla Shawshank, znajduje się w Mansfield w Ohio. Państwowy reformator został porzucony, a po ukończeniu filmu zaplanowano jego rozbiórkę. Na szczęście udało się go uratować i stał się atrakcją turystyczną, która trzyma wyrwany z korzeniami dąb, w którym Andy zakopał swój list do Reda, a także tunel ewakuacyjny. Co się teraz dzieje z nieustępliwą wiarą Andy’ego w ludzkiego ducha? To jest w nas wszystkich, przyjacielu.

10) Film został wydany na Tajwanie w 1995 jako : Fantastyczny – co ma sens, ponieważ ukazał się rok później niż w 94 roku w tym kraju. Właściwie nie… to nadal nie ma sensu.

11) Darabont przypisał wiele wyświetleń Goodfellas jako inspirację do wykorzystania narracji do zilustrowania upływu czasu.

12) Zdjęcie młodego Red-a, dołączone do jego dokumentów zwolnienia warunkowego, w rzeczywistości było zdjęciem syna Morgana Freemana, Alfonso.

13) Rola Tommy’ego Williamsa – w której grał Gil Bellows z Gil Bellows – była pierwotnie przeznaczona dla Brada Pitta.

14) Piosenka, którą Andy gra przez głośniki więzienia, nosi tytuł „Canzonetta sull’aria”. Została skomponowana przez Mozarta i jak przypuszczamy, nienawidzona przez Naczelnika.

15) Amerykańskie Stowarzyszenie Humane nalegało, aby robaki Brooks karmione ukochaną wroną musiały umrzeć z przyczyn naturalnych. Jeszcze bardziej niewiarygodne? Produkcja zgodziła się.

16) W Finlandii film nazywał się Rita Hayworth – Klucz do ucieczki. Sposób, aby rzucić spoiler w ramach tego tytułu.

17) Według Reda Andy przedarł się przez tę dużą ilość ścieków, zanim uciekł: „Pięćset jardów… długość pięciu boisk piłkarskich… tylko pół mili”. A jednak 500 jardów to nawet nie jedna trzecia mili, ah amatorzy matematyki.

18) W książce czas życia Reda nie wynika z nieudaneh kradzieży, która okazała się śmiertelnym strzałem, ale z powodu zamordowania żony przez wyłączenie jej hamulców, które przypadkowo zabiły także sąsiada i dziecko.

19) Numer komórki Reda i przeklęty pokój hotelowy w The Shining to 237.

20) Marlboros, które Warden Norton oferuje skazanemu Tomkowi, były historycznie niedokładne, ponieważ otrzymali ostrzeżenie generała chirurga, które pojawiło się dopiero w latach siedemdziesiątych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *