Rozrywka

Kim jest Allen Greene w filmie Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank
źródło: kadr z filmu „Skazani na Shawshank”

Skazani na Shawshank to amerykański dramat z 1994 roku napisany i wyreżyserowany przez Franka Darabonta. Jestem fanem Stephena Kinga od dziecka, a ten film jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych filmów opartych na jego twórczości. Jestem również wielkim kinomanem i przyznaję, że lubię straszne filmy, którym Skazani na Shawshank nie jest.

Zobacz też -> Fascynujące Ciekawostki o Filmie Zielona Mila

Z tych powodów trudno jest pokochać ten film w taki sam sposób, jak inne adaptacje Stephena Kinga, takie jak Lśnienie czy Stań przy mnie.

Skazani na Shawshank to jednak jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Film oparty jest na noweli Stephena Kinga, Rita Hayworth i Shawshank Redemption, napisanej w 1982 roku.

Film został wyreżyserowany przez Franka Darabonta i wydany w 1994 roku. Występują w nim Tim Robbins jako Andy Dufresne, Morgan Freeman jako Ellis Boyd „Red” Redding, Bob Gunton jako strażnik Samuel Norton oraz James Whitmore jako Brooks Hatlen.

Kim jest Allen Greene

Pod koniec filmu pojawia się dedykacja dla Allena Greene’a. Był on agentem Franka Darabonta oraz jego bliskim przyjacielem. Niestety, zmarł przed zakończeniem produkcji filmu z powodu powikłań związanych z AIDS.

Postacie filmu Skazani na Shawshank

Głównymi bohaterami są Andy Dufresne (Tim Robbins) i Red (Morgan Freeman).

Epicka opowieść o odkupieniu, Skazani na Shawshank opowiada historię Andy’ego Dufresne’a, osadzonego w więzieniu dla kryminalistów. Andy zaczyna odnajdywać nadzieję, gdy zaprzyjaźnia się z kolegą z więzienia Ellisem Boydem „Redem” Reddingiem. Razem rozpoczynają pracę nad ambitnym planem wykopania tunelu przez podłogę zabezpieczonego bloku cel.

Red, grany przez Morgana Freemana, to wyjątkowo charyzmatyczna postać w filmie „Skazani na Shawshank”. Jest on narratorem i głównym źródłem perspektywy widza w opowieści. Red to weteran więzienia Shawshank, spędzający tam wiele lat swojego życia.

Jego imię, „Red”, jest skrótem od „Redemption” (pol. „Odkupienie”), co symbolizuje temat filmu dotyczący odnalezienia nadziei, drugiej szansy i pozytywnych zmian w życiu nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Red jest osobą doświadczoną, mądrą i zrównoważoną. Jego przemyślane spostrzeżenia i refleksje nadają głębię filmowi, a narracja, którą dostarcza, wprowadza widza w świat więziennego życia.

Początkowo Red może wydawać się cyniczny i zrezygnowany, ale w miarę rozwoju fabuły odkrywamy, że w głębi duszy jest człowiekiem pełnym empatii i tęsknoty za lepszym życiem. Jego przyjaźń z Andy’m Dufresne’em (granym przez Tima Robbinsa), nowym więźniem skazanym za morderstwo swojej żony, staje się centralnym punktem filmu. To Andy inspiruje Reda do zastanowienia się nad swoim życiem, szukania nadziei i możliwością odkupienia.

Red jest również znany w więzieniu jako osoba, która potrafi zdobyć różne przedmioty, często niedostępne dla innych więźniów. Jego zdolność do organizowania wymian handlowych i zdobywania rzadkich przedmiotów sprawia, że jest ceniony wśród współwięźniów.

Całość postaci Reda stanowi wewnętrzny konflikt między pozornym zrezygnowaniem a tęsknotą za lepszym życiem. Jego przemiana i rozwój w trakcie filmu wpływają na całą opowieść, dodając głębi i uczucia. Morgan Freeman nadaje postaci ciepło, autentyczność i charakter, co sprawia, że Red jest jednym z najsilniejszych elementów „Skazanych na Shawshank”.

Skazani na Shawshank – Streszczenie fabuły

„Skazani na Shawshank” to opowieść o losach dwóch mężczyzn, Andy Dufresne (Tim Robbins) i Red (Morgan Freeman), którzy zostają przyjaciółmi w więzieniu Shawshank. Andy jest oskarżony o zamordowanie swojej żony i jej kochanka, choć twierdzi, że jest niewinny. Red to doświadczony więzień, który już długo odsiadywał wyrok za morderstwo.

Andy szybko staje się cenioną postacią w więzieniu ze względu na swoje umiejętności finansowe i zdolności księgowe. Dzięki niemu dyrektor więzienia Norton (Bob Gunton) korzysta z jego zdolności do prania brudnych pieniędzy. Andy także pomaga innym więźniom, dostarczając niezbędne artykuły. W międzyczasie Red opowiada historie innych skazańców oraz podkreśla trudności i rutynę życia w więzieniu.

Andy zaczyna pracować nad projektem stworzenia obszernej biblioteki dla więźniów, co staje się symbolem jego pragnienia dostarczenia edukacji i nadziei swoim współwięźniom. W międzyczasie Andy nie przestaje walczyć o swoją niewinność i starania o apelację.

W miarę upływu lat Andy i Red kształtują silną przyjaźń. Andy także odkrywa, że Norton prowadzi szemrane interesy. Andy postanawia ujawnić te nieprawości i ucieka z więzienia, ujawniając korupcję i oszustwa. Odkrywamy, że Andy od dawna planował ucieczkę przez tunel ukryty za jego plakatami przedstawiającymi celebrytów.

Film kończy się tym, że Red, który został zwolniony warunkowo po wielu latach w więzieniu, udaje się do miejsca, które Andy opisał w liście jako swoje celowe miejsce spotkania po ucieczce. Tam Red znajduje skrzynię z pieniędzmi i listem od Andy’ego, w którym opisuje swoją udaną ucieczkę i plan na nowe życie w Meksyku.

„Skazani na Shawshank” to historia o nadziei, przyjaźni, niesprawiedliwości i możliwości odkupienia w trudnych warunkach życia w więzieniu. Film opowiada o sile ludzkiego ducha i zdolności do znalezienia piękna i nadziei nawet w najbardziej mrocznych momentach.