Rozrywka

10 Zaskakujących Ciekawostek o Serialu Simpsonowie

the simpsons

Produkowany nieprzerwanie od 1989 roku serial „Simpsonowie” to jedna z najdłużej utrzymujących się w telewizji serii.

Rodzina Simpsonów mieszkająca w Springfield stała się wręcz ikoniczna dla popkultury amerykańskiej i jest rozpoznawalna na całym świecie. Jakie są ciekawostki związane z tym serialem?

1. „Simpsonowie” pojawili się pierwszy raz w telewizji w 1987 roku, w programie „Tracey Ullman Show”, w którym emitowano krótkie, dwuminutowe odcinki. Rodzina wyglądała jednak inaczej niż w serialu, a samą serię zdjęto ze względu na słabe wyniki oglądalności. Ostatecznie jednak zdecydowano, że serial pojawi się jako byt samoistny.

2. Dlaczego Simpsonowie są w kolorze żółtym? Twórcy szukali charakterystycznego detalu wyróżniającego serial spośród innych i kiedy animator zaproponował Mattowi Groeningowi żółty odcień skóry postaci, nie mieli wątpliwości, że stanie się on rozpoznawalny na całym świecie.

3. Miasteczko Springfield, w którym mieszkają Simpsonowie jest fikcyjne, ale jego mapa dokładnie odwzorowuje kształt średniowiecznego Konstantynopola.

4. Głos Homera Simpsona, czyli Dana Castellanety, jest jednym z najczęściej pobieranych głosów nawigujących w urządzeniach firmy TomTom. Pobrało go ponad 40% użytkowników na całym świecie.

5. Charakterystyczne dla Homera Simpsona powiedzonko „D’oh” zostało wymyślone przez aktora podkładającego głos pod tę postać, Dana Castellanetę, który w scenariuszu dostał jedynie wskazówki, że ma to być „rozdrażnione mruknięcie”.

6. Stałym elementem serialu są występy gwiazd popkultury, oczywiście animowanych w charakterystycznym dla Simpsonów stylu. Na planie „Simpsonów” pojawiło się ok. 600 gwiazd, w tym Paul i Linda McCartneyowie, Dustin Hoffman, George Harrison, Stephen Hawking, Elisabeth Taylor, Elton John czy Katy Perry.

7. Głos Barta Simpsona należy do kobiety, aktorki Nancy Cartwright, która podkłada również głosy pod postaci Maggie, Nelsona, Ralpha, Todda i Kearney’a.

8. Stacja FOX produkująca „Simpsonów” jest często wykpiwana w serialu. Twórcy mogą sobie na to pozwolić, dzięki zapisanej w ich kontraktach klauzuli o niezależności.

9. Sceny z kanapą będące kolejnym elementem charakterystycznym serialu mają różną długość, która zależy od tego, ile czasu zabrakło twórcom do pełnego wymiaru odcinka.

10. Aktorzy podkładający głosy pod postacie Simpsonów zarabiają niemałe pieniądze. Za jeden odcinek otrzymują 400 tys. dolarów.