Rozrywka

20 Interesujących Ciekawostek o Serialu Shameless – Niepokorni

Serial Niepokorni
kadr z serialu Niepokorni

Shameless – Niepokorni to komediodramat wyprodukowany przez stacje Showtime. Ten amerykański serial został wyemitowany po raz pierwszy w roku 2011.

Przedstawia on losy dość zdemoralizowanej rodziny, w której to najstarsza córka – Fiona, musi zajmować się pięciorgiem swojego rodzeństwa, gdyż ojciec jest zazwyczaj pijany, a matka odeszła od rodziny.

Cały ciężar związany w prowadzeniem domu spada właśnie na dziewczynę, a trudne rodzeństwo niejednokrotnie daje się jej we znaki.

Jeśli zarys fabuły Cię zainteresował i sprawił, że chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat produkcji, to koniecznie zapoznaj się z ciekawostkami dotyczącymi serialu Shameless.

1. Serial był kręcony w Chicago, Burbank oraz Los Angeles.

2. Produkcja składa się z 10 sezonów. Każdy z nich ma po 12 odcinków, z wyjątkiem sezonu 9, który został zawarty w 14 odcinkach. Sezon 10 jest emitowany na bieżąco.

3. Jest to remake brytyjskiego serialu Shameless, który został wielokrotnie nagrodzony. W roku 2017 została wyemitowana również turecka wersja serialu o nazwie „Bizim Hikaye”.

4. Twórca serialu – John Wells, nie pozwalał na to, aby aktorzy mieli na planie swoje scenariusze. Musieli oni znać na pamięć wszystkie swoje kwestie, co jest dość niespotykanym zjawiskiem przy produkcji seriali.

5. W piątym odcinku 1 sezonu możemy obserwować jak jeden z głównych bohaterów kradnie BMW 5. Nie jest to jednak możliwe, gdyż od roku 2010 w tych samochodach znajduje się podwozie F10, dlatego rozbrojenie alarmu i odpalenie auta jest nieprawdopodobne.

6. Woody Harrelson miał zagrać jedną z głównych ról, jednak wycofał się z produkcji, po tym, jak „Zombieland” – film z jego udziałem okazał się sukcesem.

7. Początkowo to HBO miało wyprodukować serial, jednak ostatecznie projekt został przejęty przez Showtime.

8. Pilotażowy odcinek został obejrzany przez 1, 3 miliona widzów, co sprawiło, że stacja odnotowała najwyższą oglądalność pilotażowego odcinka od roku 2003. Od tego czasu średnia oglądalność serialu wynosi około 1 miliona widzów.

9. Na ekranie możemy zaobserwować destrukcyjną i patologiczną amerykańską rodzinę. Głowa rodu, czyli Frank Gallagher jest bezrobotny, nie ma pieniędzy, jednak to nie stanowi dla niego przeszkody do codziennego picia. Wychodzi on z założenia, że kasę na alkohol można zdobyć wszelkimi możliwymi sposobami. Żerowanie i pasożytowanie na szóstce swoich dzieci to dla niego nic nowego. Wszelkie obowiązki zarówno domowe, jak i finansowe przejmuje najstarsza 22 – letnia córka Fiona, która zajmuje się swoim rodzeństwem. Chora psychicznie i nadużywająca używek matka, zostawiła rodzinę wcześniej. Fiona musi zatem sprzątać i gotować, zastanawiając się przy tym jak utrzymać całą rodzinę, gdyż nikt nie ma stałego zatrudnienia. To wszystko dzieje się kosztem jej życia prywatnego i edukacji.

10. Shameless to serial, który porusza wiele istotnych tematów. Nie jest to wyłącznie sex, alkoholizm, wszelkie problemy wynikające z okresu dorastania czy bezpłodność, ale także agorafobia, czyli strach przed wyjściem z domu.

11. Warto również wspomnieć o wyjątkowo udanej konstrukcji postaci. Nie są to bohaterowie jednowymiarowi – wręcz przeciwnie – każdy z nich ma różne oblicza. Nie ma więc postaci jednoznacznie dobrych lub złych. Z pozoru eleganckie kobiety, perfekcyjne panie domu mają tu szczególne upodobania seksualne, a osoby wulgarne i głośne okazują się mieć wielkie serce w stosunku do dzieci.

12. Oglądając serial można podziwiać wspaniałe aktorstwo oraz świetną realizację całej produkcji. Na wyróżnienie zasługuje również muzyka, która pojawia się w odpowiednich momentach i stanowi tło wydarzeń.

13. Serialowa Fiona czyli Emmy Rossum świetnie odnajduje się w roli dziewczyny, która poświęca całe swoje życie, aby pomóc rodzinie.

14. W Chicago są realizowane jedynie sceny zewnętrzne, natomiast wszystkie pozostałe zostały nagrane z Los Angeles.

15. Producentem wykonawczym całej produkcji jest Paul Abott. Stworzył on półautobiograficzny scenariusz, który został wykorzystany jako pilot wersji brytyjskiej Shameless.

16. W kwietniu 2010 roku serial otrzymał od stacji Showtime „zielone światło” zamawiając 12 odcinków.

17. Pod koniec sierpnia 2010 roku wcielająca się w postać Sheili Allison Janney, została zastąpiona przez Joan Cusack.

18. Każda z postaci, pomimo tego ze jest dość przerysowana to posiada również autentyczne cechy. Na przełomie sezonów wszyscy bohaterowie rozwijają się i zmieniają w jakiś sposób.

19. Przed skrótem wydarzeń poprzedniego odcinka, bohaterowie serialu, w sposób sarkastyczny, a miejscami wulgarny, zwracali się bezpośrednio do widza z pytaniem dlaczego nie oglądali w ubiegłym tygodniu produkcji.

20. William H. Macy został nominowany w roku 2015 i 2018 do Złotych Globów jak najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu. W 2018 roku został także nominowany w tej samej kategorii do nagrody Emmy.