Tech

Steve Jobs – 15 Interesujących Ciekawostek

Steve Jobs

Steve Jobs to postać nietuzinkowa. Na początku nic nie wskazywało, że osiągnie w swoim życiu tak wiele. Został oddany przez swoich biologicznych rodziców do adopcji, w szkole był buntownikiem i żartownisiem, bo uważał zajęcia lekcyjne za nudę i stratę czasu.

Gdy jednak nauczyciel jakimś sposobem zmusił go do nauki, młody Steve osiągał tak dobre wyniki, że dyrekcja chciała go od razu przenieść do szkoły średniej, pomijając kilka klas, na co jednak nie zgodzili się jego przybrani rodzice.

Bez wątpienia miał ponadprzeciętną inteligencję, ale czy tylko to utorowało mu drogę do sukcesu? Przekonajcie się sami- oto garść ciekawostek o założycielu Apple’a:

1. Slogan reklamowy firmy Apple używany od 1997 do 2002 roku brzmiał: „Pomyśl inaczej”. Steve uważał, że tym, co jest najgorsze w nauczaniu szkolnym, jest właśnie fakt, że uczy się dzieci myśleć schematycznie i jednakowo. Według niego kluczem do wielkiego sukcesu jest myślenie innowacyjne, poza schematami.

2. Steve był w szóstej klasie wyśmiewany i poniżany za „bycie dziwnym”. Jest to smutny przejaw ludzkiej głupoty i strachu przed nieznanym- szykanujemy wszystko, co odstaje od normy. Tymczasem, jak widać na przykładzie Steve’a, właśnie ci ludzie, którzy nie idą za tłumem, często dokonują spektakularnych zmian w tym świecie.

3. Jobs wyjechał w 1974 do Indii szukać duchowego oświecenia. Zaczął wtedy praktykować buddyzm i pozostał buddystą do końca życia. Jako iż medytacja faktycznie ma korzystny wpływ na koncentrację i wielkość mózgu, mogło to stanowić jeden z czynników, dzięki którym osiągnął swój sukces na polu biznesu.

4. W poszukiwaniu oświecenia eksperymentował z także amidem kwasu d-lizergowego, czyli LSD. Był zdania, że psychodelik ten znacząco zmienia tok rozumowania i pozwala wpadać na bardzo nietuzinkowe pomysły. Powiedział nawet, że wzięcie LSD było jedną z trzech najważniejszych rzeczy, jakie zrobił w życiu.

5. Jobs zadzwonił kiedyś do wiceprezesa Google’a i powiedział mu, że drugie O w logo Google ma niewłaściwy odcień żółtego i że trzeba to zmienić. Jak widać, Steve mógł być perfekcjonistą.

6. Jobs zmarł na raka trzustki, w swoim domu, otoczony rodziną. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Och, wow! Och, wow! Och, wow!” Nie wiadomo, co go tak zachwyciło w końcowych sekundach życia.

7. W pewnym okresie swojego życia Jobs przestał brać prysznice, bo uważał, że skoro odżywia się zdrowo, jego ciało nie wytwarza brzydkiego zapachu. Pracował wtedy w Atari, a jego szef przydzielił mu nocną zmianę, by mógł przebywać w biurze sam, gdyż współpracownicy narzekali na jego smród.

8. Jobs nie przejmował się tym, co myślą o nim inni. Uważał noszenie butów za głupi wymysł społeczeństwa i często chodził boso.

9. Jobs założył Apple wraz z przyjaciółmi- Steve’m Woźniakiem i Ronald’em Wayne’m. Ten trzeci w początkowej fazie projektu zrezygnował i sprzedał swoje udziały za 800 dolarów pozostałej dwójce. Gdyby tego nie zrobił, dziś wartość jego udziałów wynosiłaby ponad 75 miliardów dolarów! Lekcja dla nas- nie warto się zawczasu poddawać i rezygnować.

10. Komputer NeXT wynaleziony przez Jobsa posłużył informatykom z CERN w Szwajcarii do wynalezienia internetu.

11. Jobs był w połowie arabem- jego ojciec pochodził z Syrii, a matka z USA.

12. Jobs został wydalony z własnej firmy w roku 1985, ale przekuł tę porażkę w sukces- wykupił studio animacji dzisiaj znane jako Pixar i nad nim pracował. Później, gdy Apple upadało, przyjęli go z powrotem i pomógł firmie stanąć na nogi.

13. W 1978 przyszła na świat córka Jobsa- Lisa. Steve zaprzeczał jednak, że to on jest ojcem, nawet po tym, jak testy DNA to potwierdziły.

14. Pracownicy Jobsa wspominają, że miał zwyczaj parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych jak najbliżej drzwi. Co było przyczyną- nie wiadomo.

15. Jobs jeździł mercedesem SL 55, który co 6 miesięcy wymieniał na nowy. Prawo w Kalifornii pozwala na jeżdżenie samochodem bez tablic rejestracyjnych do sześciu miesięcy po jego zakupie (jeśli jest nowy), więc Steve nigdy nie miał tablic.