Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Google Maps

Google Maps to niezwykle popularny serwis internetowy, który pozwala na oglądanie map, zdjęć lotniczych Ziemi czy też panoramicznych widoków z poziomu ulic. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Serwis Google Map został stworzony przez Google i udostępniony w 2005 roku. Dla użytkowników niekomercyjnych korzystanie z niego jest zupełnie darmowe.

2. W serwisie w wielu państwach możliwe jest wyszukiwanie na mapach i zdjęciach nawet pojedynczych domów, a także połączeń komunikacji miejskiej, jakie działają między poszczególnymi punktami na mapie.

3. Google API umożliwia użytkownikom wstawianie własnych map na najróżniejsze strony internetowe. Zawierają obecnie pełną kontrolę widoku ulic, czyli Street View, wyznaczanie tras przejazdu, a nawet geokodowanie adresów.

4. Street View to ciekawa usługa, która została dodana do serwisu w 2007 roku. Pozwala ona na oglądanie panoram 360 stopni wielu miejsc na całym świecie. Zdjęcia na street view są wykonywane kamerą zamontowaną na samochodzi na wysokości przekraczającej 200 centymetrów i mają tak dobrą rozdzielczość, że można by rozpoznać twarze sfotografowanych osób. Dzięki tej usłudze można „przespacerować” się po wielu znanych i nieznanych ulicach.

5. W 2010 roku do Street View dodano pierwsze zdjęcia z Antarktydy, a dwa lata później znalazły się tam również pierwsze ulice w Polsce.

6. Live View to usługa Google Maps, która pozwala na zobaczeie kierunku, w jakim trzeba się poruszać w rozszerzonej rzeczywistości. Usługa ta pozwala odnaleźć się w nowym miejscu wielu osobom podróżującym po całym świecie.

7. Kreator Map Google to aplikacja, która pozwala na modyfikowanie map. Dzięki temu, że usuwane są na przykład nieistniejące już obiekty, mapy pozostają aktualne.

8. Moje Mapy Google powstały w 2007 roku i pozwalają użytkownim tworzenie ndywidualnych map do użytku codziennego, do których można dodawać notatki.

9. Zdjęcia satelitarne Google Maps na przestrzeni lat przyczyniły się do wielu odkryć. To dzięki nim udało się na przykład odnaleźć ciało mężczyzny zaginionego na Florydzie kilka lat temu.

10. Dzięki Google Maps każdy bez wychodzenia z domu może zobaczyć obiekty wojskowe takie, jak amerykańskie wojenne parkingi, które powstawały w dużych ilościach po drugiej wojnie światowej.

11. Google Maps daje duże pole do popisu twórcom teorii spiskowych, którzy w najdziwniejszych miejscach na świecie regularnie odkrywają ślady po obecności kosmitów na Ziemi.

12. Kilka lat temu wielu użytkowników Google Maps zaczęło alarmować słżby o tym, że na jednym z amerykańskich lotnisk doszło do katastrofy. W rzeczywistości lotnisko to zostało wynajęte na potrzeby kręcenia filmu, a wszystkie elementy stanowiły scenografię.

13. Ze względu na Google Maps wiele wielkich firm postanowiło wyciąć logotypy swoich marek na nieużywanych polach, aby były widoczne z kosmosu. Na Google Maps można było zobaczyć na przykład reklamę Mozilli czy Coca-Coli.

14. Dzięki Googl Maps odkryto w Polsce tajemniczy krąg, któremu przypisywano kosmiczne pochodzenie. Szybko jednak okazało się, że to pozostałość po tak zwanym rondlu sprzed 7 tysięcy lat.

15. Google Maps cenzuruje obiekty wojskowe o najważniejszym znaczeniu. Są one zazwyczaj przykryte sztucznym lasem lub pustynią.