Co pali Tommy Shelby w Peaky Blinders? Czy to prawdziwe papierosy?

Peaky Blinders
źródło: kadr z serialu „Peaky Blinders”

Peaky Blinders to serial wydany przez platformę Netflix, który w 2022 roku doczekał się finałowego, szóstego sezonu. Przedstawia historię gangu działającego w Birmingham niedługo po zakończeniu I wojny światowej.

Dowódcą tej zbiorowości, w większości składającej się z rodziny Shelby, jest jeden z czterech braci – Tommy. Gang na początku działalności zajmował się nielegalnym handlem, hazardem i wyłudzeniami. Z biegiem czasu rozszerzał swoje działania, zdobywając coraz więcej władzy i pieniędzy.

Tommy Shelby jest przedstawiony jako weteran służby wojennej, który niedawno wrócił z frontu, przywożąc ze sobą utrudniające życie objawy stresu pourazowego. Aby normalnie funkcjonować, nie stroni od używek, takich jak alkohol czy papierosy. Te drugie w serialu pojawiają się w ogromnej ilości, zwłaszcza ze strony Tommy’ego.

Rekwizytorzy pracujący przy serialu dokonali obliczeń z których wynika, że podczas kręcenia zaledwie jednej serii użyto aż trzy tysiące papierosów. Wiedza dotycząca szkodliwości papierosów, bez względu na ilość ich wypalania, jest powszechna. Tytoń składa się z wielu niezwykle szkodliwych substancji, jak aldehyd octowy, cyjanowodór i amoniak.

Wieloletnie palenie prowadzi do powstawania w organizmie groźnych chorób, przede wszystkim raka płuc. Pozbycie się tego nałogu jest trudne – palenie papierosów za sprawą nikotyny uwalnia dopaminę, czyli substancję chemiczną wyzwalającą uczucie nagrody i wielkiej przyjemności.

W serialu Peaky Blinders palą praktycznie wszystkie postaci, jednak to Tommy nie rozstają się z papierosem nawet na chwilę. Ma on wręcz wypracowany specjalny rytuał, który wykonuje tuż przed zapaleniem. Czy pali on jednak prawdziwe papierosy? Oczywiście, że nie.

Ilość tytoniu, jaka musiałaby przejść przez płuca aktora wcielającego się w tę postać, mogłaby spowodować poważne problemy zdrowotne i inne nieprzyjemne konsekwencje. Cillian Murphy, czyli odtwórca postaci, pali w serialu papierosy ziołowe, podobne jakich używają aktorzy występujący na deskach teatrów.

Do produkcji papierosów ziołowych używa się jedwabiu kukurydzianego i aromatycznych ziół. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy miętę, trawę cytrynową czy nawet cynamon. Można też użyć elementów roślin, takich jak płatki róż, dodające delikatności w smaku czy liście koniczyny, zapewniające lekką świeżość.

W Chinach pod koniec lat siedemdziesiątych naszego wieku wprowadzono pośrednik papierosów nikotynowych i ziołowych, gdzie nikotyna mieszana jest z ziołami leczniczymi, jak żeń-szeń. Czy takie papierosy są bezpieczne dla zdrowia?

Należy pamiętać, że palenie jest szkodliwe, bez względu na to co palimy, ponieważ podczas tej czynności wpuszczamy do płuc zanieczyszczone powietrze. Każdy dym ma także właściwości drażniące, może spowodować uszkodzenie wewnętrznych tkanek.

Nie da się jednak ukryć, że ziołowe zamienniki są bezpieczniejsze niż tradycyjna odmiana papierosów. O ile Tommy Shelby powinien zacząć martwić się o zdrowie swoich płuc, możemy być spokojni o aktora wcielającego się w jego postać.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *